Jump to content
Sign in to follow this  
Hera

Ανθολόγια Δημοτικού

Recommended Posts

Το καιρό εκείνο,(1975 εννοώ) πηγαίναμε σχολείο και τα Σάββατα! θυμάστε??

εμείς, ένα Σάββατο γι αναγνωστικό κάναμε το

[edit] Dead imageshack picture [edit]

και το επόμενο Σάββατο αυτό

Edited by Kambia
Dead imageshack picture

κυκλοφορούν μόνο σε εκθέσεις βιβλίων!! έχω μόνο της 1ης και της 2ας δημοτικού. Απο κει και κάτω δεν τα χουν επαναεκδόσει!! α!

το καιρό εκείνο, πηγαίναμε σχολείο και τα Σάββατα! θυμάστε??

εμείς, το ένα Σάββατο γι αναγνωστικό κάναμε είτε το

είτε αυτό

Με πρόλαβες :D . Ήθελα να γράψω και για αυτά... :cheers:

Το Ανθολόγιο α' μέρος το κάναμε νομίζω Δευτέρα και Τρίτη Δημοτικού και το

β' μέρος (πράσινο νομίζω ήταν) στην Τετάρτη και στην Πέμπτη.

Από "Τα Ψηλά Βουνά" (ή το Μάγγα της Π. Δέλτα) διαβάζαμε μιά ή δύο φορές το μήνα...

Edited by Juanita

Φυσικα και θυμαμαι τα Ανθολογια!! Τα εχω κ'αυτα! Θα ποσταρω εικονες. Νομιζω οτι αυτα κυκλοφορουν ακομα.

Αχ, Μαλβινα, τι μου θυμησες τωρα :clap: Δημοτικο, τα καλυτερα χρονια της ζωης μου :cry:

τί να κάνω βρε κορίτσια μου... :D μου ξύπνησαν υπέροχες μνήμες...!!! :)

Οντως υπεροχες μνημες....θα ποσταρω πολλες φωτογραφιες απο τα αναγνωστικα μου...θα τα κατεβασω στην Αθηνα στην επομενη συναντηση...αχ, ομορφες εποχες...θυμαμαι οτι ολη μερα παιζαμε λαστιχο και μηλα :)

Πόσα παιδικά είχαμε χάσει όταν είμασταν απογευματινοί :what:... Γι' αυτό έχουμε κενά μνήμης :D

Το ανθολόγιο θυμάμαι πως είχε σπαράγματα από τα πιο γνωστά λαϊκά παραμύθια και ποιηματάκια όχι τόσο γνωστά.

Για εικόνες είχε μοτίβα ελληνικής λαϊκής τέχνης: πουλιά, λουλούδια, βάζα με λουλούδια, ελληνικά καλλιτεχνικά γράμματα...

Ακόμα και σήμερα τα διαβάζω με μεγάλη νοσταλγία και ενίοτε σε εκθέσεις παλαιών βιβλίων ψάχνω να βρω τις εκδόσεις από τις οποίες έχει γίνει η ανθολόγηση...

Με βλεπω να κατεβαινω απο Θεσ/νικη με τριαξονικο για να χωρεσουν ολα οσα θελω να παρω μαζι μου!

Από το ανθολόγιο της Α' και Β' Δημοτικού θυμάμαι το "ντίλι το καντήλι" :coolglasses: και ένα πολύ συγκινητικό ποίημα του Σολωμού, την "Ξανθούλα" :

"Την είδα την Ξανθούλα, την είδα ψες αργά που μπήκε στη βαρκούλα να πάει στην ξενιτειά..." :rolleyes:

:)

Επιτέλους!!! Ας είναι καλά το τιμημένο το Ανθολόγιο που βρήκα κι εγώ κάτι σε αυτό το thread που να το πρόλαβα ώστε να μη νιώθω νιάνιαρο (σε αντίθεση με ό,τι ισχύει στα περισσότερα fora που είμαι μέλος), αφού όλα τα υπόλοιπα που αναφέρατε (ποδιές, σχολεία το Σάββατο, αλφαβητάρια κ.λπ.), μου φαντάζουν ιστορίες της εποχής της Επανάστασης του 1821...:precry:

Βέβαια, κρίνοντας από τις ηλικίες σας και δεδομένου πως πρωτοπήγα σχολείο το '86, μάλλον τα γλίτωσα για πολύ λίγο... Αλήθεια, θυμάστε μήπως πότε καταργήθηκαν όλα αυτά (Σάββατα, ποδιές)???

//Πάντως πολύ θα ήθελα να δω κι εγώ εικόνες από τα αναγνωστικά της δικής μου γενιάς (η περιβόητη "Γλώσσα μου")... Θα αρχίσω το ψάξιμο τώρα που με τσιγκλίσατε...:darkglasses:

Από το ανθολόγιο της Α' και Β' Δημοτικού θυμάμαι το "ντίλι το καντήλι" :coolglasses: και ένα πολύ συγκινητικό ποίημα του Σολωμού, την "Ξανθούλα" :

"Την είδα την Ξανθούλα, την είδα ψες αργά που μπήκε στη βαρκούλα να πάει στην ξενιτειά..." :rolleyes:

:)

Καλά το ντίλι ήταν τρελό σουξέ! Και την "Ξανθούλα" την θυμάμαι κι εγώ! Μάλιστα ο τότε έρωτάς μου ήταν ο μόνος που ήξερε και να την τραγουδάει και τον σήκωνε η δασκάλα να το τραγουδήσει για να το μάθουμε και εμείς! Ακόμα το θυμάμαι!

Βέβαια, κρίνοντας από τις ηλικίες σας και δεδομένου πως πρωτοπήγα σχολείο το '86, μάλλον τα γλίτωσα για πολύ λίγο... Αλήθεια, θυμάστε μήπως πότε καταργήθηκαν όλα αυτά (Σάββατα, ποδιές)???

//Πάντως πολύ θα ήθελα να δω κι εγώ εικόνες από τα αναγνωστικά της δικής μου γενιάς (η περιβόητη "Γλώσσα μου")... Θα αρχίσω το ψάξιμο τώρα που με τσιγκλίσατε...:darkglasses:

Το Σάββατο δε θυμάμαι πότε καταργήθηκε αλλά η ποδιά καταργήθηκε στην τάξη του 83-84 νομίζω..Κάποιο καιρό την είχαν κρατήσει για παιδιά Α΄καιΒ΄τάξης νομίζω!Εγώ έχω όλα τα βιβλία μου από τότε! Θα επισυνάψω τα ανθολόγια! Θυμάμαι πάντως σε κάποιο από τα "Η Γλώσσα μου", νομίζω της Β'τάξης, είχε απόσπασμα από το προπολεμικό αναγνωστικό γιατί το είχε δει ο παππούλης μου και είχε συγκινηθεί! Έλεγε το ποίημα "Πέμπτη έπεσε το Πεύκο"

Αλήθεια τον Γκέκα (του Γκέκα, τον Γκέκα κλπ) τον θυμάται κανείς;

IMG_7100.jpg

IMG_7100.jpg.d9de23e76c6e741050bef2c9f9d0c88d.jpg

Edited by Kambia
attachments