Jump to content
Sign in to follow this  
sunset89

Πρόβα Νυφικού (1995 ΑΝΤ1)

Recommended Posts

Αρκετά από τα γυρίσματα έγιναν στην Πλάκα όπου βρίσκεται και το σπίτι των Δελλήδων (αν δεν κάνω λάθος)

Στην πλακα η στο γαλαξιδι ηταν τελικα το αρχοντικο των δελληδων; νομιζω γαλαξιδι το ξερατε πως και οι μαγισσες της σμυρνης γαλαξιδι γυριστηκαν ηταν καποτε πρωτευουσα;σανσετ μου εκανες εξαιρετικη δουλεια please come back νομιζω καποιο παιδι μας ειχε πει ποια ηταν τελικα και η ταυτοτητα της γιαγιας. Το δε αρχοντικο στο γαλαξιδι θα πρεπει να ηταν ονομαστης οικογενειας οπου γυριστηκε η εξαιρετικη σειρα υπαρχουν αρκετα τετοια αρχοντικα αλλα σε ποιο απο ολα

Edited by αριαδνη

Καποια εξωτερικα γυρισματα εγινα στο Γαλαξειδι. Στο βιβλιο υποτιθεται οτι ειναι καποιο νησι...οσον αφορα στο σπιτι, αυτο βρισκεται στην Πλακα και σημερα στεγαζεται εκει το μουσειο Φρυσιραassets_LARGE_t_175762_54011307.thumb.jpg.e133dde1c4f6b0b7affbc3c6df9952c7.jpg http://www.frissirasmuseum.com/greek/museum.aspx

Edited by Kambia
url ok

Α σε καποιο νησι οποτε μπορει και να μην ειναι το γαλαξειδι το οποιο εκεινη την εποχη ειχε πολλους ευκαταστατους κατοικους μιας και ηταν ναυτικη δυναμη. Χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες με ενδιαφερει που γυριστηκαν τα ρετρο σηριαλ

Ο απόστολος δεν είχε ούτε ιερό , ούτε όσιο. Καλά και στην ευανθουλα σεξουαλική παρενόχληση!ε για όνομα

Μήπως ο μανίας κάτι έπρεπε να χε πει από την αρχή για το ποιον του. Έκλεισε το στόμα του και έκλεισε σπίτια άθελά του. Εδώ ίσως μπαίνει το μεγάλο ηθικο δίλημμα του βιβλίου: αν ξέρουμε κάτι για κάποιον ,κατι πολυ άσχημο πρέπει να μιλάμε για να μην πέφτουν σε παγίδα άνθρωποι που δεν φταίνε σε τίποτα η να μην μιλάμε και να αφήνουμε τα πράγματα να πάρουν το δρομο τους. Ειδικά στα ρετρό χρονια των συνοικεσίων πολλοί που ήξεραν τα ελαττώματα του γαμπρού και της νύφης το παίζανε πως δεν ήξεραν τίποτα...

Όσο για το αιώνιο ερώτημα, ποια ήταν η γιαγιά :) : καταρχάς πιστεύω ότι μπορεί και να μην είναι καμία και απλώς να χρησιμοποιείται για αφηγηματικούς λόγους, αλλά αν είναι:

θα μπορούσε πολύ άνετα να είναι

- η ευανθούλα αφού είναι πρόσωπο του σπιτιού που γνωρίζει τα γεγονότα. Αλλά το ταπεραμέντο της γιαγιάς μάλλον δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα της

- η όλγα μάλλον όχι γιατί η όλγα δεν έχει παιδιά άρα δεν έχει και εγγόνια :P

- αγγελικούλα παραείναι κεντρικό πρόσωπο για να αφηγήται την ιστορία

- άρα εάν είναι κάποια όντως μάλλον είναι η ρηνούλα (ενα δυο ατάκες σε κάποια επεισόδια που αναφέρθηκαν και από άλλους συνηγορούν σε αυτό!

Ούτε στο βιβλίο εξηγούνται όλα, άλλωστε είναι μυθιστόρημα, όχι αληθινή ιστορία ;)

Επιτελους κρατω στα χερια μου το βιβλιο και η χαρα μου δεν λεγεται. Στην δε σειρα ειμαι στο 14 επεισοδιο και χαιρομαι που χω μελλον. Μαζι με το νησι και την μεθυσμενη πολιτεια ειναι ισως οι καλυτερες σειρες που χω δει.

Καφε σανταλ υπηρχε και στην μεθυσμενη πολιτεια αλλα εκει πηγαιναν και γυναικες και τα πιναν. Εκει τραγουδουσε η σοφι ζανινου και δω η πεμυ ζουνη

Edited by αριαδνη

Μαζι με το νησι και την μεθυσμενη πολιτεια ειναι ισως οι καλυτερες σειρες που χω δει.

Η Αίθουσα του θρόνου, ο Καρυωτάκης, ο Γιούγκερμαν;; :)

Ομολογουμένως η Πρόβα μου έχει αφήσει ανεξίτηλες μνήμες, οι ηθοποιοί ένας & ένας και ίσως την ξαναδώ στο u tube από Φθινόπωρο, αν δεν έχει κάτι άλλο αξιόλογο φέτος στην τηλεόραση.

Τον καριωτακη και τον γιουκερμαν δεν τα χω δει. Αν λες αυτον απο τον αντ κοπηκε αποτομα. Η αιθουσα ειναι ωραια αλλα η προβα μιλησε περισσοτερο στην καρδια μου γιατι νομιζω πως ειναι και πραγματικη κ ρομαντικη ταυτοχρονα "" οτι αγαπουσα ηταν ενα ψεμα εμοιαζε με προβα προβα νυφικου""

Στην σειρά λάτρεψα τον Βαλτινό, πολύ εκφραστικός κος Μανιάς. Αλλά και ο Σοφιανός στον κλασσικό ρόλο του "κακού" ήταν υπέροχος. Εκείνο που έδινε μια "ονειρική" ατμόσφαιρα σε όλη την σειρά ήταν η σκηνοθεσία και οι φωτισμοί. Σαν ένα πέπλο μυστηρίου να κάλυπτε την μικρή πόλη. Όταν ξαναείδα την σειρά, πριν 1.5 χρόνο, που την είχε ξαναδείξει ο ΑΝΤ1, μου άρεσε περισσότερο από την 1η φορά που την είχα δει. Ένιωσα μόνο λίγο βεβιασμένο το τέλος. Θα μπορούσαν να το είχαν "τραβήξει" λίγο περισσότερο.