Jump to content

Recommended Posts

Eχασα την 1 και την 8, οποτε ειμαι στο "Εχω κανει ερευνα να δω τι σημαινει ιρτζι".

Ακομα προσπαθω να θυμηθω σε ποια ταινια φιληθηκαν Αλεξανδρακης - Κωνστανταρας, υποθετω στο μαγουλο γιατι αν ηταν στα χειλη, θα το θυμομασταν ολοι. :)

• Like 1

2 hours ago, bambinella 100 said:

Eχασα την 1 και την 8, οποτε ειμαι στο "Εχω κανει ερευνα να δω τι σημαινει ιρτζι".

Ακομα προσπαθω να θυμηθω σε ποια ταινια φιληθηκαν Αλεξανδρακης - Κωνστανταρας, υποθετω στο μαγουλο γιατι αν ηταν στα χειλη, θα το θυμομασταν ολοι. :)

Φυσικά μιλάμε για φιλί στο στόμα κ μάλιστα διαρκείας. 

Είναι στην ταινία το αγοροκόριτσο που ο μεθυσμένος Αλεξανδράκης αναρωτιέται αν φιλάει κρύα κ ζητά την επιβεβαίωση απ τον Λάμπρο!!! 

Σκηνή με φιλί στο στόμα ανάμεσα σε δύο άντρες υπάρχει κ στους μνηστήρες της Πηνελόπης όπου ο Παράβας ( ως Πηνελόπη) φιλάει τον Γαβριηλίδη. Βέβαια εκεί το φιλί δε φαίνεται κ καλά σε αντίθεση με το παραπάνω που είναι εντελώς ξεκάθαρο 😉

• Thanks 1

Σατυρικό 4
Σε τι επίπεδα βρίσκεται η φαντασία σας; Κάντε το κουιζ κι ανακαλύψτε...

1. Αν ήσασταν καφετζής / σερβιτόρος θα ήσασταν...

α. Ο Βέγγος στον Ατσίδα. Φιλόσοφος, πνεύμα ανήσυχο, με στοχασμούς και όραμα.
β. Ο Ξενίδης στον Ηλία του 16ου. Καταπιεσμένος, φτωχός, με καλές όμως ιδέες.
γ. Ο  Δεμίρης στον Τζαναμπετη. Άνθρωπος εμπιστοσύνης, σάκος του μποξ.

2. Ποια έφαγε περισσότερες στο μαλλιοτραβηγμα στο Ξύλο;

α. Η Αλίκη. Η Μέλπω έριχνε πιο στοχευμένα
β. .Η Μέλπω. Η Αλίκη είχε βαρύ χέρι.
γ. Δεν προσεχα, κοιτούσα τη Γιαδικιαρογλου.

3. Η Φόνσου στο αγοροκόριτσο...

α. Τελικά παντρεύτηκε τον αρραβωνιαρη της ξαδέρφης της
β.Τελικά παντρεύτηκε έναν από τους πιτσιρικάδες με τις σφεντόνες
γ.  Τελικά παντρεύτηκε τον Αλέκο

4. Σας δίνει ο Ντίνος Δημόπουλος τη δυνατότητα να πείτε στη Μανταλένα την ατάκα "που πας ρε Καραμήτρο". Σε ποιόν τη λέτε; 

α. Στην Αλίκη όταν αγόρασε καινούρια βάρκα ο Παπαμιχαήλ
β. Στο Σπύρο Καλογήρου που νόμιζε πως αρραβωνιάζεται
γ. Στον Θανάση Βέγγο που άφηνε τα τριαντάφυλλα

5. Η Νόρα στα κουρασμένα παλικάρια...

α.  Σιγά τι έκανε το κοριτσάκι!!
β.  Είναι ένα πιόνι στα χέρια της μητέρας της.
γ.  Είναι μια ... Θεέ μου σχωρα με

6. Ποιο ζευγάρι - έκπληξη σας άρεσε περισσότερο;

α. Β. Πρωτόπαπας - Καίτη Γώγου
β. Καραγιάννη- Καζάκος
γ. Ζαφειρίου - Στρατηγός

7. Ποια ταινία ντρέπεστε να παραδεχτείτε ότι ΔΕ σας αρέσει;

α. Τα κόκκινα φανάρια
β. Το ταξίδι
γ. Η 7 μέρα της δημιουργίας

8. Πέρασε από το μυαλό της Έλλης Φωτίου στο Μιας πεντάρας νιάτα πως θα ζούσε με τον Μπάρκουλη αν δεν ήταν έγκυος απ' τον άντρα της; 

α. Φυσικά, ξεκάθαρο.
β. Όχι, αγαπούσε τον άντρα της / ήταν καλό κορίτσι
γ. Πως σας ήρθε να ρωτήσετε κάτι τέτοιο; Ντροπή σας!

9. Προτιμάτε Νίκο Κούρκουλο:

α.  Διεφθαρμένο από τη μπουρζουαζία εργαζόμενο σε πλοίο που βυθίστηκε
β. Αδιάφθορο εισαγγελέα
γ.. Αδιάφθορο γιατρό

10. Ένα αεροπλάνο πέφτει. Κάνε μια ευχή:

α. Παγκόσμια ειρήνη
β. Όχι άλλα ριάλιτι
γ. Να σωθούν οι επιβάτες. 

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Περισσότερα α
 Ο φαντασμένος Κωνσταντάρας μπροστά σας είναι ένας μυαλωμένος άνθρωπος. Πετάτε στα σύννεφα. Ζείτε σε ένα δικό σας κόσμο. Είσαστε αλλού για αλλού. Καμία επαφή. Τίποτα. Μηδέν. Καμένη μίζα. Ζηλεύω αφόρητα. 

Περισσότερα β
 Είσαστε λογικοί, αλλά όχι και τόσο ώστε να μην κάνετε το κουίζ. Σας αρέσει η ονειροπόληση αλλά μέχρι ενός σημείου. Όταν χρειαστεί βάζετε τη φαντασία σας να δουλέψει αλλά επειδή δεν τη βάζετε και συχνά να δουλέψει έχει τα παράπονα της και κατεβαίνει σε απεργίες πότε πότε.

Περισσότερα γ
Δεν είσαστε από αυτούς που πιάνουν το υπονοούμενο. Δεν είναι ότι δε σας κόβει απλώς δε σας νοιάζει. Κοιτάτε τη δουλειά σας, το σπίτι σας και τώρα που το ανέφερα θυμηθήκατε πως έχετε και κάτι ασιδέρωτα και θα πρέπει να μας αφήσετε, τα λέμε κάποια άλλη στιγμή, χαιρετισμούς στο σύζυγό. 
  • Like 1

Αρχίζω και ανησυχώ...

Σύμφωνα με τα κουίζ σου, είμαι ένας γκρινιάρης, ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή μου, λέω ατάκες του κινηματογράφου και είμαι αλλού γι' αλλού! 

Όπως έλεγε και ο Βουτσάς στον "Γόη": Τελικά, πρέπει να πάρω τα χάπια, που μου έγραψε ο γιατρός! :D

• Haha 1

Ενίσταμαι! Στην ερώτηση 10, απάντηση γ, τα στοιχεία είναι ελλιπή. Να σωθούν οι επιβάτες? Εξαρτάται από τη λίστα. Αν υπάρχουν μέλη του ρετρομάνιαξ, ναι (ιδιαίτερα αν υπάρχει κι ένας ελέφαντας μέσα). Αλλά μπορώ να σκεφτώ πολλούς για τους οποίους δεν θα με πολυενδιέφερε αν φουντάρανε μετά του αεροπλάνου. Π.χ. δικηγόρους (εκτός μελών του ρετρομάνιαξ και στενών συγγενών τους), πολιτικούς (παρομοίως), διαφημιστές που αναθέτουν σε αθώους κακοπληρωμένους υπαλλήλους να μας τηλεφωνούν μεσημεριάτικα με junk calls, διαφημιστές που γράφουν ψέμματα στις διαφημίσεις (υπάρχει κανείς που να μην?), κλπ κλπ κλπ.

• Like 2

1 α. Ο Βεγγος στον Ατσιδα. Τουλαχιστον ο ανθρωπος εχει αποψη. Και....ιρτζι!

2 α. Η Αλικη. Η Μελπω μιλησε εκ μερους ολων οσοι μισουσαν τη σταρ.

3 α. Παντρευεται τον αρραβωνιαρη της εξαδελφης της. Αυτο θα ειχε τοσο ενδιαφερον, που τελικα θα κατεληγε απο κωμωδια σε δραμα. Κατι σαν τον Εγωισμο με τη Λασκαρη.

4 β. Στο Καλογηρου που νομιζε πως αρραβωνιαζεται. Καλα τωρα, σοβαρα; Δεν καταλαβε τιποτα;

5 β. Ειναι ενα πιονι στα χερια της μητερας της καθοτι αγνη και αβγαλτη κορασις.

6 γ. Ζαφειριου - Στρατηγος γιατι η σχεση ηταν καθαρα σεξουαλικη και τιποτε αλλο. Ουτε αισθημα, ουτε γουτσου - γουτσου.

7 α. Ποτε δε μου αρεσαν Τα Κοκκινα φαναρια, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ντρεπομαι καθολου να το παραδεχτω.

8 α. Φυσικα, ξεκαθαρο. Δεν το συζητω καν και σιγουρα μουντζωσε τον εαυτο της που βιαστηκε να παντρευτει.

9 α. Διεφθαρμενο εργαζομενο σε πλοιο που βυθιστηκε γιατι κατα βαθος παραμενει αδιαφθορος και ολα αυτα τα κανει για το φουκαριαρη τον αδελφο του.

10 β. Οχι αλλα ριαλιτι. Υπαρχει και κατι που λεγεται ανθρωπινη αντοχη.

Περισσοτερα α.  Εχω καμενη μιζα, οποτε ζηλεψτε με ελευθερα!

• Like 1

@elephadas

Δε γνωρίζουμε τη λίστα, απλά το βλέπουμε να πέφτει. 

καθόρισε το αποτέλεσμα σου; Αν ναι απάντησε κατά πως σε συμφέρει. Εγώ έτσι κάνω και θριαμβεύω πάντα!!! 

α. Ο Βέγγος στον Ατσίδα. Δεν τίθεται θέμα. Δε θα μπορούσα να είμαι τίποτε άλλο. Είναι το ίρτζι μου....  :) )

γ. Δεν πρόσεχα, κοιτούσα τη Γιαδικιάρογλου. Ο έστι μεθερμηνευόμενον, τραβάω την ουρίτσα μου απ' έξω...   

α. Παντρεύτηκε τον αρραβωνιάρη της ξαδέρφης της. Γιατί αν δεν σου βγάλει το μάτι ο ξάδελφός σου, ποιος θα στο βγάλει? Να μη λέμε κι ότι θέλουμε.

β. Στο Σπύρο Καλογήρου που νόμιζε πως αρραβωνιάζεται. Αχ, ο έρημος... ο καψερούλης...

β.  Είναι ένα πιόνι στα χέρια της μητέρας της. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι άβγαλτη κορασίς (όπως λέει η αγαπητή μου Bambinella :) ) αλλά πιέζεται πολύ από την διεφθαρμένη μητέρα της και ανθίσταται στον έρωτα του παχουλού, πλούσιου μεσόκοπου για τα μάτια του νεαρού... Πράγμα που τελικά είναι πολύ πιο φυσιολογικό...

β. Καραγιάννη- Καζάκος. Δε ξέρω γιατί. Μη με ρωτάτε.

γ. Η 7 μέρα της δημιουργίας. Και δεν ντρέπομαι καθόλου να το πω. 

β. Όχι, αγαπούσε τον άντρα της / ήταν καλό κορίτσι. Αν και δεν το κατάλαβα ποτέ, διότι ο άντρας της είναι ντιπ βλαμμένος (sorry). 

α.  Διεφθαρμένο από τη μπουρζουαζία εργαζόμενο σε πλοίο που βυθίστηκε. Ναι αλλά.... το μετανιώνει στο τέλος.... Κάτι είναι κι αυτό.... 

γ. Να σωθούν οι επιβάτες. Είμαι δεν είμαι μέσα στο αεροπλάνο... Ότι και να πεις, η ζωή είν' ωραία (Ρένα Πάντα)... 

Περισσότερα β Είσαστε λογικοί, αλλά όχι και τόσο ώστε να μην κάνετε το κουίζ. Σας αρέσει η ονειροπόληση αλλά μέχρι ενός σημείου. Όταν χρειαστεί βάζετε τη φαντασία σας να δουλέψει αλλά επειδή δεν τη βάζετε και συχνά να δουλέψει έχει τα παράπονα της και κατεβαίνει σε απεργίες πότε πότε.

Ωραία, θα το προσέξω αυτό με τη φαντασία... Θα το διορθώσω.... Πάντα πίστευα στο "η φαντασία στην εξουσία"!