Jump to content
Sign in to follow this  
Shinobi

Το Dreamcast και οι αλλοι...

Recommended Posts

Απο περιέργεια εριξα λίγο ψάξιμο και σχετικα για την εποχή τους οι κονσόλες δεν είχαν αδύναμη GPU (λογικό). Οι GPU στο περίπου που είχαν οι κονσόλες αυτές, και μάλιστα τα παιχνιδια είναι φυσικά optimised.

Dreamcast geforce 1

Ps2 geforce 1 (custom-ια, ισως έχει λίγο καλύτερη)

Xbox geforce 3 ti

GC  radeon 9500

To Dreamcast δεν εφτανε τα αποτελεσματα μιας Geforce. Eγω τοτε ειχα Voodoo 3 που ειναι κατωτερη απο GF και παλι εβλεπα πολυ καλυτερα αποτελεσματα στο PC μου σε σχεση με το DC σε ολα τα potrs.

• Like 1

Μπορεί το DC να είχε λίγο χειρότερη κάρτα. Στα επίπεδα μιας voodoo 1(?). Το τοπιο είναι θόλο, στις αλλες 3 στο περιπου βγαζεις άκρη. 

• Like 1

Θεωρω οτι τη χρονια που βγηκε το Dreamcast ηταν ισχυροτερο απο τα PC της εποχης.

Κατι που ειχα διαβασει, δεν μπορω να το βρω, ηταν οτι το DC ηταν χοντρικα ισαξιο (λιγο καλυτερο) απο ενα συστημα P3 500 + TNT2

• Like 1
  • Thanks 1

Ναι για το 1999 ηταν δυναμη. Ήθελες πολύ ακριβότερο PC για να εχεις ίδια γραφικά σίγουρα. Αργότερα με gf 3ti κλπ τα PC τα προσπέρασαν, θυμάμαι και ενα περιοδικό για κονσόλες που έπαιρνα και έλεγε οτι το Xbox βγάζει κατα πολύ ανώτερα γραφικά απο το ps2 και είχε και συγκριτικό τις εκδόσεις του splinter cell για xbox-ps2.

Λοιπόν, κατέβασα το 4 ξανά στο PS3 fat που όπως έχω πει πλέον θα είναι το κύριο PS3 μου και άρχισα για τέταρτη(!) φορά το ίδιο παιχνίδι. Φυσικά άφησα στην άκρη την έκδοση του PS2 που είμαι σε φάση να τη στείλω από κει που ήρθε, δηλαδή τόσο που με ξενέρωσε. Προχθές έλαβα την έκδοση για το Game Cube αλλά δεν το τέσταρα ακόμη γιατί περιμένω μια κάρτα μνήμης που η παλιά μου τα έφτυσε. Ωστόσο έχω παραγγείλει και το αντίστοιχο στο XBOX. Πραγματικά μετά την έκδοση του Wii το λάτρεψα! Μέχρι και το ίδιο το Game cube με έκδοση RE4 σκέφτομαι για αγορά αργότερα.

• Like 1

To ΧΒΟΧ παταγε το PS2 μεγαλοπρεπως.

Παντως τα στεγνα νουμερα  (τα οποια δεν συναδουν παντα με το τελικο αποτελεσμα) δινουν το DC ισαξιο με δυνατοτερα PC συστηματα (νταξ, η πηγη ειναι ελαφρως biased)

Το RE4 το είχα παίξει στο PS2 και μου άρεσε πολύ (αν και πολύ αργότερα το κατέβασα στο 360 δεν το έπαιξα ποτέ), δεν ήξερα όμως ότι είναι η χειρότερη έκδοση.

Τον συνδυασμό PIII - Voodoo2(ένας στην παρέα είχε 2xV2)/banshee τον θεωρούσα πολύ καλό, μάλλον λόγω unreal....ή τα έχω (σίγουρα) ξεχάσει γιατί είχα την εντύπωση ότι το PS2 κυκλοφόρησε πριν το 2000.

Posted (edited)
6 hours ago, Wally said:

Κατι που ειχα διαβασει, δεν μπορω να το βρω, ηταν οτι το DC ηταν χοντρικα ισαξιο (λιγο καλυτερο) απο ενα συστημα P3 500 + TNT2

Απαπαπαπα, ούτε κατά διάνοια. Ουτε καν πλησιάζει. Mε Pentium 2 γύρω στα 250mhz και Voodoo 1 ίσως. Pentium 3 CPU ήταν του XBOX. Aυτός που είχε γράψει αυτό που διάβασες δεν ήξερε τι του γίνεται μάλλον. Πιστεύω σε κανα DC magazine θα το πέτυχες, όπως κι εγώ που είχα πετύχει σε N64 περιοδικό που λέγανε ότι το N64 είναι ισάξιο με voodoo. Τι διαβάζαμε τα κακόμοιρα.

Έτυχε να είχα τότε πρόσβαση σε PC με P2 και TNT1 (η 2 είναι στα επίπεδα της Voodoo 3) και θυμάμαι ότι όλα τα multiplatform ήταν πολύ ανώτερα στο PC. Θες Shadowman, θες Episode 1 Racing, θες Unreal Tournament κλπ, καμία σχέση. Και καλύτερη ανάλυση (800x600) και καλύτερο frame-rate, έπιαναν και 60άρια στο PC. Το δικό μου PC ήταν P3 450 + Voodoo 3 και θυμάμαι που είχα δει το Quake 3 στο DC και δεν μπορούσα να καταλάβω πως στο καλό παίζουν με τόσο χάλια γραφικά και τόσο αργό frame rate. Θυμήθηκα εποχές Quake 2 στο N64 σε σχέση με το PC + Voodoo 2.

Edited by Imgema

Λοιπον με λίγο ψάξιμο η GPU του DC είναι ισάξια της riva 128

Rops 1

Tmu 1

Clock 100

Memory 100

H riva 128 έχει όμως 128bit bus 

• Like 1