Jump to content
Sign in to follow this  
karapiperim

Οι αδικημένοι

Recommended Posts

Ποιοι κατά τη γνώμη σας είναι " αδικημένοι" στο ελληνικό σινεμά; 

Ποιους ηθοποιούς θα θέλατε να δείτε σε περισσότερους ή και σε καλύτερους ρόλους; 

Δύο περιπτώσεις από εμένα:

Κώστας Ρηγόπουλος:

Πολύ ταλαντούχος κατά τη γνώμη μου. Ο ίδιος είχε δηλώσει πως " δεν τον θέλανε" στις ταινίες. Είπε επίσης πως για χρόνια ο Φίνος τον αντιπαθούσε κ τον έλεγε " κ@@@παιδο και τσογλανι". Αργότερα βέβαια οι δύο τους τα βρήκαν κι ήρθαν κοντά. Δυστυχώς, δεν του δόθηκαν ρολόι ισάξιοι του ταλέντου του. Ωστόσο, κυριως με το θέατρο αλλά και με την τηλεόραση, ο Ρηγόπουλος κατάφερε και γνωστός να γίνει και καλές δουλειές να κάνει. Πάντως ο κινηματογράφος δεν τον αξιοποίησε. 

Μαίρη Λαλοπουλου:

Ιδιαίτερη περίπτωση. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί η γυναίκα αυτή δεν έπαιξε περισσότερο. Όμορφη, ταλαντούχα και με ιδιαίτερο στιλ, ξεχώρισε στους μικρούς ρόλους που της δόθηκαν. Ισάξια στάθηκε δίπλα στον Κωνσταντάρα στο Τζένη Τζένη, συμπαθεστατη δίπλα στον Ηλιόπουλο στις Κύριες της αυλής. Θα μπορούσε και περισσότερα. 

Μπισλανης. Επρεπε να ειχε παρει περισσοτερους ρολους. Οπου επαιξε, εκλεψε την παρασταση. Δυστχως εφυγε νωρις.

Ιντα Χριστινακη. Ειχε το "πακετο" αλλα εμφανιστηκε σε ελαχιστες ταινιες.

Τασος Γιαννοπουλος. Τυποποιηθηκε γρηγορα και το "ξεχειλωσε". Δυστυχως και αυτος εφυγε μικρος και δεν ξερουμε τι θα μπορουσε να κανει.

Κωστας Τσακωνας. Εμφυτο ταλεντο. Τον συνεδεσαν με τις βιντεοταινιες και ποτε δεν ελαβε την αναγνωριση που αξιζε.

• Thanks 1

Στάθής Ψάλτης : Αν δείτε τις ερμηνείες του στον συμβολαιογράφο, στο Τμήμα Ηθών και το Καλημέρα Ζωή και στην θεατρική Θεοδώρα θα καταλάβετε ότι μπορούσε να κάνει περισσότερα από όσα έκανε στις ταινίες που έπαιξε

Ανέστης Βλάχος : Τον ήθέλα σε μεγαλύτερους ρόλους. Θα μπορούσε είχε παίξει σε περισσότερες ταινίες αν τον αξιοποιούσε ο Φίνος

Έλλη Ξανθάκη : Αυτή την γυναίκα όπου την έχω δει την λάτρεψα. Στον πρόδότη, στο  ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη (η μάνα του Γιαννακά), στους Βοσκούς. Απορώ γιατί δεν έπαιξε μεγαλύτερους ρόλους.

• Like 1

Νόρα σαφώς...σε αρκετες ταινιες ηταν εντελως διακοσμητικη...οταν της δινοταν η καταλληλη ευκαιρια ηταν εξαιρετικη (Στεφανία,Πεθαινω καθε ξημερωμα κλπ). Αντιθετα υπηρξαν ταινιες οπως το Πολυ αργα για δακρυα,οπου ο ρολος της ηταν ανευ ουσιας.

• Like 1

18 hours ago, johnalepou said:

Νόρα σαφώς...σε αρκετες ταινιες ηταν εντελως διακοσμητικη...οταν της δινοταν η καταλληλη ευκαιρια ηταν εξαιρετικη (Στεφανία,Πεθαινω καθε ξημερωμα κλπ). Αντιθετα υπηρξαν ταινιες οπως το Πολυ αργα για δακρυα,οπου ο ρολος της ηταν ανευ ουσιας.

Να προσθέσω και την ερμηνεία της στην ταινία "οι βάσεις και η Βασούλα". Παρα πολύ καλή !

• Like 1

Τον Ψάλτη και τον Τσάκωνα δεν ξέρω αν θα τους έβαζα. Όχι ότι δεν ήταν ταλαντούχοι κι οι δύο... Ήταν και πολύ μάλιστα.. Απλά στα χρόνια τους όλοι ήταν λίγο πολύ αδικημένοι, από την άποψη ότι το σινεμά ήταν σε παρακμή έτσι κι αλλιώς.. Πάντως σίγουρα κι αυτοί θα μπορούσαν καλύτερους ρόλους σε καλύτερες ταινίες.. 

Μεγάλη αδυναμία και δική μου ο Δημήτρης Μπισλάνης, συμφωνώ απόλυτα. 

Άλλη περίπτωση ηθοποιού είναι της Άννας Βενέτη, που την είδαμε στο Αμόκ. Κι αυτή θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο. Έχω διαβάσει όμως πως ήταν βοηθός του συζύγου της, του καλού σκηνοθέτη Κώστα Μπακα, οπότε δεν ξέρω μήπως η ίδια δεν το θέλησε να ασχοληθεί περισσότερο με το σινεμά.