Jump to content
αριαδνη

δημοσκόπηση : η καλυτερη θρησκευτικη σειρα δεκαετιας 80'

Καλύτερη θρησκευτική σειρά '80s  

3 members have voted

1. 1. Καλύτερη θρησκευτική σειρά '80s

• Οι τελευταίες μέρες της Πομπηία (1984)
      0
    • A.D. Anno Domini (1985)
      1
    • Quo Vadis? (1985)
      2

Recommended Posts

1. Οι τελευταιες μερες της πομπηιας του 84'

2. αννο ντομινι του 85'

3.κβο βαντις ντομινε του 85'

αυτες βρηκα  παμε να δουμε ποια εκανε μεγαλύτερη εντυπωση; παμε για δημοσκοπηση; μεγαλες συμπαραγωγες που εχουν να κανουν μετα την σταυρωση του ιησου και την συνέχεια των πρωτων χριστιανων και των μαθητων του κυριου στην ρωμη/ γυριστηκανε δε στα μεσα του 80'

η πρωτη εξελισσεται μονο στην επαρχια της πομπηιας πριν την εκρηξη του βεζουδιου,, οι αλλες σε ιερουσαλημ και ρωμη ποια η αγαπημενη σας; Δεν θυμάμαι καθόλου να δω δει το Αννόβερο ντόμινο, οι άλλες δύο σειρές είναι αριστούργηματα με ψηφιδωτό χαρακτήρων.

Κάποιος αντμιν να το βάλει σε δημοσκοπηση

71jDbtK41IL._SY445_.jpg

MV5BMWZhMTE3MDEtYjA4ZS00ODU3LThlYTEtMzBkMThhMzFhYzU5XkEyXkFqcGdeQXVyMTYzNTE3NDA@._V1_UY268_CR8,0,182,268_AL_.jpg

S_20894-MLB20198785016_112014-O.jpg

• Like 1

Posted (edited)

Δεν έχω δει καμιά τους αλλά ψηφίζω Quo Vadis λόγω Klaus Maria Brandauer (έχετε δει το "Μεφίστο"?) και το Μπεργκμανικού Max von Sydow.

Edited by elephadas

Πως να την ανοίξουμε την ψηφοφορία ; Καλά ελέφαντας και ο δικός μου ψήφ ος εκεί πάει!

1 hour ago, αριαδνη said:

Πως να την ανοίξουμε την ψηφοφορία ; 

Έτοιμη. 

• Like 1
  • Thanks 1

Φίλη  αριαδνη, δεν θα μπορούσα να ψηφίσω,μιας και έχω δει μόνο το "Τελευταίες μέρες της Πομπηίας "..Την γνώμη μου γι'αυτή την σειρά την έγραψα πρόσφατα σε άλλο post..Τις άλλες 2 δεν τις έχω δει,μάλλον τις έχω δει αποσπασματικά:

α) για το "A.D.", γνωρίζω ποια είναι,έχω δει κάποια μέρη της,όχι ολόκληρη την σειρά.Δεν ξέρω,όσο και να μου αρέσουν αυτό το είδος ταινιών,η συγκεκριμένη δεν μου έκανε ποτέ το "κλικ" να την δω από την αρχή,ολόκληρη,έτσι ώστε να μπορώ να την κρίνω (και να την βαθμολογήσω).

β) για το "Quo Vadis": και αυτή την δεν την έχω δει ολόκληρη,αλλά για διαφορετικό λόγο.Και ελπίζω να μην κάνω λάθος την ταινία,εάν πρόκειται δηλαδή για την παλιά ταινία του '59 ή για αυτήν  που υπάρχει στην δημοσκόπηση,ή αν πρόκειται για εντελώς άσχετη ταινία με το "quo vadis".Αν κάνω λάθος,ζητάω από τώρα συγγνώμη για το σχόλιο μου στο συγκεκριμένο post..(ΠΡΟΣΟΧΗ,θα γράψω σπόιλερ)...Υπάρχει μία σκηνή,στην αρένα,όπου έχουν ντύσει μικρά παιδιά με προβιές και τα αφήνουν να τρέξουν.Και πίσω από τα παιδιά,αφήνουν σκυλιά να τρέξουν.Το όλο "θέαμα" είναι η αναπαράσταση του κυνηγιού του λύκου και πως τρώει τα αρνιά!..Πιστεύω πως αυτή η σκηνή είναι από το Quo Vadis του ΄85 (είπαμε παιδιά,αν κάνω λάθος,διορθώστε με)..Ε,αυτό ήταν!..μετά τη σκηνή αυτή,σταμάτησα να τη βλέπω.Και όχι μόνο αυτό,αλλά ξέχασα και όλη την υπόλοιπη ταινία!..Γι αυτό ακριβώς δεν είμαι 100% σίγουρος για το αν είναι αυτή..Ε,όχι!..Ό,τι πιο αγνό,αθώο,αμόλυντο που υπάρχει πάνω σ'αυτόν τον πλανήτη!..Αυτή η σκηνή,είναι από τις πιο τρομακτικές που έχω δει..Η ταινία ρωτάει "Quo Vadis ?" που  -αν μου επιτρέπεται-  σε μια ελεύθερη απόδοση,το ερώτημα μάλλον απευθύνεται στη Ρώμη.Δηλαδή,την κυρίαρχη Ρώμη,την μεγάλη αυτοκρατορία..Ερώτημα που το ψελλίζεις με λύπη,στεναχώρια,μελαγχολία..Και βλέποντας αυτή τη σκηνή,εξοργίζεσαι!..Τα συναισθήματα αλλάζουν.Η λύπη μετατρέπεται σε θυμό.Σε οργή.. Και δεν ρωτάς πια..Φωνάζεις",ουρλιάζεις" : 

"Quo Vadis , Άνθρωπε?" ..Που 'ναι μωρέ ένας "κατακλυσμός του Νώε"? Ένας "Βεζούβιος"?  Έτσι,για να ΄μαστε και στο "πνεύμα" των ταινιών που ασχολούμαστε συγκεκριμένα!..Αλλά πολύ μακρυά φυσικά από το "πνεύμα" των ημερών που διανύουμε (την Σαρακοστή),ή των ημερών που έρχονται (Μ.Εβδομάδα,Πάσχα)..Η σειρά σίγουρα είναι πετυχημένη,αφού αποτυπώνει τον τίτλο της μες στο μυαλό σου,την συνείδηση σου,την ψυχή σου..Αλλά δεν μπορώ να την βαθμολογήσω,γιατί δεν τη θυμάμαι καλά..Και δεν πρόκειται να την ξαναδώ.

• Thanks 1

Και οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας εξαιρετικό τι να λέμε!! Λυδών και Νυδια το αγαπημένο μου ζευγάρι, ελπίζω να αξιωθω να δω και το αννο ντομινι που σίγουρα θα ναι αριστούργημα και κείνο! Σειρές του 80' τι άλλο να ζητήσεις τέτοια ποιότητα δεν την βρίσκεις.

Fulci ναι η σκηνή με τα παιδιά και τις προβιές είναι από την σειρά αυτή του 85' , πως όμως να μην την δείξει την διαδικασια αφού γινότανε στα αλήθεια, οι Ρωμαίοι ρίχνανε παιδιά χριστιανών στην αρένα και τα σκίσαμε τα λιοντάρια! Δεν σου λέει μύθους την αλήθεια περιγράφει ! Οι Ρωμαίοι σε τέτοια θεάματα αρέσκονταν τέτοια ήταν η διαφθορα τους. Πως να στο πει;

Στο βιβλίο υπάρχει και περιγράφεται σκηνή ενός παιδιού στην αρένα που το τρώει ένα λιοντάρι αφού γινότανε δεν σε κοροϊδεύουν και ο συγγραφέας τα περιγράφει λεπτομερώς! Και μικρά παιδιά δεν τα λυποντουσαν.

Η σκηνή με τον Πέτρο είναι από την Αγία γραφή ατόφια, ο Πέτρος είπε να φύγει να σωθεί και βγαίνοντας από την Ρώμη συναντά τον Χριστό που τον καλεί να τράβηξει ξανά για την καιομενη Ρώμη

Διότι χρειάζεται να ναι εκεί με την ζωντανή του παρουσία ως μαθητής του Χριστού για( το ερώτημα δεν απευθύνεται στην κραταιά αυτοκρατορία, στον Χριστό απευθύνεται)

να εμψυχώσει τον βασανισμένο λαό του! Με οποιοδήποτε κόστος ακόμα και αν πεθάνει τότε ο απόστολος τον ρωτά: που πας κύριε; Εννοώντας γιατί μας εγκαταλείπεις σε τέτοια τραγική κατάσταση! Η επιγραφή κβο βαντις ντομινε υπάρχει γραμμένη στο σημείο εκεινο από τοτε! Η απάντηση του Χριστού ειναι πως πάω στον σταυρο στην θέση σου

• Like 2

Με όλο το θάρρος, αλλα η σκηνή με τον Πέτρο δεν αναφέρεται καθόλου (πολύ λιγότερο "ατόφια") στην Αγία Γραφή. Για την ακρίβεια, δεν αναφέρεται καν ταξίδι του Πέτρου στη Ρώμη (επομένως και μαρτύριο επί Νέρωνος). Διάβασε τις Πράξεις των Αποστόλων και θα δεις ότι δεν υπάρχει τίποτε σχετικό.

Η ιστορία με το Quo Vadis υπάρχει στις "Πράξεις του Πέτρου", απόκρυφο βιβλίο που γράφτηκε τον ύστερο 2ο αιώνα και που δεν ανήκει στην Αγία Γραφή.

Ναι,την ξέρω την φράση,ξέρω ποιος και γιατί το είπε..Γι'αυτό και επικαλέστηκα την "ελεύθερη απόδοση",δηλαδή πως θα  μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία..Όπως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σε σημερινά (σύγχρονα)  ζητήματα..

Δεν έγραψα πως μου φάνηκε "μύθος" η συγκεκριμένη σκηνή..Σίγουρα ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..Απλά εγώ δεν θα άντεχα να ξαναδώ το Quo Vadis..Μα το έγραψα ήδη..Ήταν ό,τι πιο τρομακτικό έχω δει.Ή πιο σωστά, από τις πιο τρομακτικές σκηνές..Το πιο αγνό και αμόλυντο ον στη Γη (ένα παιδί) να το "εξαφανίζει" έτσι απλά,για "διασκέδαση",το χειρότερο πλάσμα πάνω στη Γη (ο Άνθρωπος)..

Γι αυτό επικαλέστηκα και έναν "κατακλυσμό",έναν "Βεζούβιο"..Μέσα από ένα φυσικό φαινόμενο,μια φυσική καταστροφή,όπως γίνεται στην Πομπηία..Μια πραγματικότητα,που μπορεί να εξηγηθεί και πιο "ρομαντικά".Μια "μυθική" ερμηνεία, για όλα τα άσχημα που τόσο σωστά είδες και ανάλυσες στις "Τελευταίες μέρες της Πομπηίας"..Που δεν τα θυμάμαι όλα καλά.Χρήμα και εξουσία,διαφθορά,προδοσία,προσηλυτισμός,φανατισμός,η σήψη και το αίμα αθώων..Και η λάβα?..Πώς μπορείς να μην το δεις σαν "κάρμα"?..Σαν "τιμωρία"?..

• Like 1

Posted (edited)

Ελέφαντας η παιδική ηλικία της Παναγίας πάλι σε απόκρυφο ευαγγέλιο υπαρχει όμως και τα ονόματα των γονέων της και αυτό το περιστατικό το δέχεται η εκκλησία όπως εχει! ετσι δεχεται οτι ο πετρος ηταν στην ρωμη και μαρτυρησε

Fulci αν ήξερες τι γινότανε με παιδιά σκλάβων, απελευθερων φτωχων ρωμαιων και ξένων δεν θα κοιμόσουνα καλά το βράδυ! οπως λεει και ο γαιος στη φορτουνατα στις τελευταιες μερες της πομπηιας οτι οσο υπαρχει ανθρωπος το κακο δεν θα παψει, η σειρα ηταν και επιηκης με οσαν συνεβαιναν στα δειχνει απεξω απεξω, τετοια ηταν η ηθικη σηψη εκεινης της εποχης η ανθρωπινη ζωη δεν ειχε καμια αξια! εσυ ηθελες να επερθει τιμωρια οπως στην πομπηια αν καταλαβα καλα;

Edited by αριαδνη