Jump to content

Recommended Posts

Κι όμως, ο θείος Clive είχε βγάλει και ηλεκτροκίνητο τρίκυκλο, γύρω στα μέσα των 80ς.

Είχε μοτέρ απο πλυντήριο ρούχων και ήταν γενικά μια απλή αλλα έξυπνη κατασκευή. Δεν χρειαζόταν άδεια οδήγησης και είχε και πετάλια για την περίπτωση που αδειάσει η μπαταρία.

Για πολλούς και διαφόρους λόγους ήταν μια παταγώδης εμπορική αποτυχία κι έδωσε πολλές αφορμές διακωμώδησης απο τους Αγγλους κωμικούς.

Για τους φοιτητές μηχανικής ήταν παράδειγμα αναφοράς τόσο έμπνευσης όσο και αποτυχίας. Μας είχαν φέρει δείγματα κι εγώ το δοκίμασα μία φορά. Είχε πλάκα αλλα δέν θα το έπαιρνα τότε με τον Αγγλικό καιρό.

Σήμερα τα C5 αποτελούν συλλεκτικά κομμάτια κάλτ για $$$$. Αν το ήξερα τότε...

854087208_55a9026363.jpg?v=0

c5-430.jpg

Μας είχαν φέρει δείγματα κι εγώ το δοκίμασα μία φορά.

Τετοια ακουω και με παιρνει απο κατω!

Παντα ηθελα ενα C5!

Καποια στιγμη δεσμευομαι να γραψω ενα ιστορικο του.

Tolis αναμενουμε τις ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ σου! (τουλαχιστον οτι θυμασαι)

Για πολλούς και διαφόρους λόγους ήταν μια παταγώδης εμπορική αποτυχία

Βασικά, για έναν: ήταν ένα απαράδεκτο μέσο μετακίνησης.

...και φούνταρε και την εταιρία.

Παιδια για να ελπιζουμε σε διαδοχο...ολοι σκουπες Hoover :)

Wally, η μητέρα μου έχει ακόμη μία σκούπα Hoover από τις όρθιες που ανήκε στην πεθερά της (τη γιαγιά μου δηλαδή). Ο πατέρας μου μου έλεγε ότι όταν την πρωτοπήραν δεν υπήρχαν πρίζες στο σπίτι και το καλώδιό της είχε αντάπτορα για το ντουΐ της λάμπας, και θυμόταν να κρέμεται το καλώδιο από το φωτιστικό όταν σκουπίζανε...

Α, και δουλεύει τέλεια. Η μητέρα μου με αυτή καθαρίζει :D

Ειχε σκασει μυτη και Ελλαδα για διαφημιστικους σκοπους.icon10.gif

picture.php?albumid=226&pictureid=5817

Φωτο by Aardy.

Πολύ ενδιαφέρον... Μέχρι πρότινος, δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου.

Πολύ "προχώ" για την εποχή του. Κακά τα ψέμματα πάντως, για τον αγγλικό καιρό είναι αποτρεπτικό (τα πρώτα 4' του βίντεο, τα πέρασα αναλογιζόμενη το βροχομάνι που είχα φάει όταν είχα βρεθεί για ένα εύλογο χρονικό διάστημα στην Αγγλία... Όσο καιρό ήμουν εκεί, it was raining cats & dogs -κυριολεκτικά όμως! :P).

Φανταστείτε τον οδηγό του vehicle, ντυμένο σαν αστροναύτη τίγκα στα νάυλον και στ' αδιάβροχα το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου (όπως φαίνεται στο ~5' του βίντεο πιο πάνω), σκεφτείτε το χαμηλό του ύψος (θα τρώει όλα τ' απόνερα στη μάπα... Για όσους οδηγάτε μηχανή κι έχει τύχει να οδηγήσετε σε βροχή, καταλαβαίνετε τι εννοώ! :D), σκεφτείτε τις δυνατότητές του και δε θα είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς, γιατί δεν έπιασε - τουλάχιστον στη συγκεκριμένη αγορά.

Τώρα, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, αλλά επί της ουσίας, δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα για μετακινήσεις....

Πολύ ενδιαφέρον... Μέχρι πρότινος, δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου.

Πολύ "προχώ" για την εποχή του. Κακά τα ψέμματα πάντως, για τον αγγλικό καιρό είναι αποτρεπτικό (τα πρώτα 4' του βίντεο, τα πέρασα αναλογιζόμενη το βροχομάνι που είχα φάει όταν είχα βρεθεί για ένα εύλογο χρονικό διάστημα στην Αγγλία... Όσο καιρό ήμουν εκεί, it was raining cats & dogs -κυριολεκτικά όμως! :P).

Φανταστείτε τον οδηγό του vehicle, ντυμένο σαν αστροναύτη τίγκα στα νάυλον και στ' αδιάβροχα το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου (όπως φαίνεται στο ~5' του βίντεο πιο πάνω), σκεφτείτε το χαμηλό του ύψος (θα τρώει όλα τ' απόνερα στη μάπα... Για όσους οδηγάτε μηχανή κι έχει τύχει να οδηγήσετε σε βροχή, καταλαβαίνετε τι εννοώ! :D), σκεφτείτε τις δυνατότητές του και δε θα είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς, γιατί δεν έπιασε - τουλάχιστον στη συγκεκριμένη αγορά.

Τώρα, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, αλλά επί της ουσίας, δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα για μετακινήσεις....

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος να αναφερει περισσοτερα για να καταλαβει γιατι απετυχε το συγκεκριμενο οχημα και μαζι του παρεσυρε και την εταιρια του θειουλη (και την εριξε στα χερια του Ζαχαρη...):(