Jump to content
Sign in to follow this  
tsalk

Ο Δρόμος (1977 ΥΕΝΕΔ)

Recommended Posts

Ο Δρόμος (1977-80), ΥΕΝΕΔ

Πρεμιέρα: Δευτέρα 24/10/1977

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_δρόμος_(1977)

Του Κώστα Πρετεντέρη. Άλλη μιά θρυλική σειρά που δυστυχώς δεν υπάρχει στα αρχεία της ΕΡΤ (ας είναι καλά τα σάινια της ΕΡΤ - να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) που προβλήθηκε από το 1977 ως το 1980 από την ΥΕΝΕΔ σε παραγώγη της Αστήρ tv με την υπέροχη μουσική του Σταύρου Ξαρχάκου και με πρωταγωνιστές τους Νίκο Ρίζο, Μάργα Καραγιάννη, Γιάννη Ευαγγελίδη, Έλσα Ρίζου, Ντίνου Καρύδη και άλλους

Ουσιαστικά ο δρόμος είναι η συνέχεια της γειτονιάς (δεν είχε όμως την τεράστια επιτυχία της), που είχε και την ατυχία τον θάνατο του Κώστα Πρετεντέρη ο οποίος έφερε την παρακμή της σειράς η οποία ολοκρηρώθηκε στις 15 Σεπτρμβρίου του 1980. Η σειρά ήταν ασπρόμαυρη έκανε συνολικά 262 επεισόδια και προβλήθηκε σε 3 τηλεοπτικές σαιζόν. Από τα ελάχιστα σπάνα που υπάρχουν (επίσημα τουλάχιστον) μπορείτε να δείτε τους τίτλους που ακουλουθούν.

Edited by D@redevil
επαναφορά βίντεο / διόρθωση retrodb link

Και ολίγα από τα ελάχιστα πλάνα όπως είπα και πιο πάνω

[video=youtube;D0-ppVW8JNw]

Edited by tsalk
επαναφορά βίντεο

Κάθε χρόνο και από ένα πόστ έχω εδώ. Χαχαχα

picture.php?albumid=821&pictureid=17272

Μάρθα Καραγιάννη - Γιάννης Ευαγγελίδης

Σε ευχαριστούμε Άλκη για τη φωτογραφία.Αγνώριστος ο Γιάννης Ευαγγελίδης και η Μάρθα Καραγιάννη!

Και ωραίο , ρετρό τραπεζάκι , με αντίστοιχο καρό τραπεζομάντιλο... Έναν γλυκύ βραστό!

Από τον ΔΡΟΜΟ θυμάμαι λίγα πράγματα .... πάντως το τραγούδι της εισαγωγής εμείς τα τόοοτε πιτσιρίκια το είχαμε "υιοθετήσει" και .... στα διαλείμματα του σχολείου το τραγουδούσαμε πολύ συχνά "ομαδικά" : "Αυτός ο δρόμος μάτια μου, που πήραμε και πάαμε, μας βγάζει όπου μπορέσαμε, μάς βγάζει όπου αγαπάαμε .... " .... Επίσης ... με "πόρωνε" το φορτηγάκι, με το οποίο ο Ρίζος και ο "συνέταιρός" του [δεν θυμάμαι ποιος τον υποδυόταν, νομίζω ο - πολύ σπουδαίος - Ντίνος Καρύδης] έβγαζαν το ψωμάκι τους ....

Θα ήθελα, όμως, ξανά να ζητήσω τη βοήθειά σας :

Ήδη σε άλλο τόπικ κάνω λόγο για ένα μελαχρινό κοριτσάκι που πρωταγωνιστούσε στο τηλεοπτικό παιδικό θεατρικό "Η μαγική χώρα του Οζ" !!! Τώρα ... θα ήθελα να ρωτήσω για έναν άλλο αγαπημένο μου ανήλικο ηθοποιό από εκείνα τα χρόνια : Το ταλαντούχο παιδάκι που έπαιζε, με τα σγουρά μαλλιά και την πολύ καλή άρθρωση, και υποδυόταν τον μικρό Θωμά !!! Πολύ καλός ηθοποιός !!! Η μόνη σκηνή που θυμάμαι είναι τη Μάρθα Καραγιάννη να πλησιάζει τον Θωμά, την ώρα που παίζει με τα παιχνιδάκια του, και να τον ρωτάει "πώς θα σού φαινόταν αν αποκτούσες μια νέα μητέρα???" [προφανώς "προετοίμαζε" το έδαφος για να παντρευτεί τον πατέρα τού Θωμά .... ] ....

Το θυμάται κανείς σας το όνομα αυτού του καταπληκτικού ανήλικου ηθοποιού ??? Συνέχισε με την ηθοποιία ??? [νομίζω ότι κι αυτός έχει πρωταγωνιστήσει και σε άλλα παιδικά .... επίσης τον θυμάμαι να κάνει σπικάζ στην παιδική διαφήμιση για τις "παιδικές ζωγραφικές" "Coco paint", όπου το τραγουδάκι της ήταν "το φτυαράκι {????} πάνω απ' όλα που 'χει τόσες ζωγραφιές, κι ύστερα παίρνεις κόλλα και με μερικές μπογιές" .... ] .....

τα πρωτα δεν τα προλαβα γιατι στην περιοχη μου μπηκε υενεδ αρχες του 78.ο καρυδης στο εργο ηταν ο σωτηρης βροντακας ξαδερφος του ριζου.ο ριζος με την καραγιαννη γυρνουσαν με το φορτηγο.ηταν αδερφη του.ο μικρος ηταν ο λουκας μεταξας και δεν την ηθελε για μητρια του.απο τις μετα εμφανισεις του πιο μεγαλομενου φυσικα ηταν το 85 στην βιντεοταινια /στοχος η εκδικηση/με λενωση δ.ξανθο.

Από το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης στην σειρά.

attachment.php?attachmentid=32835&d=1306425148

attachment.php?attachmentid=32834&d=1306425135