Jump to content
Sign in to follow this  
ababapanos

Νεο Bartop

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Παράγγειλα  απο Αγγλια το  bartop BITCADE 24" FLAT PACK BAR TOP 2 PLAYER ARCADE CABINET KIT

https://www.arcadeworlduk.com/products/bitcade-24-flat-pack-bar-top-2-player-arcade-cabinet-kit-black-melamine.html

Σκεφτομαι να το φτιαξω με ενα odroid XU4 που ειναι πολυ δυνατοτερο απο rasberry Pi 3 kai 4.

Ξερετε απο που μπορω να αγορασω artworkς για την καμπινα αυτη η απο καπου που να εχει σε υψυλη αναλυση ωστε να δωσω να μου τα εκτυπωσουν?

Aυτόκολλητα θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα αν δώσεις αρχεία για εκτύπωση σε μια εταιρία, παρά να τα αγοράσεις έτοιμα.

Πάντως πανάκριβα δίνουν τα ξύλα. Παρ'όλλο που είναι κομμένα με cnc, κοντά 200 ευρώ + μεταφορικά είναι πάρα πολλά.

Ναι το γνωριζω οτι πληρωσα υπεραξια τα ξυλα,  αλλα ειχα δοκιμασει και πιο παλια με σχεδια απο ιντερνετ να φτιαξω ενα και το αποτελεσμα δεν ηταν τοσο καλο. Ενω αυτο ειναι με ακριβεια σχεδιασμενο και εχει και t-molding , βασικο για εμενα, αλαζει σχεδον ολη την εικονα της καμπινας.

Να δωσω τα σχεδια για εκτυπωση και εγω το προτιμώ , απλα το προβλημα ειναι που θα βρω τα artworks σε μεγαλη αναλυση για να τα κατεβασω 

πχ   https://www.ebay.co.uk/itm/Super-Mario-DIY-Bartop-Arcade-Artwork-FULL-WRAP-SET-VINYL/283525260529?hash=item42036c24f1:g:ZAgAAOSwjm5dD1q0

Παντως πιο παλια που ειχα ρωτήσει ενα τυπογραφειο εδω κερκυρα για να μου τυπωσει σε βυνιλιο ηθελε κανα 100αρικο. Ελπιζω Αθηνα να υπαρχερι καμια σοβαρη εταιρια να αναλαβει την δουλεια φθηνοτερα

καλησπερα και παλι για τον υπολογιστη που θα βαλω μεσα θα ηθελα καμια γνωμη. 

Ένας βασικός ryzen 3 1200  με 4gb ram και μια  gt 1030 είναι αρκετό?

η καλυτερα ειναι να παω σε εναν ryzen 2400 με την ενσωματωμένη καρτα?

H κάρτα γραφικών είναι καλή και δεν θες παραπάνω RAM (εκτός αν θα κάνεις emulate και τον CEMU). Ομως o Ryzen 1200 δεν είναι αρκετός.

Επειδή πας για emulation machine θες single core performance. Και γενικά οι emulators δεν κάνουν use πάνω από 2-3 cores, οπότε θες λίγα αλλά γρήγορα cores. O Ryzen πιάνει 1780 πόντους στο single pass mark. Ακόμα και ο 2400 με το ζόρι φτάνει τα 2000.

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Αυτό το σκορ είναι οριακά αρκετό. Αν και είναι ΟΚ για τα περισσότερα συστήματα, αν θελήσεις να κάνεις emulate το PS2 ας πούμε θες ένα CPU που να σκοράρει τουλάχιστον 2000 πόντους σε αυτό το benchmark (σύμφωνα με το PCSX2 forum).

Επίσης μείνε μακρυά από ενσωματωμένες κάρτες. Εστω μια φτηνή κάρτα γραφικών NVIDIA (που τα πάνε καλά στα GL) είναι αναγκαία για emulators από N64 και πάνω αλλά και για shaders.

Εγώ θα πρότεινα έναν i3, τον πιο φτηνό που θα βρεις ή κάποιο μεταχειρισμένο μαζί με motherboard και μνήμες και να βάλεις την GT 1030 επάνω. Απλά δες να πιάνει από 2000 και πάνω στο benchmark.

Edited by Imgema

Οκ . Απλα θεωρούσα overkill τον i3 και έλεγα μήπως μπορούσα να κάνω την δουλειά μου πιο φθηνά...

απο ότι κατάλαβα το ps2 είναι το πιο βαρύ σύστημα από όλα που κάνει την ζημιά ;

Ναι. Αλλά αν πας από Dreamcast και κάτω δεν θα έχεις θέμα με τον 1200 πιστεύω.

Αρα ο 1200 σιγουρα δεν παιζει τα PS2?  γιατι για i3 μου βγαινει καμια 70αρια ευρω παραπανω...

Θα παίζει, εγώ σου λέω απλά ότι λένε στο forum, ότι δηλαδή θες ένα CPU που να σκοράρει 2.000 στο single thread.

Εμένα η δική μου CPU (i5 4670) πιάνει κάτι παραπάνω από 2100 στο single thread. Στο hardware mode τρέχει μια χαρά με μεγάλο-μεσαία settings. Στο software mode (που είναι το πιο compatible) πιάνει περίπου το 80-90% της ταχύτητας. Οπότε ο 1200 που πιάνει πες 1800 πιστεύω οριακά θα τρέχει τα περισσότερα παιχνίδια σε hardware mode αλλά δεν στο εγγυώμαι.

Κοίτα, ο 1200 είναι μία CPU που κοστίζει 50 ευρώ, λογικά ότι πιο φτηνό υπάρχει. Θα σου έλεγα ότι περιμένεις πολλά για τόσα λίγα χρήματα αλλά και μόνο που φτάνει τους 1800 πόντους στο benchmark εμένα που φαίνεται θαύμα. Ετσι κι αλλιώς βέβαια αν πήγαινες σε πιο φτηνές λύσεις όπως Pi4 κλπ, θα το ξέχναγες τελείως το PS2. Οπότε εσύ αποφασίζεις.

εχω ενα  XBOX 360 RGH και  θελω να το αξιοποιησω και αυτο στην καμπινα γιατι εχει ωραια arcade παιχνιδακια.

Ξερετε καποιον ευκολο τροπο που μπορω να συνδεσω τα arcade  sticks με το 360? ειδα καποιους οτι χρησιμοποιουν το κοντρολερ του 360, το ανοιγουν , περνουν την πλακετα και κανουν εκει κολησεις απευθειας με τα arcade κουμπια. Αλλα δεν ξερω πως να το κανω. Υπαρχει μηπως καποιος πιο ευκολος τροπος?