Jump to content
Omenforever

Εξύμνηση Έλληνα Πειρατή των αρχών του 21ου αιώνα!

Recommended Posts

Ποιος ξέρει μπορεί ο πειρατής να είχε μαγαζί και πούλαγε κόπιες και τα είχε όλα καβατζα, η μπορεί να πούλαγε σε αγγελίες την εποχή που έβρισκες εκατοντάδες σε Pixel κλπ, η μπορεί απλά να ήταν gamer και είχε μαζέψει πράμα και έκανε απόσβεση. Πάντως η λογική λέει ότι βγάζεις cd με dos παιχνίδια στην εποχή του dos δηλαδή win98 (οπότε το πολύ μέχρι το 2000) αλλιώς με pop up μενού μόλις βάλεις το cd και να πας να περάσεις dos παιχνίδι σε xp δεν τρέχει καν. 99,99% είναι πριν το 2000.

Posted (edited)

Shinobi, θυμήσου ότι τα XP μας ήρθαν τέλη του 2001. Μέχρι τότε εγώ προσωπικά κράδαινα περήφανα έναν P3 στα 500ΜΗΖ με 98 second edition μέσα.

Όπως και να έχει ελπίζω ο πειρατούκλης να εμφανιστεί και να μας ενημερώσει πλήρως :D

Edited by Omenforever

On 25/8/2019 at 10:23 ΜΜ, alkis21 said:

τη χρονιά που πήρα το πρώτο μου PC, δηλαδή το 1997 - άργησα βλέπετε να δεχτώ ότι δεν με κάλυπτε πια η Amiga.

Καημός μεγάλος, αυτή η αλλαγή!!! Ακόμα και με 68030 που είχα χρυσοπλήρώσει, έβλεπα ότι δεν....!!!! Ασ όψεται το "Privateer 2 - The Darkening"!!

Posted (edited)

Κατι που συνδεεται εμεσως με την πολυ ομορφη παραπανω ιστορια.

Το ολο σκηνικο, μου θυμιζει κινησεις και υλικο απο "δικα μας παιδια" στα πανεπιστημια. Γρηγορες συνδεσεις, προσβασιμοι υπολογιστες, πολλοι καμμενοι με κοινα ενδιαφεροντα και ασχολιες, επιθυμια για χρηματα, εξου και που γεμιζαν απο το πουθενα με παιχνιδια /προγραμματα πανεπιστημια και τει κτλ, οπως το παραπανω.

Ειχα μιλησει λιγο γιαυτους και στο θεμα εδω:

Δεν εχω καταφερει ομως να εντοπισω ατομα απο το 1992-2000 που ηταν στην αρχη της φασης δυστυχως.

Υγ. Αν θυμασαι απο ποιες κοινοτητες ηταν μελος, ισως καταφερεις να τον εντοπισεις ετσι.

Edited by Getta Robo

Θυμάμαι έναν πειρατή που είχε συλλογές με διάφορα abadonware , όχι μόνο adventures.  Έβαζε αγγελίες σε ένα Ελληνικό site δημοπρασιών/μικρών αγγελιών, το οποίο δεν υπάρχει πια, κάπου στο 2003. Είχα πάρει ένα dvd από αυτόν, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε μενού ή κάποια αναφορά στο όνομα του. Δεν το έχω το dvd , δυστυχώς, οπότε δεν μπορώ να διασταυρώσω κάποιο στοιχείο. 

Νομίζω πως έμενε εκτός Αθηνών, μάλλον στην Πάτρα.

Ασχετο:

Οταν επεσε το Geocities, χαθηκαν πολλες σελιδες "πειρατων".

Θυμαμαι εναν Βαγγελη οπου ψωνιζα παιχνιδια Dreamcast. Ειχε δορυφορικο ιντερνετ και του ερχοντουσαν συνεχως DATs απο Γερμανια γεματα παιχνιδια και εφαρμογες για PC και κονσολικα. Ανεβαζε τις νεες παραλαβες στη σελιδα του. Μπανιζες, εκανες τηλεφωνακι, συναντηση και μια χαρα

• Like 1
  • Thanks 1

Posted (edited)

Ανεβαζε τις νεες παραλαβες στη σελιδα του. Μπανιζες, εκανες τηλεφωνακι, συναντηση και μια χαρα

Εποχές και αυτές!!!! Τώρα έχουμε τόσα πολλά, που δεν προλαβαίνουμε να τα ευχαριστηθούμε. Εγώ μια φορά, είχα πάει με έναν φίλο μου, σε σπίτι πειρατή, για δισκέτες Amiga!! 1990 ή 1991 και είχε ο άτιμος Amiga 3000 και 17" multiscan monitor!! Αυτά πρέπει να έκαναν πάνω από ένα εκατομμύριο δρχ εκείνη την εποχή!!!

Edited by Captain Kal

Καλά αν πάμε πιο πίσω, στα mid-90s, θα θυμηθώ τον "Δημήτρη" από Αθήνα. Εγγύηση ο τύπος...

Για δώσε λίγο πόνο περί "Δημήτρη" να μαθαίνουμε οι νεώτεροι...

Ο τύπος που εγώ γνώρισα ως Δημήτρη (άγνωστο αν πραγματικά τον έλεγαν έτσι) είχε τα πάντα, και τον έπαιρνες χύμα τηλέφωνο. Έστελνε τα παιχνίδια γρήγορα, και γραμμένα σε ποιοτικές δισκέτες. Τώρα πώς τα έβρισκε τα παίγνια δεν ξέρω. Να αγόραζε τα πάντα; Αμφιβάλλω γιατί παρέκαμπτε και το copy protection. Ίσως είχε τίποτα διασυνδέσεις με εξωτερικό. Να σκάει δηλαδή Mortal Kombat II στο σπίτι ενώ ακόμα καλά-καλά δυσκολευόμασταν να το βρούμε αυθεντικό ήταν εντυπωσιακό.

• Like 1