Jump to content
Juanita

ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Recommended Posts

Εκεινη ηταν η πρώτη και μοναδική φορά που την είχα δει, οπότε ούτε καν λόγος για τον όρο demo(δεν ήξερα τι ήταν). Μετά ό,τι άκουγα από συμμαθητές που την είχαν ή ό,τι διάβαζα (και έβλεπα) στο πιξελ. Το φωνάζω ανελλιπώς ότι κάθε ρετρόβιος που σέβεται τον εαυτό του και το ρετροπαρελθόν του, πρέπει να διαθέτει μια Α500.

Θυμαμαι στο Μινιον εναν (μηχανικο φυσικα) ελεφαντα που κουναγε τα αυτια του και φωτογραφιζοσουν διπλα του (με καποιο φοβο βεβαια για 4 ετων)!

Ειχα στεναχωρηθει οταν πηρε φωτια το Μινιον, ρωταγα τους γονεις αν ειχε προλαβει να φυγει ο ελεφαντας...

picture.php?albumid=301&pictureid=5437

Νομιζω οτι αυτος ειναι ο ελαφαντας!!!

Εδω ειμαι εγω (αριστερα) και ο αδερφος μου.

Νο comments για την retro-ενδυση!!!!:)

Ωραιος ο ελεφαντας αλλα πιο μεγαλη εντυπωση μου εκανε τοτε το οτι η φωτογραφια βγηκε αμεσως!!!Αυτοματα!!!!

Nομιζω οτι αυτη η σακουλα ειναι απο τοτε...εκτος και αν ειναι απο αλλο Μινιον!!(την ειχα ανεβασει και παλιοτερα απλα τωρα τη σκαναρα!!)

picture.php?albumid=301&pictureid=5436

Eγω θυμαμαι πηγαιναμε για να βρουμε ομαδες κτλ για subbuteo και για να ανεβοκατεβουμε τις κυλιομενες σκαλες!!!!:)

dim :bow2:

H σακουλα παντως ειναι μεταγενεστερη, ισως απο την εποχη που εκλεισε οριστικα.

Χαιρετίζω την παρέα σας καθώς αυτό είναι το πρώτο post μου.

Μήπως ψάχνετε αυτή τη σακούλα?

Ίσως να μην φαίνεται καλά καθώς τη φωτογράφισα με το κινητό μου...

Όπως διάβαζα το θέμα για το ΜΙΝΙΟΝ θυμήθηκα ότι την είδα σε μια ντουλάπα!

Edited by polo03

Και εγώ θυμάμαι το ΜΙΝΙΟΝ από τις αρχές της δεκαετίας του '80.Η αδελφή μου είχε μια κουκλα Πιπη Φακιδομυτη απο το καμμένο ΜΙΝΙΟΝ.Οταν ήμουν μικρός πηγαινα με τον πατερα μου και μερικες φορες καθομασταν στο καφε στον τελευταιο όροφο.Αργότερα πηγαινα με τον κολλητο μου και χαζευα στον οροφο με τους υπολογιστες (θυμαμαι μαλιστα και ενα dragon 32 που ειχε ξεμεινει γυρω στο ΄88).Το 89-αν θυμαμαι καλα-ειχα συμμετασχει και στον διαγωνισμό με έπαθλο υπολογιστές και games.Σε amstrad pc's απαντουσες διαφορες ερωτησεις multiple choice.Toτε είχα παρει το 5ο βραβειο που ήταν το Hero Quest της Sierra για Amiga (το 1ο βραβειο ηταν ενα pc-xt)....Yποψιν οτι το κρεββατι που κοιμαμαι (ακομα...) το ειχαμε αγορασει απο το ΜΙΝΙΟΝ.

picture.php?albumid=301&pictureid=5437

Νομιζω οτι αυτος ειναι ο ελαφαντας!!!

Εδω ειμαι εγω (αριστερα) και ο αδερφος μου.

Νο comments για την retro-ενδυση!!!!:)

Ωραιος ο ελεφαντας αλλα πιο μεγαλη εντυπωση μου εκανε τοτε το οτι η φωτογραφια βγηκε αμεσως!!!Αυτοματα!!!!!!!!:)

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Τέλος εποχής..............

Χαιρετίζω την παρέα σας καθώς αυτό είναι το πρώτο post μου.

Μήπως ψάχνετε αυτή τη σακούλα?

Ίσως να μην φαίνεται καλά καθώς τη φωτογράφισα με το κινητό μου...

Όπως διάβαζα το θέμα για το ΜΙΝΙΟΝ θυμίθηκα ότι την είδα σε μια ντουλάπα!

Οι σακούλες του Μινιόν ήταν τότε όπως του JUMBO σήμερα. Κάθε σπίτι είχε απόθεμα για κάθε δυνατή περίπτωση :D

Από τις εκδηλώσεις στο Μινιόν δεν έλειψαν αυτές για την Κάντυ και για την Ποκαχόντας.

picture.php?albumid=297&pictureid=5483(απόσπασμα από το 85ο τεύχος του περιοδικού "Κάντυ" )

Τα τελευταία χρόνια λειτουργίας του, τα Χριστούγεννα σε περίμενε ο αγαπημένος ήρωας του Disney (ανάλογα με το ποιά ταινία παιζόταν... ). Όλος ο όροφος ήταν διακοσμημένος ανάλογα με το στόρυ της ταινίας.picture.php?albumid=297&pictureid=5479