Jump to content
QueenofHearts

Ρετρό ρολόγια που είχατε (και ίσως ακόμα τα έχετε!)

Recommended Posts

βλεπω τα κραταγατε τα παλια σας τα ρολογια.εγω μικρος ημουν τετοια καταστροφη που στο χερι μου το ποιο γερο ρολοι αντεξε το πολυ 6 μηνες

ή τα λουρακια θα χαλαγαν ή θα τα χαλαγα με νερο ή οτιδηποτε αλλο απο ενα σημειο και μετα ειχα χασει το μετρημα ποσα χαλασα.

παντως θυμαμαι οτι καπου εχω ενα ρολοι του παππου απο αυτα που ηταν τσεπης κουρδιστο που ανοιγει και βλεπεις απο την μια την ωρα και απο την αλλη στο καλυμα εβαζες μια φωτο αν μπορεσω και το βρω θα το ανεβασω εδω

Ας συνεισφέρω κι εγώ ένα αρχαιολογικής αξίας ρολογάκι.

Το πρώτο μου ρολόι, αγορασμένο από τη μητέρα μου το 1967 σε ταξίδι της στην Αμερική (επίσκεψη σε συγγενολόγια). Ήταν "παιδικό" γι' αυτό κι έχει όλα τα νούμερα (και σχετικά μικρή διάμετρο). Το μπρασελέ είναι μεταγενέστερο, αλλά επίσης ρετρό (δεκαετίας 70, μάλλον). Από τα αθάνατα TIMEX του παλιού καιρού. Δουλεύει ακόμη, μόλις το κούρδισα και άρχισε το τικ τακ ξανά :)

Roloi.jpg.4c25b55dd8ebbbebbec7224441155386.jpg

• Like 1

Αν και από τα χέρια μου είχαν περάσει πολλά ρολόγια (Κανένα όμως κάτι το ιδιαίτερο η ακριβό.), αυτό που ξεχωρίζω ήταν ένα ρολόι "τρανσφόρμερ" (Δεν νομίζω να είχε σχέση με την γνωστή σειρά..) που έβγαινε από την θήκη - λουράκι και γινόταν αεροπλανάκι.

Αν και δεν μπόρεσα να βρω εικόνα που να είναι "ανοιχτό", νομίζω ότι ήταν αυτό...

images?q=tbn:ANd9GcSa8DeltrbAzp_Tk1OZWqC2i_Dj0Plyd6bkN9lLaVBG3wjnN1f4JQ

Ακόμα ένα που έχω ακόμα είναι αυτό το Flik Flak....

P10-08-14_17.46-02.jpg.1010efd201358786e357100cfe9efca6.jpg

Και για να είμαι ειλικρινής, αυτό δεν ήταν δικό μου, αλλά το είχα βρει στον δρόμο, και δεν το έχω φορέσει ποτέ (Μάλλον ήμουν λίγο μεγάλος όταν το βρήκα.:P).

Edited by cloud
  • Like 1

Το ρολοι που ειχα από το δημοτικο μεχρι που τελειωσα το λυκειο.. Από το 1991 που το αγορασα, παρολα τα χτυπήματα που εχει δεχτει ακομα είναι μαχημο. Δεν το φοραω πια αλλα το ακουω κάθε μια ωρα που κανει το κουδουνισμα...

IMG_6800.thumb.jpg.1e7cc835e1a916dbaf16b8ba1f61568e.jpg

IMG_7894.thumb.jpg.6e1d27ca03939a3a20c36b5c0176de7a.jpg

IMG_7902.thumb.jpg.91945467e0855cef73ae68e26af02ea4.jpg

Edited by geotsi.
  • Like 1

Αθάνατα ρολόγια. Εγώ θα έψαχνα στο ebay για κάποιο μεταχειρισμένο ή χαλασμένο και θα άλλαζα την κάσα του.

Γενικά τα Casio είναι ρολογάρες. Είχα κι εγώ ένα παρόμοιο με το παραπάνω. Ιάπωνας βλέπεις...

Όταν ήμουν 13 ή 14 χρονών, η γιαγιά μου η μακαρίτισσα μου είχε κάνει δώρο ένα από τα πρώτα (τεράστια) Swatch, τα οποία ό,τι είχαν έρθει στην Ελλάδα και ήταν η τελευταία λέξη της μόδας. Είχε διάμετρο τουλάχιστον 3 εκατοστά, άσπρο καντράν με μαύρες τελίτσες (αντί για νούμερα) και μαύρους δείκτες και το λουρί του ήταν μια φαρδιά ταινία από μαύρο λάστιχο. Πολύ απλό βέβαια, αλλά έλεγα κι εγώ όλο περηφάνια ότι είχα Swatch, όπως και οι υπόλοιποι συμμαθητές μου. Δυστυχώς δεν ξέρω τι έχει απογίνει αυτό το Swatch...

Αν και από τα χέρια μου είχαν περάσει πολλά ρολόγια (Κανένα όμως κάτι το ιδιαίτερο η ακριβό.), αυτό που ξεχωρίζω ήταν ένα ρολόι "τρανσφόρμερ" (Δεν νομίζω να είχε σχέση με την γνωστή σειρά..) που έβγαινε από την θήκη - λουράκι και γινόταν αεροπλανάκι.

Αν και δεν μπόρεσα να βρω εικόνα που να είναι "ανοιχτό", νομίζω ότι ήταν αυτό...

images?q=tbn:ANd9GcSa8DeltrbAzp_Tk1OZWqC2i_Dj0Plyd  6bkN9lLaVBG3wjnN1f4JQ

Αυτό μου θύμισε κάτι ρολογάκια/ρομπότ που κυκλοφορούσαν τότε και είχα ένα παρόμοιο...

Σαν αυτο.

[video=youtube;oiwb3_-ZmSk]

[ATTACH=CONFIG]n1029504[/ATTACH]

takara.jpg.09becb1bb4b25e36e22f49c6349ff5aa.jpg

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066936","data-size":"full"}[/ATTACH]

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066937","data-size":"full"}[/ATTACH]

Το σαλάχι το είχα κερδίσει συμπληρώνοντας κάποια σελίδα στο άλμπουμ των thundercats και το κριάρι ήταν από πασχαλινό αυγό. Είναι τα πρώτα "made in China" ρολόγια που βρήκα, όσα άλλα παλιά και φτηνά έχω δει ήταν ιαπωνικά ή απ'την Ταϊβάν.

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066941","data-size":"full"}[/ATTACH]

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066942","data-size":"full"}[/ATTACH]

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066940","data-size":"full"}[/ATTACH]

Το περίεργο ρολόι αυτό το παρήγγελνες ταχυδρομικά και ήταν "από Αμερική". Αυτό είναι ρολόι survival kit με τον κώδικα Morse στο λουρί, ρολόι με δείκτες αλλά και ηλεκτρονικό, πυξίδα που φωσφόριζε και από πίσω θήκη της οποίας το καπάκι μπορούσες να λειάνεις και να γίνει κοφτερό αλλά ήταν και καθρέφτης και είχε μέσα στη θήκη σπίρτα, πετονιά, αγκίστρια και βαράκια.

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066938","data-size":"full"}[/ATTACH]

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-attachmentid":"1066939","data-size":"full"}[/ATTACH]

Με τα μεγάλα αυτά swatch γινόταν χαμός το 92-3. Το λουράκι τους είναι ελαστικό και το δικό μου το έχω αντικαταστήσει γιατί το είχε φάει ο σκύλος μου. Ήταν ίδιο με το καντράν, με magenta dogtooth σχέδιο.

Edited by QueenofHearts
  • Like 1

είχα πάρει δώρο από απορρυπαντικά ρούχων δύο ρολογάκια, το δευτερο μάλιστα ήταν ηλιακό και ψηφιακό...

πηγη εικονας

θεμα: https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...u3QlnjKVIGM2xA

Αυτό το ρολογάκι το είχα πάρει με το απορρυπαντικό Skip! Moυ άρεσε πολύ και αν θυμάμαι καλά, ρύθμιζες την ώρα με το κουμπάκι στο πλάι, απλά πατώντας το και όχι γυρίζοντάς το, όπως συνήθως.

image1.jpg.e800182987624d60d23e5e645713c0ea.jpg

μαλλον απο απορρυπαντικο πλυντηριου DIXAN IMAGE.thumb.jpg.765cfbe837dbe84ae59554d138462ec5.jpg

Edited by BETTY BOOP
  • Like 1