Jump to content
Sign in to follow this  
karapiperim

Αναφορές τραγουδιών σε γνωστά πρόσωπα

Recommended Posts

On 4/15/2019 at 2:52 PM, tzias57 said:

Ο Λουκιανός ΚηλαΙδόνης στον δίσκο Ψυχραιμία παιδιά (1979) έχει γράψει ένα τραγούδι με τον τίτλο "έμπαινε Χάρρυ μου" αφιερωμένο στον Χάρρυ Κλυν

Αυτό το τραγούδι είναι πιστεύετε diss; Εγώ νομίζω ναι, φουλ...

Υπάρχει κι ένα τραγούδι των ακτιβ μεμπερ με τίτλο " βλακοστρωτο" κι αναφέρεται στον Μάνο Χατζιδάκι

Και το πλανόδιο τσιρκο του Μητροπάνου:

"Ελλάδα, Βέμπο μου και Μέρλιν Μονρόε

Ελλάδα, Ελύτη μου και Έντγκαρ Άλαν Πόε.."

• Like 1

Δεν θα ήταν σωστότερο να πούμε "Το πλανόδιο τσίρκο" του Άλκη Αλκαίου? Μπορεί να το τραγούδησε ο Μητροπάνος, αλλά δεν διάλεξε τους στίχους, ούτε καν τον στιχουργό.

• Like 1

Ε, ναι του Αλκαίου!!! Συγνώμη ελεφαντααααααα!!!

Δε μου είπατε όμως για το " έμπαινε Χάρη μου"... μερικοί λένε πως δεν είναι  diss....

Να προσθέσω και την επανεκτέλεση της " Ντισκοτέκ" από τα Ημισκούμπρια..

" Κι ήταν όλοι τους εκεί, η Σοφία κι ο Σταμάτης, Πάνος, Στάθης κι η Καιτουλα κι ο χαλίφης της Βαγδάτης.."

Αναφορά φυσικά στους πιο γνωστούς πρωταγωνιστές του '80..

Με κάθε ταπεινότητα ομολογώ ότι δεν είμαι σίγουρος για το τι εννοείτε, αγαπητή κυρία, με το "Αυτό το τραγούδι είναι πιστεύετε diss; Εγώ νομίζω ναι, φουλ... " . Φοβάμαι ότι ή οι γνώσεις μου στα ελληνικά ήταν εξ αρχής ελλιπείς ή μετά από χρόνια στην ξενιτιά το πικρό της ψωμί και τον θολό της νερό με έκαναν να ξεχάσω και τα λίγα ελληνικά που ήξερα.

• Haha 1

Posted (edited)

Α, μάλιστα. Πού να φανταστώ ο δύστηνος ότι για να καταλάβω τα νεοελληνικά θα πρέπει πια να ψάχνω στη wikipedia και όχι στη Βικιπαίδιεια.

Επί του θέματος τώρα. Όχι, δεν νομίζω.

Βαριέμαι να γράψω γιατί βρίσκω το χιούμορ του Κλυνν γενικά χοντροκομμένο και λαϊκίστικο. Αλλά το "Για δέσιμο" ήταν πολύ πιο έξυπνο και πρωτότυπο, και το "Δοξάστε με" αν και λιγότερο πρωτότυπο ήταν του ίδιου σχεδόν επιπέδου. Μετά χάλασε πολύ το χιούμορ του Κλυνν (με αναλαμπές κάθε τόσο βέβαια, διότι ήταν πανέξυπνος). Ο Κηλαηδόνης όμως ήξερε μόνο τα δύο πρώτα άλμπουμ όταν έγραψε το "Ψυχραιμία παιδιά" . Επίσης και ο Κηλαηδόνης ο ίδιος τότε είχε αλλάξει το στυλ του από "σοβαρό" σε πιο χαβαλεδιάρικο, ξεκινώντας από το "Είμαι ένας φτωχός και μόνος κάου μπόυ". Επομένως νομίζω πως ο Κηλαηδόνης που έγραψε " Έμπαινε κι αλώνιζε εσύ την αγορά, εμείς δεν ευκαιρούμε, γράφουμε έργα σοβαρά" κορόιδευε τους "σοβαρούς" μεταξύ των οποίων ο Κηλαηδόνης των "Απλών Μαθημάτων Πολιτικής Οικονομίας" και όχι τον Κλυνν διότι πια οι δυο τους ήταν στην ίδια πλευρά.

Edited by elephadas

Posted (edited)

Και μια και αναφέρατε τον Τσε Γκεβάρα θα αναφέρω ένα τραγούδι που τραγουδούσε ο Μανώλης Μητσιάς εκεί στα τέλη της δεκαετίας του 70 σε μουσική του Δήμου Μούτση και στίχους του Νίκου Γκάτσου. Τίτλος "Σαν τον Τσε Γκεβάρα". Η αναφορά γίνεται στο ρεφρέν: "Σαν τον Τσε Γκεβάρα /με μια κιθάρα /βάσανα του κόσμου τώρα τραγουδώ /Σαν τον Τσε Γκεβάρα μες την αντάρα / όλα θα τα κάψω / κι ας καώ και εγώ". Η μουσική είναι τύπου γουέστερν και οι στίχοι είναι επιφανειακά διασκεδαστικοί, αλλά σε δεύτερο επίπεδο θίγουν πολλά πράγματα: https://youtu.be/T5GgMz3S7zY

Και δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και το γνωστότατο "Ας Κρατήσουν οι Χοροί" όπου σίγουρα αναφέρονται η ηθοποιός Λυδία Λένωση ("κι η Λυδία ντρέπεται που όλο εκείνη βλέπετε βρε"), καθώς και το hot ζευγάρι της εποχής Έλενα Ναθαναήλ- Τάσος Μητρόπουλος (Τότε η Έλενα η χορεύτρια σκύβει στη μεριά του Τάσου"). Τους υπόλοιπους δεν μπορώ να τους ταυτοποιήσω αν και έχω κάποιες ιδέες: https://youtu.be/PxXykrDceDET5GgMz3S7zY

Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσε να συμπεριληφθεί το "Παίξε, Χρήστο, επειγόντως", όπου ο Χρήστος είναι φυσικά ο Νικολόπουλος που έχει γράψει τη μουσική του τραγουδιού, ενώ αυτός που τον προσκαλεί να παίξει είναι ο στιχουργός Μανώλης Ρασούλης: https://youtu.be/hDXaOWTZLUI

Επίσης κάτι που μου ήρθε τελευταία στιγμή: αφού αναφέρθηκε ο Θεοδωράκης, πρέπει να αναφέρω το "Το σφαγείο" σε στίχους και μουσική του ίδιου: ο στίχος "χτυπούν το βράδυ στην ταράτσα τον Αντρέα" αφορά στον αγωνιστή κατά της χούντας, βουλευτή, δήμαρχο Υμηττού και φιλόλογο (αείμνηστο πλέον) Ανδρέα Λεντάκη (το έχει πει ο ίδιος ο Θεοδωράκης).

Edited by LadyNaty
λάθος σύνδεσμος σε τραγούδι

Άλλωστε αυτό και άλα 3 τραγούδια (Αυτό που ήσουν κάποτε θα γίνεις ξανά, Είμαστε δυο, Σου είπαν ψέμματα πολλά) αποτελούν τον κύκλο τραγουδιών "Τα τραγούδια του Αντρέα" ο οποίος είναι αφιερωμένος στον Λεντάκη.

Ενδιαφέροντα αυτά για Λυδία, Έλενα και Τάσο. Δεν τους είχα σκεφτεί ποτέ. Δηλαδή δεν έχω προσπαθήσει να ταυτοποιήσω τα πρόσωπα που αναφέρονται στο τραγούδι, αλλά και να προσπαθούσα δεν τους σκεφτόμουνα.

Posted (edited)
8 minutes ago, elephadas said:

Άλλωστε αυτό και άλα 3 τραγούδια (Αυτό που ήσουν κάποτε θα γίνεις ξανά, Είμαστε δυο, Σου είπαν ψέμματα πολλά) αποτελούν τον κύκλο τραγουδιών "Τα τραγούδια του Αντρέα" ο οποίος είναι αφιερωμένος στον Λεντάκη.

Ενδιαφέροντα αυτά για Λυδία, Έλενα και Τάσο. Δεν τους είχα σκεφτεί ποτέ. Δηλαδή δεν έχω προσπαθήσει να ταυτοποιήσω τα πρόσωπα που αναφέρονται στο τραγούδι, αλλά και να προσπαθούσα δεν τους σκεφτόμουνα.

Το "Σφαγείο" αναφέρεται ρητά στον Λεντάκη. Όσο για το "Ας κρατήσουν οι χοροί" τις αναφορές τουλάχιστον σ' αυτά τα τρία πρόσωπα (ενδέχεται επίσης ο Αχιλλέας, να είναι ο γνωστός δισκογραφικός παραγωγός Αχιλλέας Θεοφίλου, χωρίς να είμαι σίγουρη) και την (σίγουρη) ταυτοποίηση των τριών προσώπων, είτε τη διάβασα κάπου είτε την άκουσα στην τηλεόραση. Ευχαριστώ για το σχόλιο

Edited by LadyNaty
Συμπλήρωση ποστ
  • Like 1

Posted (edited)

Αναρωτιέμαι αν ο Δεληβοριάς ήταν πραγματικός εστιάτορας / ταβερνιάρης. Στο Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Ξαρχάκος - Λ. Παπαδόπουλος) έχουμε "πίσω απ' το μαγέρικο του Νεληβοριά" και οι ίδιοι έγραψαν αλλού "Στου Δεληβοριά καθίσαμε και για τα παλιά μιλήσαμε". Από περιέργεια έψαξα σε site με στίχους για άλλες αναφορές σε Δεληβοριά, αλλά η μία που βρήκα αναφερόταν προφανώς στον άνεμο ( Όρτσα τα πανιά, κόντρα στο Δεληβοριά /είναι τ’ αμπάρια γεμάτα, π’ ανάθεμά τα, άγρια θεριά) - ωραιότατο τραγούδι του Αργύρη Κουνάδη, εν παρόδω - και η άλλη δεν ήταν φανερό σε τι αναφερόταν (Σαν του Δεληβοριά ή του Δρογώση / Μες στην Σταδίου τις πατούσες μου έχω λιώσει)

Τραγούδια του Ξαρχάκου πάντως δεν πολυέχουν αναφορές σε πραγματικά πρόσωπα στους στίχους τους. Βέβαια έχουμε τον Βενιζέλο και τον μη κατονομαζόμενο Κωνσταντίνο τον Α' στο "Της Αμύνης τα παιδιά" και φαντάζομαι, αν και δεν μου έρχεται στο μυαλό παράδειγμα, ότι τα τραγούδια από το Μεγάλο μας Τσίρκο θα έχουν αναφορές σε ιστορικά πρόσωπα, αλλά αυτά είναι για ανάγκες έργων. Ο Γκάτσος έγραψε "Μπαρμπα-Γιάννη Μακρυγιάννη". Αν και ο βασιλιάς μπροστά στον οποίο Βαυαροί χωροφυλάκοι χορεύανε συρτάκι στο Μοναστηράκι δεν κατονομάζεται, ο τίλος "Στου Όθωνα τα χρόνια" και η εθνικότητα των χωροφυλάκων δεν αφήνυν αμφιβολίες για το ποιόν εννοούσε ο Γκάτσος.

Αλλά ένα από τα σημαντικότερα έργα του Ξαρχάκου (όχι πολύ γνωστό, και τελείως διαφορετικό από τα συνηθισμένα του) είναι ολόκληρο αφιερωμένο σε έναν άνθρωπο. Πρόκειται για το μελοποιημένο ποίημα του F G Lorca "Θρήνος για τον Ιγνάθιο Σάντσεθ Μεχίας"  με τον Κώστα Πασχάλη και με έναν συγκλονιστικό Μάνο Κατράκη στην απαγγελία. Ο Μεχίας ήταν ιστορικό πρόσωπο, διάσημος ταυρομάχος, φίλος του Λόρκα, που είχε μια ατυχή συνάντηση με έναν ταύρο "πέντε η ώρα που βραδυάζει". Υπάρχει όλο στο youtube. Εδώ το πρώτο απόσπασμα, με τον Κατράκη αρχικά και τον Πασχάλη στο τέλος. Πάλι Γκάτσος στη μετάφραση. Το όνομα "Ιγνάθιο" αναφέρεται αρκετές φορές στο ποίημα.

https://www.youtube.com/watch?v=OqpkQp95Sic&list=PL6_0CVOyr84ZClSZ0nw0io_h60gZ39ZL6&index=1

Πέντε η ώρα που βραδιάζει.
Πέντε ακριβώς, την ώρα που βραδιάζει.
Φέρνει έν’ αγόρι το νεκροσέντονο
πέντε η ώρα που βραδιάζει.
Έτοιμος κι ο κουβάς με τον ασβέστη
Θάνατος τ’ άλλα, θάνατος μονάχα

Ψηλά παίρνει ο αγέρας τα βαμπάκια
Το οξείδιο σπέρνει κρύσταλλο και νίκελ