Jump to content
Sign in to follow this  
Valtasar

Μίστερ ΝΟ - Ο Τυχοδιώκτης

Recommended Posts

Κυκλοφόρησε σε μικρό μέγεθος τέλη του 70 και σαν 2η έκδοση την περίοδο 85-90 σε 60 περίπου τεύχη. Κυκλοφορούσανε και τομάκια με 2 τεύχη τη φορά. Ασπρόμαυρο σε φτηνή εκτύπωση.

Ηταν σε συνέχειες και αφορούσαν τις περιπέτειες ενός τυχοδιώκτη (Μίστερ Νο) εγκατεστημένου στον Αμαζόνιο που με το πλοιάριό του εκτελούσε διάφορες επικίνδυνες αποστολές.

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-size":"large","data-attachmentid":1055828}[/ATTACH]

Greekcomics.gr

Edited by stayros
attach

Το διάβαζα μετα μανίας. Τώρα μόνο ένα έχει γλιτώσει και είναι στη βιβλιοθήκη μου.

Τόμος 9 (τεύχη 17 & 18) Οκτ.-Νοεμβρ. 1987.

Μυστικός πράκτωρ ζήτα 3 και Τα πνεύματα του βάλτου.

attachment.php?attachmentid=51406&d=1335908425

Δε με ενθουσίασε τότε, δε με ενθουσιάζει ούτε τώρα...

Ο Μιστερ Νο είναι ένα κόμικ που έμαθα σχετικά πρόσφατα από επαναδιανομές παλιών τόμων της δεκαετίας του 80. Πιο γήινος από τον Μαρκ νομίζω ότι είναι ένας αξιόλογος ήρωας από την πινακοθήκη του Μπονέλι.

Πρόσφατα κυκλοφόρησε (και απέκτησα) ένα νέο έγχρωμο (και διμηνιαίο) περιοδικό με τίτλο ο Μίστερ Νο και οι άλλοι (όπου οι άλλοι είναι ο Ντυλαν Ντογκ και ο Τεξ). Το μισό του περιοδικού καταλαμβάνει η ιστορία του Μίστερ Νο που σύμφωνα με τον εκδότη είναι η επόμενη από την τελευταία της έκδοσης της δεκαετίας του 80. (Η ιστορία θα συνεχιστεί στο επόμενο τεύχος). Ακολουθεί μια σύντομη ιστορία του Ντύλαν Ντογκ (ένας αγαπημένος μου ήρωας με ιστορίες τρόμου που σκοπεύω να παρουσιάσω κάποια στιγμή). Η ιστορία αυτή είναι μάλλον αδιάφορη αλλά το φινάλε της είναι αρκετά δυνατό. Τελευταίος είναι ο γνωστός από το Ροντέο Τεξ με μια χαριτωμένη αλλά τελικά αδιάφορη ιστορία. Τελικά αν και ο Ντύλαν Ντογκ ήταν αυτός που με τράβηξε στην απόκτηση του περιοδικού, ο Μίστερ Νο θα με κάνει να αποκτήσω το δεύτερο τεύχος, ελπίζοντας σε καλύτερες ιστορίες από τους Ντυλαν Ντογκ και Τεξ την επόμενη φορά

Παντα μου αρεσε ο μιστερ Νο.Ισως γιατι μου θυμιζε πολυ τον αγαπημενο μου Ζαγκορ!! Νομιζω παντως οτι ειναι ο πιο ολοκληρωμενος χαρακτηρας απο τους υπολοιπους του αημνειστου Ανεμοδουρα.Σε πληρη αντιθεση με τον Μπλεκ πχ,Ο μιστερ Νο πινει,καπνιζει,σκοτωνει,ειναι γυναικας κτλ!!!

• Like 1

Λοιπόν, να προσθέσω ότι είχαν κυκλοφορήσει 56 τεύχη, (28 τόμοι), τους οποίους έχω όλους, μ' άρεσε πολύ ο Μίστερ Νο μάλιστα οι περιπέτειες του με κρατούσαν σε αγωνία αλλά είχα ένα παρόπονο ότι το τέλος τους πάντα ήταν λίγο εύκολο..

Αυτό με το Μίστερ Νο και οι άλλοι δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Οι ιστορίες του Ντύλαν Ντογκ είναι εξαιρετικές οι περισσότερες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν θα ξανακυκλοφορήσουν τόμοι με ιστορίες του Ντύλαν Ντογκ και του Νταμπύρ να φαντααστώ;

Δεν είμαι σίγουρος για το αν έχει αναφερθεί και αλλού, όμως το Σάββατο 2 Απριλίου πέθανε ο Γκαλένο Φέρι. Ο Φέρι ήταν Ιταλός σκιτσογράφος. Γεννήθηκε το 1929 στην Γένοβα και από το 1960 συνεργάστηκε με τον εκδότη/σεναριογράφο Σέρτζιο Μπονέλι. Αρχικά δημιούργησαν το 1960 τον Ζαγκόρ του οποίου ήταν τακτικός σκιτσογράφος ενώ σχεδίασε και όλα τα εξώφυλλα της σειράς. Το 1975 δημιουργούν μαζί τον Μίστερ Νο του οποίου σχεδίασε μόνο τα 2 πρώτα τεύχη αλλά και πάρα πολλά εξώφυλλα ως το τεύχος 125

Μετά από δυόμισι χρόνια και 24 τεύχη (συν ένα έξτρα τεύχος προσφορά με τον Ελεύθερο Τύπο το καλοκαίρι του 2016 που έκανε όμως και σόλο καριέρα στα περίπτερα) τερματίζεται και αυτή η απόπειρα έκδοσης του Μίστερ Νο σε δικό του έντυπο, αν και οι περιπέτειες του θα συνεχίσουν να εκδίδονται από το περιοδικό Ζαγκόρ.