Jump to content
Juanita

ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Recommended Posts

Η παιδική μου ηλικία είναι συνυφασμένη με το ΜΙΝΙΟΝ το "μεγαλύτερο μεγάλο κατάστημα" που μεσουρανούσε τη δεκαετία του '70.

Θυμάμαι τη θεία μου κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα μάζευε όλα τα συνομήλικα ανήψια (6-7 ήμασταν) και πηγαίναμε για την καθιερωμένη βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, στο ΜΙΝΙΟΝ. Τα Χριστούγεννα ειδικότερα είχε και έξτρα εκδηλώσεις για παιδιά και γινόταν το παιδομάζωμα από τη μέρα που έκλειναν τα σχολεία μέχρι και των Φώτων. Σχεδόν όλη η Αθήνα και όχι μόνο, από εκεί περνούσαν.Τα φώτα, ο στολισμός, τα παιχνίδια, οι μεγάλες βιτρίνες, οι τόοοοοοσοι όροφοι που για να τους γυρίσεις όλους ήθελες ώρες φάνταζαν στα μάτια μας σαν εξωπραγματικά.

Και η καλύτερή μας, όταν πηγαίναμε μετά τα κάλαντα (οπότε είχαμε και δικά μας χρήματα) και μπορούσαμε να αγοράσουμε δώρα για φίλους και οικογένεια.

Όταν δε κάηκε το 1980 η στενοχώρια μας δε λεγόταν... σα να είχε καταστραφεί η δική μας περιουσία.

Τα Χριστούγεννα του ΄81 είχε αφιέρωμα στην Ομάδα Τζι και μπορούσες να φωτογραφηθείς παρέα με τον Μαρκ και το G1 με φόντο το καμένο κατάστημα. Μάταια προσπαθούσαν να καλύψουν τους καμένους χώρους...

Νομίζω πως ο εμπρησμός εκείνος ήταν καταλυτικός για την πορεία του καταστήματος...

Αν και "κρατήθηκε" σχεδόν μιά 20ετία, το 1998 "έκλεισε προσωρινά" με την προοπτική να ανοίξει και πάλι.

Από τότε, πέρασαν 10 χρόνια αλλά τα μηνύματα είναι θετικά...

Το αγαπημένο κατάστημα ετοιμάζεται μέσα στο 09 να ξανανοιξει ακόμη καλύτερο από πριν.

Για να δούμε...

Ανάλογη μοίρα με το ΜΙΝΙΟΝ είχαν και άλλα πολυκαταστήματα. Την ίδια μέρα και ώρα μαζί με το ΜΙΝΙΟΝ κατέρρεε και ο ΚΑΤΡΑΝΤΖΟΣ ενώ στα μέσα του '81 "πυρπολήθηκαν" ο ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ και το ΑΤΕΝΕ και λίγο αργότερα ο ΔΡΑΓΩΝΑΣ και ο ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ του Πειραιά... Όλα αποδόθηκαν σε τρομοκρατικές ενέργειες αλλά οι ένοχοι δε βρέθηκαν ποτέ και με τον καιρό οι υποθέσεις εμπρησμού αυτές πέρασαν στο αρχείο.

Κάποια από αυτά κατάφεραν και ξαναγεννήθηκαν από τις στάχτες τους (οι ζημιές δεν ήταν και τόσο μεγάλες) ενώ κάποια άλλα καταστράφηκαν ολοσχερώς...

http://www.eaps.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=134

Edited by Kambia
yt tags
  • Like 2

Kαι εμενα απο τα αγαπημενα μου.

Απο τις τελευταιες μου αναμνησεις ηταν ,οι καφεδες που πιναμε μετα την σχολη στην ταρατσα,αρχες 90ς.:(

Τους Gforce δεν το'ξερα αλλα ηξερα για τον Ποπαϋ.

picture.php?albumid=226&pictureid=5388

Ακριβώς όπως τα είπε η Juanita. Δε νομίζω να υπάρχει παιδί που να μην έχει τις ίδιες αναμνήσεις.

Πριν από 2 χρόνια η εκπομπή "Μηχανή του χρόνου" είχε αφιέρωμα για το Μινιόν, το οποίο ήταν συγκλονιστικό. Σύμφωνα με όσα έδειχνε, δεν ήταν ένα απλό κατάστημα, ήταν ένας ζωντανός οργανισμός, μια οικογένεια. Αν βρείτε κάπου αυτή την εκπομπή, δείτε τη.

Χουανα μου - οι φωτιες στα πολυκαταστηματα αυτα ποτε δεν αποδοθηκαν σε τρομοκρατικες ενεργειες. Ηταν ολες εμπρησμοι - ενω αυτο που προσπαθησε να αποφανθει η δικαιοσυνη, δηλαδη αν ηταν απο "ανταγωνιστες" ή απο τους ιδιους τους ιδιοκτητες προς εισπραξη των τεραστιων αποζημιωσεων απο τις ασφαλιστικες, δεν ξεκαθαρισε ποτε.

Γεγονος ειναι οτι αυτο που ηξερε ολος ο "εμπορικος" κοσμος του Πειραια και της Αθηνας ειναι οτι ο Λαμπροπουλος, το ΜΙΝΙΟΝ και ο Κατρατζος ηταν σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση ΠΡΙΝ τους εμπρησμους - οι πιστωτες ηταν καθημερινα εκει με ενταλματα για προσωποκρατησεις. Υπηρξε κακοδιαχειρηση σε μεγαλο βαθμο, κατι λογικο μιας και ο θεσμος Πολυκαταστημα ηταν ακομα σε εμβρυακο σημειο στην Ελλαδα.

Το αποτελεσμα ολων αυτων ηταν να περασουν στις Τραπεζες τοσο ο Λαμπροπουλος οσο και το ΜΙΝΙΟΝ, οι οποιες και παγωσαν την υπαρξη τους για χρονια. Τον Λαμπροπουλο τον ξαναξεκινησαν στην ΑΘηνα (+ NOTOS Galleries) οχι με τρελη επιτυχια - ενω για το ΜΙΝΙΟΝ καθε χρονο ακουμε τα ιδια. Μακαρι να ξανα ανοιγε παντως.

Χμμμ.. μπορεί να έχεις δίκιο Τελ όσον αφορά στην κακοδιαχείριση πάντως εκείνον τον καιρό ακούστηκαν πολλά.

Το βέβαιο είναι πως οι ένοχοι δε βρέθηκαν ποτέ, οπότε όλες οι περιπτώσεις είναι αληθοφανείς.

http://www.sansimera.gr/archive/articles/show.php?id=366&feature=Minion_fire

Θυμαμαι πολυ αφηρημενα το Μινιον στις αγορες που καναμε οταν τα πραγματα ηταν πιο 'χαλαρα' οικονομικα. Το Μινιον ηταν σημειο αναφορας και πηγαιναμε οικογενειακως.

Πολυ συγκεκριμενα θυμαμαι καποιες γιορτες (οπως αυτη του Ποπαι που ειχα παει), αλλα και μια με το Ζουγανελη που αν δεν κανω λαθος παρευρισκοταν και η μικρη Ελεωνόρα!!!! Μου ειναι αξεχαστες καποιες εικονες που ειχα απο χριστουγεννα με μια μαγικη ατμοσφαιρα.

Οταν ψιλομεγαλωσα δεν πηγαιναμε συχνα περα απο ενα ωραιο εστιατοριο σελφ σερβις στο ρετιρε (τελευταια εικονα που εχω απο αυτο ηταν το 95) και ενα σνακάδικο στο ισόγειο, στη γωνία με την Καποδιστρίου. Γενικως το Μινιον το θυμαμαι εξωτερικα μεχρι το 97-98.. μετα απο τοτε, το χαος

Να αναφέρω τον "Κλαουδάτο",που ήταν το αντίστοιχο της Θεσσαλονίκης.Ένα πολυόροφο πολυκατάστημα στο κέντρο της συμπρωτεύουσας όπου μπορούσες να βρεις ό,τι λαχταρούσε η ψυχή σου.Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκαναν οι κυλιόμενες σκάλες που ανεβοκατέβαιναν και ο όροφος με τα παιχνίδια,ιδιαίτερα την περίοδο των καρναβαλιών από όπου προμηθευόμασταν τις στολές μας και τα απαραίτητα σύνεργα του μικρού μασκαρά.Εδώ και καιρό ανήκει σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και μόνο ένα μικρό μαγαζάκι έχει απομείνει που πουλάει αθλητικά είδη.

Εγώ είχα πάρει το 90 το αρχοντικό των playmobil,το πειρατικό καράβι και μερικά άλλα!Είχε καεί και το 80?δεν το γνώριζα

Με πρόλαβες, ήθελα και εγώ να ανοίξω thread για το ΜΙΝΙΟΝ!

Πραγματικά έχω περάσει άπειρες ώρες έκει μέσα. Πήγαινα από πολύ μικρός με τους γονείς μου ενώ αργότερα, γύρω στα 13, πήγαινα και μόνος μου. Θυμάμαι το επισκεπτόμασταν πολύ συχνά με έναν κολλητό μου, ξεκινούσαμε από το ισόγειο και σιγά - σιγά ανεβαίναμε προς τα πάνω, πειράζοντας και χαζεύοντας φυσικά όλα τα εκθέματα!

Θα μου μείνουν σίγουρα αξέχαστα τα θεματικά, χριστουγεννιάτικα θέματα στον τελευταίο όροφο ενώ δεν θα ξεχάσω πόσο είχαμε πάθει πλάκα με τις κυλιώμενες σκάλες. Το ΜΙΝΙΟΝ ήταν το πρώτο κατάστημα στην Ελλάδα που είχε τέτοιες.

Ο Κλαουδάτος και ο Λαμπρόπουλος ποτέ δεν με γοήτευσαν και ποτέ δεν προσέγγισαν έστω το μεγαλείο του ΜΙΝΙΟΝ. Με είχε στεναχωρήσει πάντως πάρα πολύ η παρακμή του πριν κλείσει, είχε καταντήσει πραγματικά σκιά του "εαυτού" του.

Να αναφέρω τον "Κλαουδάτο",που ήταν το αντίστοιχο της Θεσσαλονίκης.Ένα πολυόροφο πολυκατάστημα στο κέντρο της συμπρωτεύουσας όπου μπορούσες να βρεις ό,τι λαχταρούσε η ψυχή σου.Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκαναν οι κυλιόμενες σκάλες που ανεβοκατέβαιναν και ο όροφος με τα παιχνίδια,ιδιαίτερα την περίοδο των καρναβαλιών από όπου προμηθευόμασταν τις στολές μας και τα απαραίτητα σύνεργα του μικρού μασκαρά.Εδώ και καιρό ανήκει σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και μόνο ένα μικρό μαγαζάκι έχει απομείνει που πουλάει αθλητικά είδη.

O Ξεπεσμός ενός θρύλου είναι το δικό μου σχόλιο. Κρίμα