Jump to content
Sign in to follow this  
Arwyn-t

Οι Τελευταίες Μέρες της Πομπηίας (The Last Days of Pompeii)

Recommended Posts

Οι Τελευταίες Μέρες της Πομπηίας (The Last Days of Pompeii, 1984), ΕΡΤ

Πρεμιέρα: Σάββατο 21/12/1985

Τη θυμαστε αυτη τη μινι σειρα του 1984 που την εδειξε (δις) η ΕΡΤ-1;

http://en.wikipedia.org/wiki/Last_Days_of_Pompeii Το λινκ ειναι για το βιβλιο, αλλα με εικονα απο τη σειρα.

Εκπληκτικο καστ, σκηνικα, κουστουμια, μουσικη... και το τελευταιο επεισοδιο με την εκρηξη του ηφαιστειου αγωνιωδες και συγκινητικοτατο. Ο Λύδωνας, η Νυδία, ο Γλαύκος, η Ιόνη...

Αναμνησεις... :)

:)

Edited by bernard.c

πολυ καλη!!!!!! την ειχα συνδεσει και με τη συναυλια(παλιοτερη βεβαια) που ειχα δει περιπου εκεινη την εποχη των pink floyd εκει

πολυ καλη!!!!!! την ειχα συνδεσει και με τη συναυλια(παλιοτερη βεβαια) που ειχα δει περιπου εκεινη την εποχη των pink floyd εκει

Αυτή δεν έγινε το 72 - 73? (Περίοδος του "Meddle").

Τω όντι,εξαιρετική σειρά.Ακόμα θυμάμαι το τελευταίο επεισόδιο που είδαμε μαζί με τον αδελφό μου κρυφά,στην μικροσκοπική μας τηλεόραση...Πολύ δραματικό το τέλος.:rolleyes:

Αυτή δεν έγινε το 72 - 73? (Περίοδος του "Meddle").

καπου τοτε ηταν δε θυμαμαι ακριβως,αλλα την πρωτοειδα τοτε που επαιζαν τη σχετικη σειρα

Για όποιον ενδιαφέρεται, η σειρά κυκλοφορεί σε DVD στο γερμανικό Amazon, σε γλώσσα Αγγλική (η πρωτότυπη) και Γερμανική, χωρίς όμως υπότιτλους. Εικόνα σε remastered έκδοση, 4:3 μεν, αλλά πολύ καλή! Συστήνεται ανεπιφύλακτα! :)

[ame=http://www.amazon.de/Die-letzten-Tage-Pompeji-DVDs/dp/B001BYK8P6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=dvd&qid=1224516081&sr=1-3]Amazon.de: Die letzten Tage von Pompeji (3 DVDs): Franco Nero, Duncan Regehr, Olivia Hussey, Peter R. Hunt: DVD

Ήτανε να κυκλοφορήσει και στην Μ.Βρετανία, αλλά, άμα θυμάμαι καλά, κάτι έπαιξε με την εταιρία διανομής και πάγωσε η διαδικασία.

Και κάτι για να ξέρετε: Τα DVD λένε ότι έχουνε στα έξτρα περίπου μισή ώρα "κομμένων σκηνών". Ωστόσο οι σκηνές αυτές ήτανε κομμένες μεν για τη Γερμανία, αλλά η δική μας ΕΡΤ-1 τις είχε κανονικά ενσωματώσει στα επεισόδια που μετέδωσε, την καθεμιά εκεί που ανήκε. Τίποτα νέο λοιπόν. ;)

Όχι βρε παιδιά, ανατριχίλες πρωινιάτικα... σνιφ... Η φραση (οι τελευταίες μέρες...) μου είχε μείνει από μικρός αλλά είχα ξεχάσει από πού ήταν! Screenshots κανείς;

Πρεμιέρα το Σάββατο.

Μία από τις αγαπημένες μου σειρές Arwyn-t.

Την είχε προβάλλει η ΕΡΤ1.

Πρεμιέρα:21.12.1985

Τελευταίο Επεισόδιο:25.01.1986

Ώρα Προβολής:20.00

Υπέροχοι τίτλοι έναρξης,εξαίσιοι ηθοποιοί και καταπληκτικά σκηνικά για την εποχή του.

Ευχαριστούμε για το βιντεάκι στο youtube...για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούριοι!;)

http://www.youtube.com/watch?v=KksAN4BViBA

Μετρήστε με κι εμένα στις οπαδούς της σειράς!

Η Ολίβια Χάσει που παίζει την Ιόνη είναι από τις αγαπημένες μου ηθοποιούς. Από την Ιουλιέτα στην ταινία του Τζεφιρέλι, μέχρι το μικρό ρολάκι της στο "Έγκλημα στον Νείλο" έχω λατρέψει όλες της τις ερμηνείες και την χαρακτηριστική, βαθιά φωνή της.

Για τον Λόρενς Ολίβιε ως γηραιό συγκλητικό σε εθελούσια απομόνωση και γνώστη πολλών μυστικών, τι να πει κανείς;

Η πάντα όμορφη Λέσλι αν Ντάουν στον ρόλο της πόρνης Χλόης με το τραγικό τέλος.

Κι ένα ζευγάρι με μπόλικη χημεία μεταξύ τους. Η τυφλή σκλάβα Νυδία που επιμένει να θέλει τον Γλαύκο και ο σκληροτράχηλος μονομάχος Λύδωνας που την θέλει, παρά το κόλλημά της με άλλον. Η τελευταία σκηνή τους με τη Νυδία να τον αναζητά στην πανικόβλητη πόλη και τελικά να τον βρίσκει:flower:, με είχε κάνει ν' αναστενάζω μπόλικες φορές. Οι δυο τους μου φαίνονταν ταιριαστοί ακόμα και μέσα από τη σωματική τους αντίθεση. Μποντιμπιλντεράς ο ηθοποιός που έπαιζε τον μονομάχο, λεπτεπίλεπτη η κοπέλα στον ρόλο της Νυδίας ...