Jump to content
Sign in to follow this  
pooky(1)

[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Συμβουλές για αγορά laptop/netbook

Recommended Posts

Guys, μια και αρχίσαμε να ξεπουλάμε την υπολογιστική μας προίκα, θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας ως προς την αγορά laptop υπολογιστή.

Τι προτείνετε, τι έχετε, είσαστε ευχαριστημένοι και τις γνώμες σας από τα τμήματα εξυπηρέτησης των εταιρειών που τα υποστηρίζουν, αν ποτέ χρειαστήκατε.

Τιμή μέχρι 700 ευρώ. Δεν με ενδιαφέρει κάτι ακβότερο, ούτε τόσο πολύ ο δυνατός επεξεργαστής μια και το μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες, Internet surfing, MP3 playback, emulators και τα λοιπά συναφή.

Η πρώτη μου προτίμηση είναι και η παρακάτω:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907103

Περιμένω, εναγωνίως, τις απόψεις σας. Α, το μηχάνημα θα το πάρω δώρο στον ααυτό μου στα γενέθλιά μου στις 12 Οκτωβρίου μπας και ξεχάσω τον πόνο μου:D :D :D οπότε πρέπει να αποφασίσω γρήγορα........

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=339981&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Για δες και αυτο...

Προτεινω ΗΡ φιλε.Και να σου πω αμεσως γιατι...Αν το θελεις για internet "δουλο" ειναι οτι πρεπει.Το δικο μου το εχω απο τον Ιανουαριο.Το σβηνω 2 μερες την εβδομαδα.Τις υπολοιπες μερες "κατεβαζει".Παρα το γεγονος οτι ειχα επανω τη μπαταρια ,εβγαλε το καλοκαιρι χωρις να "εκραγει".Προσφατα εβγαλα την μπαταρια ,μετα απο συμβουλη του Ambu.

Τελικά παίδες χτύπησα αυτό πριν από λίγο

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=113080

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Η κατασκευή του πολύ καλή για την κατηγορία τιμής, αρκετά γρήγορο αν λάβεις υπόψη τον επεξεργασστή, και πάνω από όλα η οθόνη φωτεινότατη και χωρίς προβλήματα ghosting και light bleeding. Βασική προϋπόθεση ήταν η κάρτα ασύρματου δικτύου μια και αρχίζω να το στήνω σιγά - σιγά.

Ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος αραιά και που, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου παρά μόνο αν βαρέσει φουλ στροφές, μόνο στο bios. Η κάρτα οθόνης είναι η S3 Unichrome και θα της κάνω καλά τεστ σε παλιά, φυσικά, παιχνίδια.

Υπήρχε και μοντέλο Targa με επεξεργαστή VIA αλλά δυστυχώς από ότι είδα ΔΕΝ σήκωνε με τίποτε emulators, ενώ σε αυτό πάνε σφαίρα.

Σαν αρνητικά μπορώ να αναφέρω την ύπαρξη ενός μόνο ηχείου και την έλλειψη εξόδου S-video. Ε, με 500 ευρώ δεν μπορείς να τα έχεις όλα!!!!!!

Καλοριζικο φιλε το καινουριο σου laptopaki!!!Μονο 500Ε πολυ καλη τιμη μια χαρα!!

Thanks guys..... Θα γίνει μια καλή φορητή παιχνιδομηχανή.

Up the emulators!

ο πωλητής στο Multirama όταν με ρώτησε για τι χρήση προορίζεται και του ανέφερα τη λέξη emulators, γούρλωσε τα μάτια και καραπορώθηκε. Μετά άρχισε να μιλάει για Amiga, Atari ST, SNES, NES και τα λοιπά. Ενώ ένας άλλος έπαιζε Super Mario σε ένα desktop demo μηχάνημα που έτρεχε Zsnes.......

Και μετά σου λένε η emulation scene δεν είναι πανταχού παρούσα...........

Pooky καλοτάξιδο κι απο μένα!

P.S. Τον πωλητή έπρεπε να τον γράψεις επι τόπου στους Retro Maniax!