Jump to content
Sign in to follow this  
Aardvark

Το Αρχείο της ΕΡΤ

Recommended Posts

οπως έγραψα και σε αλλα θέματα έχω ήδη στείλει μία λίστα με προτεινόμενες σειρές αφού είδα γενικά τι ζητάνε οι περισσότεροι εδώ - σκέφτηκα ποιές θέλω κι εγώ . απλά πιστεύω ότι άσχετα με τις αλχημείες που έχουν γίνει στα αρχεία της ερτ και το αλαλούμ που επικρατεί, κάποια σήριαλ όπως η δημοφιλέστατη 'κραυγή' δεν θεωρείται ποιοτική οπότε δύσκολο να μπει στη ραδιοτηλεόραση - υποτίθεται λολ ότι βάζει ποιοτικές σειρές ασχέτως τηλεθέασης (βλέπε ακυβέρνητες πολιτείες, η δασκάλα κτλ.). ελπίζω να με διαψεύσουν οι υπέυθυνοι της ταλαίπωρης λολ ερτ.

Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...

Ειχα την ιδια σκεψη με σενα. Ακομα και αυτο το υπεροχο και καλογραμμενο κειμενο του φιλου bernard.c θα ηθελα να το διαβαζαν, αν φυσικα το ηθελε ο bernard.c

κάποια σήριαλ όπως η δημοφιλέστατη 'κραυγή' δεν θεωρείται ποιοτική οπότε δύσκολο να μπει στη ραδιοτηλεόραση - υποτίθεται λολ ότι βάζει ποιοτικές σειρές ασχέτως τηλεθέασης (βλέπε ακυβέρνητες πολιτείες, η δασκάλα κτλ.). ελπίζω να με διαψεύσουν οι υπέυθυνοι της ταλαίπωρης λολ ερτ.

Ενω τα Βεγγαλικα ηταν μεσα στην ποιοτητα. Αν εξαιρεσουμε τον εξερετικο Βεγγο, το σηριαλ δεν ηταν και οτι καλυτερο. Μαλιστα θυμαμαι πως ειχε πολυ χτυπηθει τοτε απο τις εφημεριδες (δεν ειχαμε τοτε τηλεκουτσομπολιστικες εκπομπες!)

Edited by manos426f

Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;

Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Εγώ είμαι μέσα

Συμφωνώ και εγώ... Άλλωστε :wait2:αν δε δοκιμάσουμε δε θα μπορέσουμε ποτέ να μάθουμε αν θα έχει ανταπόκριση.

Αν τους πεις το "να τα ανεβαζαμε" τοτε δεν θα παρεις τιποτα και απο κανεναν απο αυτους. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω.

Αν τους πεις το "να τα ανεβαζαμε" τοτε δεν θα παρεις τιποτα και απο κανεναν απο αυτους. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω.

Αν τολμήσουμε να τους πούμε ότι θα ανεβάσουμε εμείς δικό τους υλικό, τότε έχω την εντύπωση ότι θα τους πιάσει η "ευθυξία" τους και η "τυπικότητά" τους, και θα αρχίσουν να μιλάνε για δικαιώματα, ότι απαγορεύεται η πώληση ή ενοικίαση υλικού σε τρίτους, θα μας βγάλουν παράνομους και λοιπές τέτοιες μ@^@κίες, για να δείξουν ότι "και καλά" πλέον κάνουν "σωστά" τη "δουλειά" τους εκεί... Να το πω λαϊκά και συγχωρέστε με, θα μας πρήξουν τα συκώτια τόσο που θα μας κάνουν να πούμε "δε γ...έστε".

Και εγώ είμαι μέσα ως προς την "επιτροπή καταγραφής". Από κει και πέρα, θα πρέπει να το χειριστούμε διαφορετικότερα...

Ναι γεια σας, η κυρία Αλιφέρη; Κάνω ένα μεταπτυχιακό κι έχω μια εργασία: αυτοψία στην δεκαετία 1970-1980 σειρών ΕΡΤ για καταγραφή τεχνικών στοιχείων. Μήπως μπορώ να δω το προσωπικό σας αρχείο;

Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...

Κι εγώ συμφωνώ με την ιδέα !!

Ειχα την ιδια σκεψη με σενα. Ακομα και αυτο το υπεροχο και καλογραμμενο κειμενο του φιλου bernard.c θα ηθελα να το διαβαζαν, αν φυσικα το ηθελε ο bernard.c

ChristosM, δεν έχω ειλικρινά κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιηθούν όσα κομάτια από το κείμενό μου θέλετε για να στείλουμε επιστολή στην ΕΡΤ. Τι λέτε? Θέλει κάποιος να αναλάβει το "project"? Θα το έκανα ευχαρίστως, αλλά το γεγονός ότι δε ζω στην Ελλάδα δεν βοηθάει ιδιαίτερα... :sad:

Edited by bernard.c

H επιστολή παιδιά πρέπει να σταλεί στην ΕΡΤ, τώρα αυτό που είναι καλό να γίνει άπο μέρους μας είναι η αφύπνιση τους μέσα από το κείμενο μας και όχι οποιαδήποτε αιχμή που υπάρχουν στα διάφορα post όλων μας. (και λίγα τους έχουμε σούρει - εγώ είμαι μόνιμως εν βρασμώ ψυχής φίλε bernardc όταν σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναδώ όλες αυτές τις υπέροχες δουλείες που η βλακία τους έχει καταστρέψει.