Jump to content
Sign in to follow this  
sunset89

Πρόβα Νυφικού (1995 ΑΝΤ1)

Recommended Posts

Ένα μικρό απόσπασμα από τα πρώτα επεισόδια!

Ο Μανιάς βάζει το Χριστόδουλο να παρακολουθήσει τον Απόστολο και τότε ανακαλύπτουν ότι αυτός διατηρεί δεσμό με την Όλγα.

http://www.youtube.com/watch?v=oPQmqJDOJFg

Όντως το παράκανα λίγο με τον λυρισμό, αλλά αυτό που έχει γραφτεί παντού είναι ότι έχει καρεί μοναχή. Δεν ισχύει τελικά κάτι τέτοιο;

Όντως το παράκανα λίγο με τον λυρισμό, αλλά αυτό που έχει γραφτεί παντού είναι ότι έχει καρεί μοναχή. Δεν ισχύει τελικά κάτι τέτοιο;

Έλα ντε! Ούτε εγώ έτσι! :)

Όχι, δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Απλά οι δημοσιογράφοι δεν μπαίνουν ποτέ στον κόπο να ψάξουν καλά, αν είναι να δημιουργήσουν εντυπώσεις... ;)

Να΄σαι καλά!! Έτσι λοιπόν αποκαθίσταται η αλήθεια..πάντως το θέατρο και η τηλεόραση έχασαν μια σπουδαία ενζενύ. Και βεβαίως καλώς σας βρήκα!!

Ξαναδιαβάζοντας το θέμα, μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Τι ρόλο είχαν η Ανατολή Αθανασιάδου και η Αλίνα Κωτσόβολου; "Κορίτσια" στο σπίτι της Ματίνας (Πέμη Ζούνη);

Είπα Ματίνα και θυμήθηκα δύο από τις πιο αστείες και καλοπαιγμένες σκηνές της σειράς.

Την πρώτη συνάντηση Μανιά - Ματίνας όταν πάει στο γραφείο του να διαμαρτυρηθεί για απειλητικές επιστολές που λαμβάνει. Η έκφραση του Βαλτινού στο σχόλιο "κι είναι και συμπαθητικούλης" ανεκτίμητη:D

Την εισβολή της Ματίνας στο γραφείο του Νομάρχη παρουσία της γυναίκας του που λιποθυμά. "Αριστείδη, λίγο νερό. Δεν βλέπεις; Η μαντάμ ταβλιάστηκε":D

Ξαναδιαβάζοντας το θέμα, μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Τι ρόλο είχαν η Ανατολή Αθανασιάδου και η Αλίνα Κωτσόβολου; "Κορίτσια" στο σπίτι της Ματίνας (Πέμη Ζούνη);

Είπα Ματίνα και θυμήθηκα δύο από τις πιο αστείες και καλοπαιγμένες σκηνές της σειράς.

Την πρώτη συνάντηση Μανιά - Ματίνας όταν πάει στο γραφείο του να διαμαρτυρηθεί για απειλητικές επιστολές που λαμβάνει. Η έκφραση του Βαλτινού στο σχόλιο "κι είναι και συμπαθητικούλης" ανεκτίμητη:D

Την εισβολή της Ματίνας στο γραφείο του Νομάρχη παρουσία της γυναίκας του που λιποθυμά. "Αριστείδη, λίγο νερό. Δεν βλέπεις; Η μαντάμ ταβλιάστηκε":D

Η Ανατολή Αθανασιάδου, αγνώριστη τότε, ήταν η εγγονή της Παΐζη, στην οποία η γιαγιά διηγείται την όλη ιστορία!

Η Κωστοβούλου νομίζω ήταν απλά σύζυγος κάποιου παράγοντα ή όντως κορίτσι στο σπίτι της Ματίνας! Δε θυμάμαι καλά για αυτήν! Όταν έχεις πιο σημαντικούς ηθοποιούς να προσέξεις, δεν εστιάζεις και τόσο σε λεπτομέρειες!! :D

Όντως η σκηνή της Ζούνη με ολόκληρη αλεπού γύρω από το λαιμό, είχε πολλή πλάκα! Χαρακτηριστικά λέει:

Ματίνα: "Μαζέψτε τις γιατί έτσι κ ανοίξω το στόμα μου, έχει να γελάσει όλος ο νομός"

Χριστόδουλος: "Κάνε μου τη χάρη και μην το ανοίξεις γιατί ο κύριος προϊστάμενος δε σε ξέρει"

Ματίνα: "Κακώς... Κακώς και είναι τόσο γλυκούλης"

(Μανιάς κάγκελο)

Όσο για τη δεύτερη σκηνή που λες, είχε εξίσου καλές στιγμές, με σύζυγο νομάρχη.... τη Βίνα Ασίκη!!! :P :P :P :P

Συμπληρώνω sunset89 γιατί πρόκειται για σκηνή απολαυστική που την έχω δει τόσες φορές που την έχω μάθει απέξω:)

(Ζούνη που διαβάζει το γράμμα)

-... Απαιτούμε ... Άκου απαιτούμε! Ποια είσαι εσύ κυρά μου που θ' απαιτήσεις κιόλας; (με θυμό) Να φύγετε από τον νομό μας γιατί αλλιώς θ' αναγκαστούμε να προβούμε στα δέοντα. Ποια είναι τα δέοντα; Ποια είναι τα δέοντα κύριε διοικητά που είστε και τ' αφεντικό εδώ μέσα;

(Μανιάς αποσβολωμένος)

-Σας παρακαλώ κυρία μου! Σας παρακαλώ! Ηρεμήστε για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

(Χριστόδουλος επεμβαίνει)

-Κύριε διοικητά ... Θα την διώξουν.

(Ματίνα ειρωνική)

-Ποιος θα με διώξει; Κι από πού; (Γελάκι απαξιωτικό) Μαζέψτε τις γιατί θα τις μαζέψω εγώ. Κι έχει να γελάσει όλος ο νομός. Που έτσι κι ανοίξω το στόμα μου ...

(Χριστόδουλος τρομαγμένος)

-Για κάνε μου τη χάρη και μην το ανοίξεις ... Μην το ανοίξεις, γιατί ο κύριος προϊστάμενος δεν σε ξέρει.

(Ματίνα με φόρα)

-Κακώς! (το σκέφτεται, γυρνάει και σκάει χαμόγελο γοητείας) Κακώς! Κι είναι και συμπαθητικούλης

Όντως Μανιάς κάγκελο:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Και η Γουλιεμίνο (η Ιταλίδα που έπαιζε και στο Τι Ψυχή Θα Παραδώσεις Μωρή?) επίσης κομπάρσα ως κορίτσι στο σπίτι της Ματίνας

Απολαυστικοί οι διάλογοι! Και να μην τους θυμάμαι.... :( Ευχαριστούμε, κορίτσια που τους μοιραστήκατε! :flower:

Έχω πολλά χρόνια να δω τη σειρά! Άραγε θα την ανεβάσει ο ΑΝΤ1 στο web-tv????

Απολαυστικοί οι διάλογοι! Και να μην τους θυμάμαι.... :( Ευχαριστούμε, κορίτσια που τους μοιραστήκατε! :flower:

Έχω πολλά χρόνια να δω τη σειρά! Άραγε θα την ανεβάσει ο ΑΝΤ1 στο web-tv????

Ε τότε το απόσπασμα με τον Μανιά και τη Ματίνα στο τμήμα μπορεί να ανέβει κάποια στιγμή στο γιουτιούμπι! ;)