Jump to content
Shinobi

Χαμηλότερες τιμές που θυμάστε σε ρετρομηχανήματα

Recommended Posts

Ποσο θυμάστε να πουλάνε ρετρο μηχανήματα στο παρελθον;

Έχω αγοράσει Dreamcast 20€ και Spectrum 48k (ίδιο σασί με 48k+ χωρίς το σήμα του Sinclair) αλλά τοσα και μάλιστα ο πωλητής ηταν φραγκοφονιας. Θυμάμαι να πουλάνε Amiga 500 για 50€ μπορεί και λιγότερα γύρω στο 2003-4. Μια 500 plus που έχω την αγόρασα τώρα 130€ και με ζημιά lol. Έχω πετύχει στο Μοναστηράκι να σκοτώνουν SNES στον παγκο για 5 χιλιάρικα εκεί γύρω στο 2003.

Eνα που θυμαμαι ειναι το Jaguar μπορει και κουτατο απο μαγαζι με κοστος 5.000δρχ ,lol.

• Like 1

Αρχές του 2000 τα ρετρό μηχανήματα είχαν πολύ χαμηλές τιμές, γενικά όχι μόνο εδώ (ebay πχ). Αρκετοί τα θεωρούσαν σκουπίδια και τα έδιναν δωρεάν ή τα πέταγαν. Έτσι μου είχε δώσει ένας κύριος έναν 6128 με έγχρωμη οθόνη εντελώς δωρεάν γιατί πίστευε πως ήταν σκουπίδι (και μάλιστα δεν δεχόταν τα χρήματα που του έδινα, αντιθέτως με ευχαριστούσε που πήγα σπίτι του και του πήρα τα σκουπίδια - όπως χαρακτηριστικά μου έλεγε). Θυμάμαι και εγώ Amiga 500 με 50 ευρώ, αλλά έβρισκες και με 30 ευρώ. Sega Megadrive 20 με 30 ευρώ και Nintendo 64 καινούργια σφραγισμένα 50 ευρώ.  Sega Saturn γύρω στα 40 ευρώ αναλόγως την προίκα που το συνόδευε. Έβρισκες Game Gear ή Game Boy με 20 - 30 ευρώ (ανάλογα αν είχαν κουτιά, παιχνίδια κλπ). Επίσης θυμάμαι Master System 25 με 30 ευρώ. Dreamcast ήταν λίγο δύσκολο να βρεθεί από τότε, αλλά δεν ξερπερνούσε τα 80 ευρώ και ας είχε πολλά παιχνίδια. Τότε οι Amiga 1000 στο ebay έπαιζαν στα 100 με 150 ευρώ (είχα πάρει μια πλήρως λειτουργική στα 120 τότε). Πλέον οι 1000 έχουν απίστευτες τιμές. Τα Jaguar τα έδινε και κάποια εφημερίδα μαζεύοντας μερικά κουπόνια αν θυμάμαι καλά.

• Like 1

Νομιζω οτι το FB Marketplace εχει ριξει τις τιμες παντως. Ειχαν βαρεσει ταβανι αλλα αρχιζουν να ομαλοποιουνται ΕΛΑΦΡΩΣ τα πραγματα.

• Like 1

Μοναστηράκι εκεί αρχές 2000 με 2004-5  έβρισκες τρελά πραγματα. Θυμάμαι κάτι 6128 πεταμενους στο δρόμο για 15-20€, κασσέτες SNES 1 χιλιάρικο η μια, έχω πετύχει μια φορά ενα τυπο και είχε μια κούτα γεμάτη με 486 motherboard πληρη και τα έδινε 10€ το ενα τώρα κοστίζουν επι 20 lol. 

Edited by Shinobi

Κουτατα (εννοειται καινουργια) saturn θυμαμαι μαζι με το tomb raider στις 10.000 δρχ το καθε πακετο το 2001 απ το καταστημα one way 

Οταν κυκλοφορησε το ps1 στην ελλαδα και ο καθε πικραμενος που ειχε μαγαζι και τσιπαριζε της κονσολες (η αναλαμβανε την ευθυνη να στειλει την κονσολα σε καποιον που εκανε αυτη την δουλεια) ,πουλουσε αντιγραφες και γενικα τα κονομουσε ηταν η χρυση εποχη για μενα για αγορα παλαιοτερων κονσολων αλλα και παιχνιδιων.Εγω ζω σε χωριο που φυσικα δεν ειχαμε τιποτα και κανενα τετοιο μαγαζι γιαυτο και πηγαιναμε στην διπλανη κωμοπολη που υπηρχαν δυο μαγαζια που αρχισαν και αυτα να πουλανε αντιγραφες για το ps1 και το ενα απο αυτα ειχε ενα υπογειο με πολλα ραφια και πουλουσε παιχνιδια κυριως μεταχειρισμενα σκετη η κασσετα η μεταχειρισμενα κουτατα οπως και διαφορες κονσολες μεταχειρισμενες.Εκεινη την εποχη λοιπον που κυκλοφορησε το ps1 ειχα παει να κανω μια γυρα στην υπογα και μονο που δεν με αρχισε στο δουλεμα ο τυπος που ασχολιομουνα με snes,nes,mega drive και Master system την στιγμη που ηρθε το μελον και ο διαφωτισμος και το φοβερο και τρομερο ps1 οπως με ειχε πει και πως κανεις δεν ασχολειται με αυτα πλεον και δεν ξαναπερνει κασσετες κλπ και οτι εχει εχει και αν φυγουν τελος η υπογα.

Για να μην τα πολυλογω εκεινη την μερα με ενα πεντοχιλιαρο πηρα 6 κασσετες για το snes 500 δραχμες το παιχνιδι δηλαδη και με τα αλλα 2 χιλιαρικα πηρα ενα παιχνιδι για το mega drive κουτατο και ενα για το nes επισης κουτατο.Τελικα αφου ειδα πως ο τυπος ηθελε να τα ξεφορτωθει και το μονο που εβλεπε μπροστα του ηταν το ps1 και οι αντιγραφες πηρα πολυ πραμα απο κει μεσα και παιχνιδια και κονσολες που σημερα αν επερνα οτι πηρα τοτε θα ηθελα που λεει ο λογος μια περιουσια.

• Like 2

Αρχες 2000 γνωστο δρομολογιο στα κονσολαδικα μαγαζακια της Αθηνας ηταν και ενας αλλος μαζι μου τυχαιος που εκανε την ιδια διαδρομη και τον συναντουσα μετα απο λιγο στα ιδια ραφια, τελος παντων μπαινω σε ενα ρωταω εχουμε τιποτα κασσετες απο MD,32X,Ν64 μου βγαζει ο μαγαζατορας δυο σακουλαρες απο καποια ντουλαπα με cartridges μεσα και σκυβω να αρχισω να ψαχνω για κανα ενδιαφεροντα τιτλο, μπαινει και ο τυπας ψαχνοντας για μτχ παιχνιδια κονσολων της εποχης, φοβηθηκα προς στιγμη μην ερθει και αυτος στην λεια μου με βλεπει και μου λεει το θεικο "Τι τα θελεις αυτα πω πω παιζονται σε emus ολα".

Τον κοιταω με στυλ τι ζορι τραβας ,το ξαναλεει ,τον κοιταει και ο καταστηματαρχης με στυλ ασε με να πουλησω την σαβουρα και τεσπα ειχαμε πλακα.:fafoutis:

Edited by Aardvark
  • Like 1

1 hour ago, metalcandyman said:

ηταν η χρυση εποχη για μενα για αγορα παλαιοτερων κονσολων αλλα και παιχνιδιων

Eτσι ακριβως και γω!!!Τοτε πρωτα απ ολα εψαχνα παλια αγαπημενα παιχνιδια για snes κυριως και ευκαιριες για πιο παλιες κονσολες.
Το 1998 εψαχνα πολυ για snes m.drive mega cd nes games αλλα ακομα και τοτε δεν μπορουσα με τιποτα να βρω πολλα γνωστα arcade παιχνιδια
που ηθελα για κονσολες.Bλακεια τοτε που δεν πηρα τηλ στα διαφημιζομενα μαγαζια που ειχε το gamepro  και να αρχισω τα τηλεφωνα σε ολα τα μαγαζια
της Αθηνας μικρα μεγαλα ωστε να μου στειλουν με αντικαταβολη σε καλη τιμη εννοειται παιχνιδια snes κλπ που ηθελα.
Τουλαχιστον αυτα που πηρα τοτε απ τα μαγαζια της περιοχης μου ηταν ολα σε τιμες χωμα.

38 minutes ago, milntov said:

Eτσι ακριβως και γω!!!Τοτε πρωτα απ ολα εψαχνα παλια αγαπημενα παιχνιδια για snes κυριως και ευκαιριες για πιο παλιες κονσολες.
Το 1998 εψαχνα πολυ για snes m.drive mega cd nes games αλλα ακομα και τοτε δεν μπορουσα με τιποτα να βρω πολλα γνωστα arcade παιχνιδια
που ηθελα για κονσολες.Bλακεια τοτε που δεν πηρα τηλ στα διαφημιζομενα μαγαζια που ειχε το gamepro  και να αρχισω τα τηλεφωνα σε ολα τα μαγαζια
της Αθηνας μικρα μεγαλα ωστε να μου στειλουν με αντικαταβολη σε καλη τιμη εννοειται παιχνιδια snes κλπ που ηθελα.
Τουλαχιστον αυτα που πηρα τοτε απ τα μαγαζια της περιοχης μου ηταν ολα σε τιμες χωμα.

To μονο κακο τοτε ηταν πως εγω το 1998 τελειωνα το λυκειο και δεν ειχα και πολλα φραγκα να ξοδεψω.Εκανα διαφορα μεροκαματα κυριως το καλοκαιρι που πηγαινα και κουβαλουσα μπαλες αχυρο η πηγαινα στα καλαμποκια και οδηγουσα τα συλο και μαζευα λεφτα για αλλα πραγματα οπως ηλεκτρικη κιθαρα,μηχανακι κλπ και οταν εσκασε η ευκαιρια που περιεγραψα δεν ειχα και παρα πολλα ασχετα που πηρα πολυ πραμα γιατι τα πηρα σε τιμες χωμα.Αν ειχα αρκετο χρημα τοτε μιλαμε δυο δωματια πραμα θα αγοραζα ο τυπος ειχε τρελο υλικο στην υπογα.

Edited by metalcandyman