Jump to content
Juanita

Ρετρό Χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις

Recommended Posts

Και μιάς και διανύουμε γιορτινές μέρες είπα να θυμηθούμε μερικές χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις που μας έκαναν εντύπωση.

Για εμένα, μακράν μπροστά (:wait2:αν και όχι τόσο ρετρό :o ) είναι οι διαφημίσεις του ΟΤΕ τα 3 - 4 προηγούμενα χρόνια όπου μέρος των εσόδων θα πήγαιναν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Να ξεκινήσω με την πρώτη που όλοι οι ήρωες των παραμυθιών είναι μαζεμένοι στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι του Μελχιόρ και περιμένουν τον Μπαλτάσαρ να έρθει που μάλλον έχασε το δρόμο.

Ο Σκρούντζ κοιτάει σα λιγούρης τη γαλοπούλα και όταν παραπονιέται για τα έξοδα του τηλεφώνου που κάνει ο Γκασπάρ για να βρει τον Μπαλτάσαρ, η Χιονάτη (αν θυμάμαι καλά) του λέει πως είναι για καλό σκοπό και να μη γκρινιάζει.

Την επόμενη χρονιά, μου άρεσε πολύ η διαφήμιση με τη γιαγιά που μαζεύει από το Αστυνομικό Τμήμα τον ταραξία καλλικάντζαρο που φιλοξενεί στο σπίτι της και συνεχώς παραπονιέται (η γιαγιά) στις φίλες της για τις σκανδαλιές του.

Ο καλλικαντζαράκος για να την ευχαριστήσει της παραγγέλνει ένα φορτηγό λουλούδια.

Και βέβαια, η περσινή με τον τύπο που θέλει να φάει γαλοπούλα γεμιστή τα Χριστούγεννα και ένα τηλεφώνημα τον καθυστερεί με αποτέλεσμα οι γαλοπούλες να το σκάσουν από το κοτέτσι και να τη βγάλει με κέτερινγκ.

Για πολύ παλιές, θυμάμαι εκείνη με ένα αγιοβασιλάκι που χόρευε χαρούμενο και διαφήμιζε ένα ποτό για να "συνεχιστεί το κέφι".

Εσείς, θυμάστε χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις;;;;

• Like 1

Ενα πρωτόγονο animation.

Εμφανιζεται ενα ελκηθρο με τάρανδους και η μουσική που ακούγεται εχει τους παρακάτω - περίπου - στίχους:

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

Εμφανίζεται ο και καλά Ιταλός μάγειρας που ανακοινώνει τοις πάσι:

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

(Συγκινήθηκα, και μόνο που το έγραψα).

1975, το πολύ-πολύ 1977.

Ενα μπαρμπαδάκι με σκούφο, σαν νάνος Αγιος Βασίλης, σαν ξωτικό, κόβει βόλτες πισω από μπουκάλια με διάφορες γεύσεις λικερ, λέγοντας με βραχνή φωνή "Bols" και ξανά "Bols" και ξανά μανά "Bols".

Και στο επιμύθιο:

"Αγοράστε

Χαρίστε

Bols".

Edited by Lux Interior

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iYo4EIMvpJU]YouTube - Greek Old Commercial - Telestet - Be Free

Επίσης, άλλη μια με κινητή τηλεφωνία που έλεγε:

"Χαλάρωσε! Το πνεύμα των Χριστουγέννων είμαι!"

Ενα πρωτόγονο animation.

Εμφανιζεται ενα ελκηθρο με τάρανδους και η μουσική που ακούγεται εχει τους παρακάτω - περίπου - στίχους:

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

Υπέροχη και αξέχαστη διαφήμιση !! :bow2:

(όσο για τo Βols, ήταν το αγαπημένο λικέρ του θείου μου. Οσο παλιά μπορώ να θυμηθώ, σε κάθε γιορτή που γινόταν σπίτι του υπήρχαν πάντα αρκετά μπουκάλια. Μάλλον αυτή την διαφήμιση πρέπει να είχε δεί και τα αγόραζε !! :biglaugh: )

OffTopic On

Μόλις θυμήθηκα και τη μουσική της διαφήμισης του Bols...

Ποιητική αδεία :

"Ιο μένυ κίτσεν ντι φισί δε μόρνινγκ.... Ι μπράκιν κούμπα...

Bols... Το λικέρ της βραδιάς!" :D

OffTopic Off

Λίγο μεταγενέστερο, αλλά χαρακτηριστικό:

(γυναικεία φωνή, ζουμ σε κοκαλιάρικο κοτόπουλο):

Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά

με γαλοπούλες και γλυκά

μα εγώ θα φάω μια σταλιά

γιατί έχω περιττά κιλά

(μπάσα αντρική φωνή)

Άγιος Βασίλης είμαι εγώ

και μια σταλιά πουλάκι

μια γαλοπούλα γίνεται

με μαγικό ραβδάκι

-ένα ραβδάκι ακουμπά το κοτόπουλο και γίνεται γαλοπούλα-

Ένα δωράκι σου'φερα

γιορτές κι εσύ να κάνεις

κι αντί να παίρνεις τα κιλά

να τρωωωωωωωωως

και να τα χάνεις.

Αν όχι Χριστουγεννιάτικη, πάντως σίγουρα προβαλλόταν στη διάρκεια της εορταστικής περιόδου είναι και αυτή για τα Ferrero Roche ...Κύριε Πρέσβη μας κακομαθαίνετε...

Κάτι αμυδρά μου έρχεται και για τα λικέρ Εoliki (parfait amour, κεράσι κτλ) αλλά δεν θυμάμαι τιποτα παραπάνω. :xm:

Και μιάς και διανύουμε γιορτινές μέρες είπα να θυμηθούμε μερικές χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις που μας έκαναν εντύπωση.

Για εμένα, μακράν μπροστά (:wait2:αν και όχι τόσο ρετρό :o ) είναι οι διαφημίσεις του ΟΤΕ τα 3 - 4 προηγούμενα χρόνια όπου μέρος των εσόδων θα πήγαιναν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Να ξεκινήσω με την πρώτη που όλοι οι ήρωες των παραμυθιών είναι μαζεμένοι στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι του Μελχιόρ και περιμένουν τον Μπαλτάσαρ να έρθει που μάλλον έχασε το δρόμο.

Ο Σκρούντζ κοιτάει σα λιγούρης τη γαλοπούλα και όταν παραπονιέται για τα έξοδα του τηλεφώνου που κάνει ο Γκασπάρ για να βρει τον Μπαλτάσαρ, η Χιονάτη (αν θυμάμαι καλά) του λέει πως είναι για καλό σκοπό και να μη γκρινιάζει.

Την επόμενη χρονιά, μου άρεσε πολύ η διαφήμιση με τη γιαγιά που μαζεύει από το Αστυνομικό Τμήμα τον ταραξία καλλικάντζαρο που φιλοξενεί στο σπίτι της και συνεχώς παραπονιέται (η γιαγιά) στις φίλες της για τις σκανδαλιές του.

Ο καλλικαντζαράκος για να την ευχαριστήσει της παραγγέλνει ένα φορτηγό λουλούδια.

Και βέβαια, η περσινή με τον τύπο που θέλει να φάει γαλοπούλα γεμιστή τα Χριστούγεννα και ένα τηλεφώνημα τον καθυστερεί με αποτέλεσμα οι γαλοπούλες να το σκάσουν από το κοτέτσι και να τη βγάλει με κέτερινγκ.

Για πολύ παλιές, θυμάμαι εκείνη με ένα αγιοβασιλάκι που χόρευε χαρούμενο και διαφήμιζε ένα ποτό για να "συνεχιστεί το κέφι".

Εσείς, θυμάστε χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις;;;;

Η αγαπημενη μου ειναι απο τα μακαρονια ΜΙΣΚΟ....που ελεγε milliori agusti aπο ΜΙΣΚΟ (αν και δεν ξερω ιταλικα)...Χρονια Πολλα!Ειχε μπλε φοντο με ενα ελκυθρο ή κατι τετοιο!!!....τη λατρευα! μακαρινα την εβρισκα καπου...:heartcloud: Τη θυμαστε???Την περιμενα πως και πως τα Χριστουγεννα!!

Η αγαπημενη μου ειναι απο τα μακαρονια ΜΙΣΚΟ....που ελεγε milliori agusti aπο ΜΙΣΚΟ (αν και δεν ξερω ιταλικα)...Χρονια Πολλα!Ειχε μπλε φοντο με ενα ελκυθρο ή κατι τετοιο!!!....τη λατρευα! μακαρινα την εβρισκα καπου...:heartcloud: Τη θυμαστε???Την περιμενα πως και πως τα Χριστουγεννα!!

Έναν μάγειρα θυμάμαι που ευχόταν ... από ΜISCO... και κάτι έλκυθρα με αγιοβασιλάκια να "τρέχουν" πίσω στο φόντο...

Έπαιζε για πολλά χρόνια αυτή η διαφήμιση...

Ενα πρωτόγονο animation.

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

1975, το πολύ-πολύ 1977.

Ενα μπαρμπαδάκι με σκούφο, σαν νάνος Αγιος Βασίλης, σαν ξωτικό, κόβει βόλτες πισω από μπουκάλια με διάφορες γεύσεις λικερ, λέγοντας με βραχνή φωνή "Bols" και ξανά "Bols" και ξανά μανά "Bols".

Και στο επιμύθιο:

"Αγοράστε

Χαρίστε

Bols".

Ναι. τι όμορφη διαφήμιση. Την πρόλαβα κι εγώ και θυμάματι τις χιονονιφάδες που τις έδειχνε να πέφτουν με οκταγωνικό σχήμα! Και το σκοπό - το τραγουδάκι λου λα λα λα/ λου λου λα λαλα / λα λα λα λα.... Το θυμάμαι ακόμα, αλλά δεν μπορώ να το μεταφέρω. Με αφορμή αυτό να προτείνω κάτι - αν δεν έχει ήδη προταθεί- ?

Μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να μεταφέρουμε τις μουσικές (το σκοπό κάποιων τραγουδιών κλπ.) που τα θυμόμαστε για να μείνουν στην ρετρο- Ιστορία? Για σκεφτείτε το...