Jump to content
Sign in to follow this  
exetlaios

Καλύτερο gothic κομμάτι

Recommended Posts

Με τις ευχές μου κύριοι, κάντε και ένα σπέσιαλ review (loner για σένα χτυπά η καμπάνα :D) έτσι για να μαθαίνουμε και εμείς που δεν είμαστε του είδους.

Θα συμφωνήσω με τις παραπάνω επιλογές και ιδίως με το Dominion που παραμένει και ένα από τα πιο αγαπημένα μου βίντεο.Να προσθέσω όμως:

Forest - Cure,ένα από τα πιο gothic και διαχρονικά τραγούδια του συγκροτήματος.

Dead Souls - Joy Division

http://www.youtube.com/watch?v=W3xUztICZUw&feature=related

Edited by Kambia
url tags

Μια και που η Candy ανέφερε τους Cure, πρέπει ν' αναφερφεί και ο ύμνος τους για την, ίσως, πιο σκοτεινή ταινία που γυρίστηκε ποτέ:

Edited by Kambia
url tags

Μολονότι δεν είναι 80's είναι όντως totally goth...Μου επιτρέπετε να αναφέρω και το Charlotte Sometimes που μου αρέσει τρομερά;:rolleyes:

Charlotte Sometimes

Edited by Kambia
url tags

Με τις ευχές μου κύριοι, κάντε και ένα σπέσιαλ review (loner για σένα χτυπά η καμπάνα :D) έτσι για να μαθαίνουμε και εμείς που δεν είμαστε του είδους.

To δουλευουμε το δουλευουμε..... :D:D:D

Θα προσπαθησω μεχρι σημερα αυριο να ειναι ετοιμο, γιατι δεν θελω να κανω απλα ενα copy paste απο το wikipedia......

Φοβερο το "This corrosion" των Sisters παντοτε. Επίσης και το "Lucretia my reflection" :headbangdude::headbangdude::headbangdude:

Εννοείς, φοβερός ο Andrew Eldritch. Ο Doctor Avalanche ηταν drum machine ασφαλώς και όχι άνθρωπος...

Ρε, αν δεν υπάρχει, δεν ανοίγουμε ενα θρεντάκι για τους Sisters;;;

O Εldrich μολις του εφυγε η τριαδα (Marx/Adams/Hussey) εχασε παααρα πολυ στον μουσικο τομεα. Παρολα αυτα προσπαθησε και καταφερε εν μερει να αναπληρωσει το κενο.... Ο Doctor Avalanche ηταν σαφεστατα Drum Machine. Δεν εχανε καθολου στο μετρημα!!!!!!! :)

Περισσοτερα προσεχως στο threadακι που θα ανοιξω για τους Sisters....

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Οι Sisters δεν ειναι goth σε καμια περιπτωση, το κοντινοτερο που μπορουμε να πουμε οτι ειναι, gothic rock, ομως με το τροπο που οριστικε το gothic, σιγουρα δεν εχουνε μεγαλη σχεση, κι ας εχουν αναμφισβητητα πολλα πολλα στοιχεια. Η φωνη του Ελντριτζ ειναι οντως στα γκοθικ πλαισια, η μουσικη τους παντα ητανε περισσοτερο στο αμερικανικο ροκ, παρα στη βρετανικη γκοθ.

Οι Bauhaus ειναι πολυ κοντυτερα. Η Siouxsie and the Banshees επισης. Οι Cure δεν υπηρξαν ποτε κι ουτε θα γινουν goth, παντα ητανε στο New Wave. Οι Mission, οι Christian Death, οι Joy Division με τιποτα, post-punk κανεις? Alien Sex Fiend. Sex Gang Children. The Last Dance απο τους νεοτερους. Α, και Mission.

Και με τιποτα, μα με τιποτα Him.

Αυτα, που αν και βγηκανε εντελως ξερολικα, δεν ητανε intended that way :P

Οι Sisters δεν ειναι goth σε καμια περιπτωση, το κοντινοτερο που μπορουμε να πουμε οτι ειναι, gothic rock, ομως με το τροπο που οριστικε το gothic, σιγουρα δεν εχουνε μεγαλη σχεση, κι ας εχουν αναμφισβητητα πολλα πολλα στοιχεια. Η φωνη του Ελντριτζ ειναι οντως στα γκοθικ πλαισια, η μουσικη τους παντα ητανε περισσοτερο στο αμερικανικο ροκ, παρα στη βρετανικη γκοθ.

Οι Bauhaus ειναι πολυ κοντυτερα. Η Siouxsie and the Banshees επισης. Οι Cure δεν υπηρξαν ποτε κι ουτε θα γινουν goth, παντα ητανε στο New Wave. Οι Mission, οι Christian Death, οι Joy Division με τιποτα, post-punk κανεις? Alien Sex Fiend. Sex Gang Children. The Last Dance απο τους νεοτερους. Α, και Mission.

Μπράβο βρε φίλε Static,

και δεν ήθελα να το παίξω εγώ ξερόλας και να κράξω τους sisters χαχαχαχα....

Σίγουρα ούτε οι bauhaus είναι απόλυτα gothic...αλλά όπως είπες πλησιάζουν πολύ περισσότερο....

Όσο για τους Joy Division....μην τολμήσει κανείς να πει πως είναι gothic....θα τον δαγκώσω...!!!

Οι Joy Division δεν μπορούν φυσικά να καταταχθούν σε κανένα μουσικό είδος.

Επηρεάστηκαν από το punk....και επηρέασαν όλο το κίνημα του post punk...

Ωστόσο, ποτέ δεν μπόρεσαν να μπουν σε κατηγορίες....

ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ, ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΙ....TOYΣ ΛΑΤΡΕΥΩΩΩΩ :darkglasses:

Gothic Rock. Nαι μπορεις να το πεις και ετσι. Στην τελικη ο Eldrich ποτε δεν αποδεχτηκε τον χαρακτηρισμο gothic... Τωρα βεβαια τι σχεσεις εχει με το αμερικανικο ροκ το First and last and always αγνωστο..... Μηπως εννοεις το Vision Thing το οποιο ειναι καρα αμερικανια rock;

Με λιγα λογια κανεις απο τους παραπανω δεν ειναι gothic. Οποτε, ποιος ειναι;;; Μην μου πειτε οι Paradise Lost τωρα....

Ακριβως για τη "δευτερη" περιοδο των Sisters μιλαω. Αλλα ακομα και στα προτερα, γκοθικ, δεν ητανε οπως αυτο περιγραφοταν οταν βγηκε.

Εγω, με το τροπο που το περιγραφουν οι πηγες, δε μπορω να βρω "καθαρο" γκοθικ. Αλλα βρισκω αρκετα πραγματα κοντα. Σαν αυτα που αναφερω.

Τωρα, στα χαμετυπεια της τοτε Βρετανιας δεν ημουν ωστε να ξερω παραπανω.

Αναφερω τι θεωρω goth οπως ρωτας :

Mission, Christian Death, Siouxsie and the Banshees, Alien Sex Fiend, Sex Gang Children, The Last Dance.

Παιδιά συμφωνώ με όλους σας... Θεωρώ πώς οι Sisters, για παράδειγμα, gothοφέρνουν χωρίς να είναι αποκλειστικά. Πάντως ο,τι προαναφέρατε, στο Wikipedia αναφέρονται ως gothic rock bands.

Loner μεχρι το μεσημέρι το θέλω έτοιμο :D