Jump to content
Aardvark

Μας συγχωρείτε για την ΔΙΑΚΟΠΗ

Recommended Posts

Ποιος δεν θυμαται στις αρχες της δεκαετιας του 80 την χαρακτηριστικη οθονη που μας εκοβε πανω στο καλυτερο ειτε ηταν σειρα η ταινια και λεγαμε <<φτου να δουμε ποσο θα κρατησει>>. Λουφα και παραλλαγη καταστασεις τελειως απο την αλλη μας εδινε χρονο για να ικανοποιησουμε τις αναγκες μας ειτε τουαλετα ειτε να φαμε τιποτα. Και τι δεν θα εδινα για να την ξαναεβλεπα.:D

• Like 1

Απλοτητα χα χα!!

Ενα χαρτονι που το τραβουσε η καμερα να γραφει!

Μας συγχωρειτε για την διακοπη...Τεχνολογια!!!

Μια πολύ ωραία αναπαράσταση του σήματος της ΔΙΑΚΟΠΗΣ που βρήκα στο youtube:

[video=youtube;OZCpL9-4DW0]

Edited by Kambia
yt tags

Ναι, όντως η αναπαράσταση είναι πάρα πολύ καλή (η μουσική η κατάλληλη).

Άντε τώρα ποιό καλό παιδάκι θα μας βάλει και το πρωτότυπο.

Το έχει κανείς?

(υποψιάζομαι εγώ κάποιον)

Μια πολύ ωραία αναπαράσταση του σήματος της ΔΙΑΚΟΠΗΣ που βρήκα στο youtube:

Ναι, συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή αναπαράσταση. Το θέμα είναι όμως αν έχει έστω και κάποια σχέση με την τότε πραγματικότητα... Δηλαδή: Η κάρτα που εμφανιζόταν ήταν έτσι; Η αγαπημένη μας μελωδία του Κατσαρού ("Τώρα θα μείνω" ή, όπως το έχουμε συνδέσει, "Να η ευκαιρία") όντως έπαιζε; Όντως έπαιζε σήμα σταθμού μετά;;;

Ναι, όντως η αναπαράσταση είναι πάρα πολύ καλή (η μουσική η κατάλληλη).

Άντε τώρα ποιό καλό παιδάκι θα μας βάλει και το πρωτότυπο.

Το έχει κανείς?

(υποψιάζομαι εγώ κάποιον)

Tsalk, και εγώ υποψιάζομαι τον ίδιο που υποψιάζεσαι...!!! Όπως λέει ο σοφός λαός μας, "ονόματα δε λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε"!!! :)

Edited by Kambia
quote ok

Πολυ ομορφη αναμνηση ,μπραβο για το βιντεακι..........:thumb:

Aν και μισητο σηματακι τοτε ,τωρα το νοσταλγουμε.

Ναι, συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή αναπαράσταση. Το θέμα είναι όμως αν έχει έστω και κάποια σχέση με την τότε πραγματικότητα... Δηλαδή: Η κάρτα που εμφανιζόταν ήταν έτσι; Η αγαπημένη μας μελωδία του Κατσαρού ("Τώρα θα μείνω" ή, όπως το έχουμε συνδέσει, "Να η ευκαιρία") όντως έπαιζε; Όντως έπαιζε σήμα σταθμού μετά;;;

Tsalk, και εγώ υποψιάζομαι τον ίδιο που υποψιάζεσαι...!!! Όπως λέει ο σοφός λαός μας, "ονόματα δε λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε"!!! :)

Το επιασα το υπονοουμενο.......

Σιγουρα καπου εχω ενα, αλλα απο ΕΡΤ οχι ΥΕΝΕΔ. Ομως δεν ειναι ιδαιτερα ευκολη η εντοπιση του καθως μιλαμε για λιγα δευτερολεπτα εικονας μεσα σε καποια ταινια.

Οσο για την μουσικη, δεν ηταν παντα η ιδια.

Το επιασα το υπονοουμενο.......

"Νάτος, έρχεται, ψεκάζει με fresh air". ChristosM, σε σένα στηρίζουμε τις (περισσότερες) ελπίδες μας.

Σιγουρα καπου εχω ενα, αλλα απο ΕΡΤ οχι ΥΕΝΕΔ. Ομως δεν ειναι ιδαιτερα ευκολη η εντοπιση του καθως μιλαμε για λιγα δευτερολεπτα εικονας μεσα σε καποια ταινια.

Έχεις δίκιο - το μόνο που ίσως βοηθήσει είναι ότι οι ΔΙΑΚΟΠΕΣ συνέβαιναν σχετικά συχνά, πολλές φορές μάλιστα πάνω από μία φορά σε μία ταινία/σειρά/εκπομπή. Περίεργο, διότι αν εξαιρέσουμε κάποιες "Διακοπούλες" εκπομπών, η ΕΡΤ ήταν ανάκαθεν άψογη σε όλους τους άλλους τομείς: προγραμματισμού και ροής προγράμματος, ποιότητας εικόνας και ήχου και το σημαντικότερο: προφύλαξης και διατήρησης αρχείου.

Το γνωστό σηματάκι της διακοπής (το αβατάρ μου πλέον) με μια μικρή τροποποίηση

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

αυτό είναι πολύ καλύτερο από (σχεδόν) το σύνολο των τηλεοπτικών εκπομπών σήμερα

Προσωπική μου άποψη αυτή φυσικά

Edited by Kambia
yt tags

γειά σας παιδιά, πρίν μερικά χρόνια εφτιαξα ετσι για νοσταλγία περισσότερο το περιφημο σήμα "ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ για την ΔΙΑΚΟΠΗ" που πολλές φορές βλέπαμε, γιατί το AMPEX με την ανοικτή βιντεοταινία κάπου μπλόκαρε, η ταινία της μιας ιντσας κοβότανε.... και αρχιζαν τα μπινελίκια στους χειριστές να την πάνε γρήγορα μπροστά και ας χάσουμε και 2-3 λεπτά απο το έργο κλπ κλπ.

Οπως και να είχε οι διακοπές ήταν φανταστικές... τότε τις βρίζαμε τώρα τις νοσταλγούμε.

Θυμάστε και τα μουσικά διαλείματα που ήταν μπαλώματα επειδή τους είχε μείνει κενός χρόνος απο τον κακό προγραμματισμό ροής? Ρομαντικές εποχές.

Χαίρομαι που σας άρεσε η μικρή αναπαράσταση που δοκίμασα να φτιάξω με το vegas video της SONY, αν εχετε καμμιά άλλη ιδέα έστω με κάποια κάρτα στατική να της δώσουμε κίνηση εδώ είμαστε!

Γιάννης