Jump to content
panpan

Ελληνική ταινία "Εφιάλτης"

Recommended Posts

Εφιάλτης (1961)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%86%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CF%84%CE%B7%CF%82_%281961%29

γεια σας είμαι καινούργιος στο site μπήκα μετά την ανάγνωση του θέματος που αφορά το ρετιρέ γιατί ειχα λύσει και θεώρησα ολα τα μέλη genius :P

btw θα ήθελα να βρω μια ταινία θρίλερ ελληνική που ειναι γυρισμένη γυρω στο 60s-70s και εχει υπόθεση μια γυναίκα που ειναι διχασμενη προσωπικότητα και ειναι διαταραγμένη ψυχικα και αρχιζει να σκοτώνει...η ταινια συμφωνα με την θεία μου ειναι καταπληκτική και την εχει δει μια φορα στην ετ1 και απο τοτε δεν την εχει ξαναδει.... η ταινία λέγεται "εφιάλτης"

επίσης επι την ευκαιρία να καταγγείλω πως η ταινία "φαίδρα" με την μελίνα μερκούρη ειναι αφαντη και δεν μπορω να την βρω πουθενά!!!!:cry:

ελπίζω να βοηθήσετε γιατι εχω ταλαιπωρηθει πολυ γι αυτα τα 2 θεματα...

Edited by Kambia
RetroDB

Φίλε μου,αν υπάρχουν οι ταινίες αυτές ξεχασμένες σε κάποιο video-club ίσως,και τις βρει κάποιο μέλος μας και σε ειδοποήσει,θα είσαι τυχερός....

Την ειδα τον Σεπτεμβριο στον κινηματογραφο,στον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ στη Συγγρου.Σε πολυ καλη εικονα ευτυχως,γιατι το MEGA ειχε προβλημα λογω καιρου οταν την ειχε προβαλλει.Πραγματικα για την εποχη της πολυ προχωρημενη.Ειναι η πρωτη του Ανδρεου.Το σεναριο βεβαια το "τσιμπησε" απο ενα διηγημα και το ωραιο ειναι οτι την επομενη χρονια το διασκευασαν και για τη σειρα "Alfred Hitchcock presents". Πολυ καλη η Βουλα Χαριλαου στον κεντρικο ρολο.Τολμηρο το σεναριο οπου υποδηλωνει οργια ή / και ομοφυλοφιλιες

Ερώτηση, σε όσους εχουν δει την ταινια:

Η ταινία περιλαμβάνει μια σκηνή με φονικό, στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κοντά σε σκάλα όπου ο/η δράστης χρησιμοποιεί ψαλίδι και το καρφώνει στο λαιμό τού θύματος;

(Εαν, ναι, είναι μια απο τις μεγαλύτερες φρίκες που εχω ζήσει σαν παιδι, βλεποντας τηλεόραση. Μια εικόνα που δεν την εχω ξεχασει εδω και 30 χρονια).

αν βρείτε κάπου τις ταινίες για αγορά σας παρακαλώ να με ενημερώσετε άμεσα....

Η ταινία περιλαμβάνει μια σκηνή με φονικό, στο εσωτερικό μιας κατοικίας, κοντά σε σκάλα όπου ο/η δράστης χρησιμοποιεί ψαλίδι και το καρφώνει στο λαιμό τού θύματος;

(Εαν, ναι, είναι μια απο τις μεγαλύτερες φρίκες που εχω ζήσει σαν παιδι, βλεποντας τηλεόραση. Μια εικόνα που δεν την εχω ξεχασει εδω και 30 χρονια).

Ναι,αυτη ειναι η ταινια που ειδες!

Παρομοίως ! Δεν πίστευα ποτέ ότι μια ασπρόμαυρη ελληνική ταινία θα με φόβιζε τόσο !

Την ειδα τον Σεπτεμβριο στον κινηματογραφο,στον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ στη Συγγρου.

Έγκλημα, που δεν έριξες σήμα !

Ήθελα σαν τρελός να τη δω !

Πώς και παίχτηκε τέτοιο έργο ;

Υπήρχε κάποιο σχετικό φεστιβάλ ;

Ναι,ηταν φεστιβαλ ευρωπαικου κινηματογραφου ή κατι τετοιο. (Οι θεατες δεν ημασταν πολλοι,μαλλον ηταν και οι υπολοιποι με προσκλησεις,γιατι ημασταν μονοι ο καθενας χεχε)

http://www.panoramafest.com/movie.php?id=53

Περσι ειχε παιχτει και στο Φεστιβαλ στη Θεσσαλονικη

http://tiff.filmfestival.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=2&page=638&SectionID=27&MovieID=918

Η πρωταγωνίστρια

picture.php?albumid=275&pictureid=5518

πω ρε τυχερε , αν ακουσεις κάτι γι αυτην την ταινια ρίξε αμέσως σημα....θέλω να τη δω σαν τρελός....

δε γνωρίζετε αν έχει βγει σε dvd?