Jump to content

Recommended Posts

Ποτέ μου δεν παρακολούθησα Φωσκολιάδες κι έτσι δεν έχω ιδέα, πράγμα που με κάνει κατ' εξοχήν κατάλληλο να απαντήσω (όσο πιο λίγα ξέρει κανείς την σήμερον ημέραν τόσο πιο αρμόδιος ν' αποφανθεί είναι).

1. 1. " Βίκυ Φον Ζιραχ....

...είσαι ηρωίδα αλλά εμείς δεν είμαστε, γι' αυτό σε παρακαλώ γύρνα στο σπίτι σου και φόρα στηθόδεσμο.

2. " Ήρθα να πάρω....

...τη γυναίκα μου αλλά τη βρήκα στο κρεββάτι να κάνει παιχνιδάκια με τον Γιάγκο Δράκο.

3. " Ο Γιάγκος Δράκος θέλει να σε σκοτώσει"

Ξέρω ήδη πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Δεν περίμενα εσένα να μου πεις πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Αλλά τον έχει βάλει η γυναίκα μου. Αυτή φταίει (βλέπε ερώτηση 2)

4. Τι πήρε ο Ορέστης περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα πολεμιστή; 

α. Παράσημα
β. Μπιιιιιιιιιπ
γ. Ένα θάνατο ηρωικό, αντάξιο του μύθου του. 

Απάντηση: Και τα τρία. Πρώτα πέθανε μ' ενα θάνατο ηρωικό, αντάξιο του μύθου του, μετά πήρε παράσημα, και το "Μπιιιπ" ήταν το πτώμα του που τους έλεγε που να τα βάλουν και τα παράσημα και τον μύθο του

5. " Η βρωμιά και η σαπιλα βρίσκονται....

Στις χωματερές όπου θα ρίξουμε εισαγγελείς, δασκάλους, γιατρούς, φορτοεκφορτωτές, αγρότες, περιπτεράδες, αστες, σκυλουδες, κομμώτριες, υπηρέτριες, ναυτικούς, εφοπλιστές, μπακάληδες........... Οι σκυλούδες παρακαλώ να φύγουνε, μη μας κάνουν τη χωματερή μπιιιιπ

6. Τι περιμένεις να σου φέρει το παναμεζικο Λίμπερτι; 

Μία ασπιρίνη

7. " Τρεις αδερφαδες ήμασταν....'''

και παίζαμε τον Τσέχωφ

ΑΣΧΕΤΟ:
Spoiler

Μια Κυριακή του 1974 ή 1975, το μεσημεριανό πρόγραμμα της ΕΡΤ ήταν καινούργιο κοσκινάκι και ο Νάσος Αθανασίου (ο γνωστός) παρουσίαζε μια εκπομπή που είχε εκτός των άλλων τηλεφωνικό κουίζ και ρωτήθηκε μια ακροάτρια "Ποιος έχει γράψει τις 3 αδελφές" (ή άλλο τσεχωφικό) και απάντησε η κυρία "Ο Τσαϊκόφσκυ!". Εγώ εκείνη την ώρα έπαιζα κουμκάν στην κουζίνα με τη θεία μου - Νίτσα (που μας επισκεπτόταν κάθε Σαβ/κο) και λίγο έλειψε να βάλω καπέλο από την ταραχή μου. Αν ήμουν τυφλος σε ταινία του Φωσκόλου θα έβρισκα σίγουρα το φως μου από το σοκ)

8. Από πού βγαίνει το Τηλ;

Όπως όλοι οι ρετρό γνωρίζουμε, είναι το επώνυμο του μεγάλου αντιπάλου του "Αγίου".  Ο επιθεωρητής Κλαύδιος Ευστάθιος Τηλ ονειρεύεται πάντα να πιάσει τον Άγιο να κάνει κάτι παράνομο για να τον χώσει μέσα επί τέλους. Κάτι σαν τον Συλβέστρο με τον Τουίτι

9. Βρέχει....
Γι' αυτό δεν μπόρεσε να φρενάρει έγκαιρα η νταλίκα?

10. Γιατί δεν πήγες στην εξεταστική;
(Δεν είναι αυτό το κουίζ η εξεταστική? )

γ. Με χτύπησε νταλίκα, έχασα το φως μου και κουτσαθηκα απ' το ένα πόδι. Ο οδηγός της νταλίκας ήταν γιος ενός βασανιστή των Ες Ες κι είχε συλλάβει τον πατέρα μου, τον οποίο όμως ερωτεύτηκε η μητέρα του και τον βοήθησε να δραπετεύσει. Έχασα το φως μου αλλά βρήκα τον χαμένο μου αδερφό!!!!! και η συγκίνηση με έκανε να ξαναβρώ το φως μου αλλά πάνω στη σύγχυση ξαναχάθηκε ο αδελφός μου. Γιάγκο τον λέγανε, μήπως τον είδε κανείς?

Αποτελέσματα

Έμεινα μετεξεταστέος

• Haha 2

1 β. Φορα στηθοδεσμο γιατι εκτιθεσαι.

2 α. Τη γυναικα μου και να την παω στη μανα της γιατι δεν μπορει να μου κανει γιο. Ουτε κορη στη μεγαλη αναγκη.

3 γ. Ξερω ηδη πως ο Γιαγκος Δρακος θελει να με σκοτωσει. Δεν περιμενα εσενα.....κ.τ.λ., κ.τ.λ., γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η επαναληψις ειναι η μητηρ της μαθησεως.

4 α. Παρασημα, φυσικα. Δεν τα βλεπετε που τα εχει κοτσαρει ολα πανω του, ακομα και στις καλτσες;

5 γ. Σε εισαγγελεις, δασκαλους, γιατρους....κ.τ.λ., κ.τ.λ., και γενικως στους επαγγελματιες, που λεει και ο Λογοθετδης στο Δεσποινις ετων 39.

6 α. Τον καλο μου ανεξαρτητως αριθμου χεριων.

7 β. Πριν να περασει τραινο και να μεινουμε δυο μαζι με τη μανα μας το χαρτρομουτρο.

8 γ. Απο την τηλεπαθεια, ικανοτητα των μεγαλων ντετεκτιβ. Αν δεν την ειχε, πως στην ευχη θα καταλαβαινε για το συρματακι στο πιανο;

9 α. Φωτια στη στρατα μου. Με λενε Στρατο και ειμαι καλα.

10 α. Δεν ξυπνησα, αλλα δεν εχω προβλημα. Γραφω και κοιμισμενος.

Περισσοτερα α. 80% Νικος Φωσκολος και συνεννοουμαστε απολυτα γιατι ο Νικος Φωσκολος ειναι ο Νικος Φωσκολος που να με παρει ο διαβοΛος.

• Haha 2

1. " Βίκυ Φον Ζιραχ....
β. Φόρα στηθόδεσμο. Ήταν η εποχή που η Ζωίτσα είχε αδυνατίσει πολύ και είχε κόψει σχέσεις με το συγκεκριμένο εξάρτημα. Έτσι φαινόταν πολύ καλύτερα ο εσωτερικός της κόσμος. 

2. " Ήρθα να πάρω....
β. Μια ασπιρίνη. Για να μπορέσω να απαντήσω στο κουίζ.

3. " Ο Γιάγκος Δράκος θέλει να σε σκοτώσει"
γ.  Ξέρω ήδη πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Δεν περίμενα εσένα να μου πεις πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Αν περίμενα εσένα να μου πεις ότι ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει, τότε δε θα διεύθυνα μία αυτοκρατορία. Διευθύνω μία αυτοκρατορία, γιατί έχω ενημερωθεί (από τον ντετέκτιβ μου αλλά στην ανάγκη συμβουλεύομαι κι ένα μέντιουμ με κληρονομικό χάρισμα) ότι ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. 

4. Τι πήρε ο Ορέστης περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα πολεμιστή; 
α. Παράσημα. Για την ακρίβεια τα πήρε η γυναίκα του, αλλά τέλος πάντων.  

5. " Η βρωμιά και η σαπίλα βρίσκονται....
γ.  Σε εισαγγελείς, δασκάλους, γιατρούς, φορτοεκφορτωτές, αγρότες, περιπτεράδες, αστές, σκυλούδες, κομμώτριες, υπηρέτριες, ναυτικούς, εφοπλιστές, μπακάληδες........... Παντού δηλαδή,. Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις, όποια πόρτα κι αν χτυπήσεις, σαπίλα θα βρεις. Χάθηκαν η αξιοπρέπεια και η αξιοκρατία.

6. Τι περιμένεις να σου φέρει το παναμέζικο Λίμπερτι; 
γ. Τον καλό μου, ένα φορτίο παράνομα όπλα, έναν τόνο ναρκωτικά, εξήντα τέσσερις κοπέλες για να πιάσουν δουλειά στο σπίτι της Μαντάμ Ζώζας. Θα πάρω τα όπλα, τα ναρκωτικά, θα τα μοσχοπουλήσω και θα αφήσω τον καλό μου με τις 64 κοπέλες. Με τόσα λεφτά που θα έχω, τον καλύτερο θα βρω.

7. " Τρεις αδερφάδες ήμασταν....
α. Κι είχαμε καφενείο. Τι άλλες δυνατότητες είχαμε δηλαδή?   

8. Από πού βγαίνει το Τηλ;
α. Από τον Τηλέμαχο. Ο Όμηρος ήταν ο Φώσκολος της αρχαιότητας. Αν έβλεπε κιόλας, ακόμα θα βρίσκαμε καινούρια έργα του. Η ατάκα δεν είναι δική μου, είναι κλεμμένη από σήριαλ.

9. Βρέχει....
α. φωτιά στη στράτα μου. Όχι άλλο κάρβουνο!  Ναυπηγεία Κρεούζη.

10. Γιατί δεν πήγες στην εξεταστική;
α. Δεν ξύπνησα. Αλλά δε πειράζει. Η μαμά μου ξενοπλένει, ο αδελφός μου δουλεύει σκυλίσια για να μου εξασφαλίζουν μία άνετη ζωή. Πού να τρέχω τώρα? Πάω του χρόνου.

Περισσότερα α. 

80%  Νίκος Φώσκολος
Είσαι κοντά στο να γίνεις Νίκος Φώσκολος. Βέβαια δεν είναι εύκολο να γίνεις Νίκος Φώσκολος, γιατί για να γίνεις Νίκος Φώσκολος πρέπει να είσαι Νίκος Φώσκολος, δε γίνεται να γίνεις Νίκος Φώσκολος αν δεν είσαι ήδη Νίκος Φώσκολος. 
Συννενοούμαστε πιστεύω...

Συννενοούμαστε απόλυτα. Δεν το συζητώ. :)  Δηλαδή, είμαι ένα τσικ από το να φτάσω την τελειότητα.

• Haha 2

Κλαίω με τις απαντήσεις σας...😂😂😂😂

Αλλά βλέπω έχουμε χάρη στη Νιόβη και παρέμβαση του ίδιου του Νίκου Φώσκολου 😀😀😀😀

Ελέφαντα έβαλα τις απαντήσεις σου στον υπολογιστή ποσοστιαιου προσδιορισμού Νίκου Φώσκολου και μου έβγαλε 217% Νίκος Φώσκολος, χωρίς αλλά σχόλια

@bambinella 100

Και γενικώς στους επαγγελματίες ;;;;;

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

On 14/3/2019 at 12:39 ΠΜ, elephadas said:

Γιάγκο τον λέγανε, μήπως τον είδε κανείς?

Άντε, ας μη δώσω εγώ την απάντηση....

On 14/3/2019 at 12:39 ΠΜ, elephadas said:

2. " Ήρθα να πάρω....

...τη γυναίκα μου αλλά τη βρήκα στο κρεββάτι να κάνει παιχνιδάκια με τον Γιάγκο Δράκο.

😁😁😁😁😁😁😁

• Like 2

Σατυρικό 3.015

Πόσο κουλτουριαρης είσαι; 

1. Ποιον δε θες να βλέπεις σε δεύτερης κατηγορίας ταινίες;

α. Τον Ορέστη Μακρή
β. Τον Μάνο Κατράκη
γ. Τον Κώστα Κακκαβα

2. Τι ξέρεις για τον Σολομό;

α. Τα είχε με τη Βουγιουκλάκη
β. Ανέβαζε Αριστοφάνη
γ. Η μόνη κονσέρβα

3. Ποιανού ηθοποιού θεωρείς καλύτερη τη σκηνοθετική προσπάθεια; 

α. Στέφανος Στρατηγός ( Εταιρεία Θαυμάτων)
β. Αλεξανδράκης ( Συνοικία το όνειρο)
γ. Κώστα Βουτσά (στα μιούζικαλ του Δαλιανίδη)

4. Σε τι ήταν αυτοδίδακτος ο Γκάτσος; 

α. Σε όλα, ήταν θεός.
β. Στα Ισπανικά
γ. Στο τάβλι. 

5. Αγαπημένος Ντίνος:

α. Οι κυρίες της αυλής
β. Ο Δράκος
γ. Συμμορία εραστών

6. Γιατί; 

α. Γιατί έτσι
β. Γιατί όχι;
γ. Γιατί @@@ το γατί

7.Λατέρνα φτώχεια και...

α. Φιλότιμο
β. Γαρύφαλλο
γ. Τα μυαλά στο μπλέντερ

8. Τι σε σόκαρε στον Αγγελόπουλο; 

α. Που έδειξε βιασμό ανηλίκου
β. Που έδειξε αιμομιξία
γ. Τα μαύρα μάτια σου που όταν τα βλέπω με ζαλιζουνε

9. Καζαντζίδης ή Διονυσίου;

α. Γαβαλάς
β. Καζαντζίδης
γ. Διονυσίου

10. Μάνος ή Μίκης; 

α. Εννοείται Μανος
β. Φυσικά Μανος
γ. Ασφαλώς Μάνος

Περισσότερα α. 
50% κουλτουριαρης.

Είσαι σε μια κατάσταση νορμάλ ποιότητας. Θα πας και στο Ηρώδειο, θες όμως και τα αστεία σου, τα καλαμπουρια σου, τη σαχλαμάρα σου να την επεις... Ξέρεις τα βασικά αλλά δεν τα ψειριζεις και πολύ. Θα σταθείς σε μια συζήτηση κουλτουρε αλλά θα κλείνεις κ πονηρά το μάτι ταυτόχρονα στο πρόσωπο... 

Περισσότερα β. 

99% κουλτουριαρης. 

Έχεις κάποια θέματα φίλε μου. Ίσως τα παιδιά στο σχολείο δε σε παίζανε, ίσως σε εδερνε ο μικρός σου αδερφός ή ίσως είσαι απλά άσχημος. Όπως και να έχει είσαι κουλτουρε σε ενοχλητικό βαθμό. 
Χαλάρωσε κι απόλαυσε ένα μελό της προκοπής να δεις πως ζει ο κόσμος... 

Περισσότερα γ
0% κουλτουριαρης

Είσαι ένας υγιής κι απροβληματιστος άνθρωπος. Σε συγχαίρω!!! Θες να κάνουμε παρέα; Όχι; Δε με χωνεύεις; Εντάξει, δικαίωμα σου. 
  • Like 1
  • Haha 2

Posted (edited)

1 γ. Τον Κωστα Κακαβα. Υστερα απο την Καταραμενη ωρα και το Περιφρονα με γλυκια μου, δε θα αντεχα να μην τον δω και παλι σε ταινια υψηλων προδιαγραφων.

2 γ. Η μονη κονσερβα και μαλιστα τωρα τελευταια τον βγαλανε και σε νεα γευση μαγιονεζα - μαρουλι.

3 γ. Του Κωστα Βουτσα στα μιουζικαλ του Δαλιανιδη με κορυφαια στιγμη του τη Στεφανια.

4 γ. Ποιος ειναι ο Γκατσος; Αν εννοειτε εκεινον τον περιπτερα απο τα Κορωπι, ητανε ασσος στο ταβλι ο ατιμος.

5 α. Οι κυριες της αυλης γιατι αυτος πρωτος διδαξε πανω στο κορμι της κορης του το ημιμονιμο τατουαζ.

6 α. Γιατι ετσι. Θελει και ρωτημα;

7 β. Γαρυφαλλο που ενιοτε το φοραω και στο μαλλι αλα Βουγιουκλακη.

8 γ. Τα μαυρα ματια σου οταν σε βλεπω με ζαλιζουνε. Μ' αυτο το τραγουδι με ξυπνησε χτες ο μαναβης που περναγε απο κατω.

9 α. Γαβαλας επειδη τα γυαλια που φορουσε του διναν εναν αερα λονδρεζικο.

10 γ. Ασφαλως Μανος. Μανος Βενιερης που εκανε και μεταγλωττισεις για Το μικρο σπιτι στο λιβαδι.

Περισσοτερα γ. 0% κουλτουριαρης και ακριβως γι' αυτο ειμαι ενας υγιης και απροβληματιστος ανθρωπος, αλλα υστερα απ' αυτο το κουιζ αρχισα να προβληματιζομαι.

Edited by bambinella 100
  • Haha 2

Posted (edited)

1. Ποιον δε θες να βλέπεις σε δεύτερης κατηγορίας ταινίες;

γ. Τον Κώστα Κακκαβά. Α πα πα παααα… Δε λέω, καλούλης, αλλά κρύος ο καϋμένος….

2. Τι ξέρεις για τον Σολομό;
α. Τα είχε με τη Βουγιουκλάκη. Μέχρι εκεί είχα εντρυφήσει επί του σοβαρότατου αυτού θέματος. Θέλετε να μου πείτε ότι έκανε κι άλλα πράγματα? 

3. Ποιανού ηθοποιού θεωρείς καλύτερη τη σκηνοθετική προσπάθεια; 
γ. Κώστα Βουτσά (στα μιούζικαλ του Δαλιανίδη) δαγκωτό. Όταν σκηνοθετεί ο Βουτσάς, όλοι οι άλλοι μπαίνουν στην μπάντα.

4. Σε τι ήταν αυτοδίδακτος ο Γκάτσος; 
α. Σε όλα, ήταν θεός. Μετά από αυτόν, το χάος.

5. Αγαπημένος Ντίνος:
γ. Συμμορία εραστών. Εκνευριστικά κακή ταινία, με πολύ καλούς ηθοποιούς.

6. Γιατί; 
α. Γιατί έτσι. Γιατί ήταν από τις χειρότερες ταινίες του. Άρα στηρίζουμε τις αδύναμες ομάδες. Νομίζω? 

7.Λατέρνα φτώχεια και...
α. Φιλότιμο. Γιατί είναι η μοναδική λέξη παγκοσμίως που δεν εξηγείται σε καμμία άλλη γλώσσα. Τι, δεν είναι σχετικό το σχόλιο? Ε, αυτό σκέφτηκα, αυτό έγραψα. Εξάλλου, ήταν σχετικό το παραπάνω? 

8. Τι σε σόκαρε στον Αγγελόπουλο; 
γ. Τα μαύρα μάτια σου που όταν τα βλέπω με ζαλίζουνε. Δεν μπορώ να σας εξηγήσω το λόγο, αλλά αυτό με σόκαρε περισσότερο. 

9. Καζαντζίδης ή Διονυσίου;
α. Γαβαλάς. Όνειρο δεμένο στο μουράγιο, πόρτα μου κλεισμένη στο νοτιά, έκανα τον πόνο μου κουράγιο, στην αγάπη μου έβαλα φωτιά. Χοπ, χοπ, χοπ!

10. Μάνος ή Μίκης; 
α. Ασφαλώς Μάνος. Με λένε Μάνο, και θέλω φίλος σας να γίνω.... 

Περισσότερα α. 
50% κουλτουριάρης.
Είσαι σε μια κατάσταση νορμάλ ποιότητας. Θα πας και στο Ηρώδειο, θες όμως και τα αστεία σου, τα καλαμπουρια σου, τη σαχλαμάρα σου να την επεις... Ξέρεις τα βασικά αλλά δεν τα ψειριζεις και πολύ. Θα σταθείς σε μια συζήτηση κουλτουρε αλλά θα κλείνεις κ πονηρά το μάτι ταυτόχρονα στο πρόσωπο... 

Οϋτε ένα βήτα. :D:D Ε, ναι, είναι τώρα να προβληματιζόμαστε παρά πάνω από όσο πρέπει? Φτάνει τόσο, έχουμε και μια φαιά ουσία που πρέπει να την προστατεύσουμε. Όσο για το κλείσιμο του ματιού, ε, αυτό πια, εξαρτάται από το πρόσωπο.... 
Edited by TZELASO
  • Haha 1

5 hours ago, bambinella 100 said:

εκεινον τον περιπτερα απο τα Κορωπι, ητανε ασσος στο ταβλι ο ατιμος.

Γιατί ΗΤΑΝΕ bambi???

Τι συνέβη στον περιπτερα; 

Μίλα που να με πάρει ο διάβολος!!!! 

• Haha 1

1 hour ago, karapiperim said:

Γιατί ΗΤΑΝΕ bambi???

Τι συνέβη στον περιπτερα; 

Μίλα που να με πάρει ο διάβολος!!!! 

Γιατι ειναι παλια ιστορια και οταν παιζαμε ταβλι μαζι γυρω στο 1945 - 1950 αυτος ηταν συνομηλικος μου 60αρης, αρα μαλλον δε ζει πια.

Τωρα θα μου πεις "πως ζεις εσυ;". Μην κοιτας εμενα που εφτασα τα 130 και μοιαζω 40αρα. Κανω ενεσεις βαμπιρ που μου τις συστησε μια μεγαλη σταρ, Θεος σχωρεστην.

• Haha 1