Jump to content
Rakeesh

Αφιέρωμα στην τηλεόραση του '80 από το "Βινύλιο"

Recommended Posts

Επίσης έβγαλαν σε τηλεφωνική επικοινωνία την Βέρα Γκούμα η οποία χόρευε στην διαφήμιση του Patistas.

• Like 2

Μια ολοκληρη νεα  γενια απο εδω και περα θα νομιζει οτι η διαφημιση για τις πιππες Νταϊανα παιχτηκε κανονικα στην τηλεοραση και δεν ηταν παρωδια του Χαρυ Κλυν.

Καραλολ.

• Haha 1

On 3/21/2019 at 9:23 AM, Aardvark said:

Μια ολοκληρη νεα  γενια απο εδω και περα θα νομιζει οτι η διαφημιση για τις πιππες Νταϊανα παιχτηκε κανονικα στην τηλεοραση και δεν ηταν παρωδια του Χαρυ Κλυν.

Καραλολ.

Ελα μου ντε!!! Και αντε οτι δεν το ηξεραν...την στοιχειωδη "εφυια"" αν ειχαν, θα μπορουσαν να καταλαβουν οτι στην Ελληνικη τηλεοραση, και ποσο περισσοτερο την δεκαετια του '70, δεν θα μπορουσε να προβληθει κατι τετοιο.

Γενικα παρατηρησα πολλα λαθη, καποια απο τα οποια ηταν εντελως χαζα και προδιδαν την ασχετοσυνη τους.

Δεν εχω προλαβει να δω κανενα απο τα επεισοδια. Εχω και μια αδυναμια στην κυρια Βερα βεβαιως βεβαιως

Τη παρακολούθησα κι εγω την εκπομπή, ισως ο,τι ωραιότερο εχω δει στην ελληνική τηλεόραση εδω και αρκετά χρόνια ειδικα μεσα σ'αυτο τον οχετό απο τ'ατέλειωτα ριάλιτι μαγειρικής/μόδας και τρας talk show που αποτελούν μάστιγα για το σύγχρονο τηλεοπτικό τοπίο.. Η εκπομπή μαλιστα σημείωσε 38% τηλεθέαση και θα εχει και τέταρτο μέρος την επομενη εβδομαδα! Αυτο που θα ηθελα να επισημάνω ειναι πως το περισσότερο υλικό που προβλήθηκε στην εκπομπή αντλήθηκε φυσικα απο το youtube και θα πρεπει να μας απασχολήσει ολους το γεγονός οτι οταν εφαρμοστεί πλήρως το διαβόητο και κατάπτυστο αρθρο 13 που ψηφίστηκε πριν λιγες μερες στην ευρωβουλή ολος αυτος ο θησαυρός απο τις ελληνικές ρετρο διαφημίσεις και τα intros τηλεοπτικών εκπομπών και παιδικών σειρών που υπάρχουν αυτη τη στιγμή στο youtube πρόκειται να μπλοκαριστεί και να διαγραφεί οριστικά καθότι το αρθρο ορίζει πως οτιδήποτε δε μας ανήκει - ειτε αφορα μουσική/φωτογραφίες/πλάνα απο βιντεοπαιχνίδια - με βάση το αρθρο 13 θα περνά απο αυστηρότατο φίλτρο αναγνώρισης πνευματικών δικαιωμάτων και θα εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού.. Δυστυχώς, το διαδίκτυο αλλάζει τρομακτικά πρόσωπο και θα πρεπει να μας απασχολήσει σοβαρα ολους..

• Like 1

Posted (edited)

Τη προηγούμενη Τρίτη η εκπομπή εκανε ειδικό αφιέρωμα σε ολα τα κορυφαία παιδικά προγράμματα (κινούμενα σχέδια - παιδικές σειρές - anime) της δεκαετίας του '60, '70, '80 και '90 ενω εγινε και μια μεγάλη αποκάλυψη με τη προβολή της χαμένης ασπρόμαυρης διαφήμισης του Carnation! Γι'ακομα μια φορα η τηλεθέαση χτύπησε ρεκόρ σημειώνοντας 40%, ειναι πραγματικά απίστευτο! Κατα την εναρξη της εκπομπής εγινε και ειδική αναφορά στο θρυλικό πειρατικό κανάλι ΙΤΑ 8 του Λεωνίδα Τούντα! Οσοι τη χάσατε μπείτε οπωσδήποτε να τη παρακολουθήσετε στο youtube!

Tα παιδικά που ανέφεραν κατα τη διαρκεια της εκπομπής ηταν τα εξης:

Η Λάσσυ

Ο Καραγκιόζης και το θέατρο σκιων του Ευγένιου Σπαθάρη στην ΕΡΤ

Υποβρύχιο Stingray

Μπόλεκ και Λόλεκ

Θάντερκατς

Fraggle Rock

Ο κήπος με τ'αγάλματα

Καντυ Καντυ

Σπορτ Μπίλλυ

Χαϊντι

Ροζ Πάνθηρας (κινούμενα σχέδια)

Looney Tunes

Φρουτοπία

Του κουτιού τα παραμύθια

Τενεκεδούπολη

Γιαπωνεζικα παραμυθια

Οδύσσεια του διαστήματος

Τζουμαρού

Φρου-Φρου

Muppet show

Η μικρή Λουλού

Καμπαμαρού

Πίπη Φακιδομύτη

Γούντι ο τρυποκάρυδος

Το θαυμαστό ταξίδι του Νίλς Χόλγκερσον

Ο Σερίφης του διαστήματος

Αστυνόμος Σαϊνης

Καρουζέλ

Ντένις ο τρομερός

Λούκι Λουκ

He-Man

Μικρο μου Πόνι

Edited by Jackie dragon
  • Like 1

Η Πιππη Φακιδομυτη ηταν σειρα ρε παιδια; Νομιζω ηταν κατι ταινιες, μια του 70τοσο και μια του 88. Λογικα οταν ηματαν μικροι επαιε αυτη του 70. Αλλα για σειρα δεν ξερω

Η Πιππη Φακιδομυτη ηταν παιδικη σειρα που παιχτηκε στη Σουηδια το 1969. Στην Ελλαδα παιχτηκε περιπου μια δεκαετια μετα. Αν δε με απαταει η μνημη μου πρεπει να παιζοταν καλοκαιρινους μηνες απο την ΥΕΝΕΔ. 

Ενω δεν εχω δει τα υπολοιπα, χτες εκατσα και ειδα το μισο λογω Μαστορακη.

Τον συμπαθω πολυ αυτο τον ανθρωπο. Δυο φορες που ετυχα να συναντηθω μαζι του λογω του φορουμ, ηταν ακομπλεξαριστος, ανετος, ενδιαφερον και ευγενης (και με τρελο αρχειο και αποψη για την τεχνολογια).

Πολλα απο τα χθεσινα τα ειχαμε συζητησει και τοτε και τα κραταω σαν αρχειο στο κεφαλι μου.

Θα φροντισω να την δω ολοκληρη την εκπομπη καθως και τα προηγουμενα επεισοδια.