Jump to content
exetlaios

"Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι" (1984 ΕΡΤ-2)

Recommended Posts

Δεν θα διαφωνήσω!

Όμως για εμένα, και όπως φαίνεται και με αυτά που λέω, το πρόβλημα της ταινίας δεν είναι ότι ήταν "σοκαριστικη", αλλά το ότι ήταν μία "πατάτα" που κάποιοι πήγαν να την περάσουν σαν "έργο τέχνης".

Τώρα για το κόψιμο, αν και την τότε εποχή μάλλον ήμουν σχετικά μικρός για να πω την γνώμη μου, σήμερα διαφωνώ κάθετα!

Η θα έπρεπε να ξέρουν από πριν τι θα έδειχναν, ή να συνέχιζαν την προβολή κανονικά...

Και να φανταστώ ότι όλα τα δήθεν "σοκαριστικά" της ταινίας τα είχαν δείξει ήδη, γιατί μετά δεν θυμάμαι να δείχνει και τίποτε άλλο.

Αυτά εκφράζουν ακριβώς και τη δική μου άποψη περί του θέματος :)

• Like 1

Σήμερα εδέησα να τη δω ολόκληρη την ταινία (είχε προηγηθεί μια αποτυχημένη απόπειρα 1-2 χρόνια πριν). Η άποψή μου είναι μάλλον μικτή. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι στέκονται στα πρώτα λεπτά του έργου και επηρεασμένοι από αυτά διαγράφουν το σύνολο του έργου ως αποτυχία. Δεν συμφωνώ.

Ο Αλευράς επιχειρεί, με έναν ασυνήθιστο τρόπο είναι αλήθεια, να δώσει σε ένα κατά βάση (αυτο)βιογραφικό φιλμ στοιχεία κοινωνικών και πολιτικών αναδρομών από το '60 και πέρα (ως το 1977). Σημεία του έργου έχουν σημαντικές ομοιότητες με τα Κουρέλια (ίσως ο Νικολαίδης επηρεάστηκε αφού τα Κουρέλια είναι μεταγενέστερα κατά 2 χρόνια). Ακόμα, εντοπίζω ομοιότητες με τις ταινίες του Τάσσιου, ειδικά το Ναι μεν αλλά όπως και το Βαρύ πεπόνι, ειδικά στις σκηνές όπου η κάμερα (αλλά και το μικρόφωνο, στο Χαλάζι πιο έντονα αυτό) κατεβαίνει και δίνεται στον απλό κόσμο για να πει τα λόγια του όπως τα νιώθει.

Σε όλη την ταινία είναι διάχυτος ο αυτοσαρκασμός, ίσως και σε βαθμό υπερβολής, κάτι που οδηγεί (εσκεμμένα) και σε λογικές ασυνέχειες και χάσματα σεναρίου (ο ήρωας 132 ετών) που παρόλο που γίνονται κατανοητά, εντούτοις κουράζουν. Στα μείον επίσης κάποιες εκτεταμένες χρονικά σκηνές όπου κυριαρχεί θεματολογία αδιάφορη έως κουραστική (ας πούμε για παράδειγμα την πτήση ενός αεροπλάνου).

Θετικά κρίνω τις εκετενείς φωτογραφικές αναφορές στην Αθήνα του 1977 αλλά και ενδιαφέροντα γυρίσματα πέριξ της πρωτεύουσας (αναφορές στον Σκαραμαγκά, τη Βάρκιζα, την Κηφισιά, λήψεις στον Σχοινιά κλπ). Ενδιαφέρουσες επίσης οι μουσικές επιλογές από

,

,

και άλλους. Συμπερασματικά θα έλεγα ότι αξίζει να ειδωθεί η ταινία αν και σε σημεία κουράζει.

Θα βάλω και ορισμένες φωτογραφίες.

1. Η παρέα παίζει μπουκάλα.

MPOYKALA.jpg.6a0c2073bf9b8fed6f21b93efa6f5630.jpg

2. Ο Νίκος και η Λίτσα πάνε για μπάνιο με το αμάξι του πατέρα της, ένα Fiat 128 αν θυμάμαι καλά.

fiat.jpg.6f3878ed7f4718056cc4fae43132c7a9.jpg

3. Δύο θωρακισμένα οχήματα της Αστυνομίας Πόλεων που τα έχουμε δει συχνά σε ταινίες της εποχής (πχ στον Ομφαλό και στο Γελαστό Απόγευμα).

poleon.jpg.c074b73a77339193b2582395d24e1855.jpg

4. Όλες οι εφημερίδες γράφουν για τον κινηματογραφικό θρίαμβο του καλλιτέχνη. Επίσης διαβάζουμε ότι ο Καραμανλής σχεδίαζε ανασχηματισμό το Φθινόπωρο του '77 και εκλογές τον Νοέμβριο του 1978. Για την ιστορία οι βουλευτικές εκλογές διεξήχθησαν στις 20/11/1977.

1977.jpg.01ce2467e7240395afa04dd5f6383e79.jpg

5. Σκηνές από τα γυρίσματα στον Σχοινιά. Πηγή.

α.

1213.jpg.af153c2c341ed1b2c98b4dff5468c7fe.jpg

β.

0913.jpg.a2161fd98a9208d689dd7fd8dd555daf.jpg

Edited by Kambia
Αποκατάσταση εικόνων

τον νικο αλευρα τον ειχα δει πριν λιγα χρονια να παροσυασιαζει καποια βραβεια ,μαλλον να κανει το ρεπορταζ και να συνομιλει με καποιους καλλιτεχνες

ουδετερη εντυπωση μου εκανε,φανηκε ομως να εχει ενα προσωπικο ιδιοτυπο χιουμορ

ενας φιλος μου που τον εχει γνωρισει μου ειχε πει οτι την ταινια την εκανε με βασικο σκοπο τον αυτοραρκασμο και τον ντορο απο την προβολη της

[edit] Copyrights [edit] Έχω δει μόνο τα πρώτα 6:30 λεπτά και έχω να πω ότι οι σκηνές με το "βρέφος" δεν είναι τοσο "σοκαραστικές.

On 21/9/2010 at 8:58 ΜΜ, ertfan said:

Ανάθεμα κι αν κατάλαβε ποτέ κανένας τι γινόταν μ' αυτές τις ταινίες πίσω τη δεκαετία του 80 που γυρνούσαν συγκεκριμένα άτομα για την παρέα τους και μόνο.

Κανένα πρόβλημα αν ήταν με δική τους χρηματοδότηση, πράγμα βέβαια που στην πλεινότητα δε συνέβαινε αφού έπαιρναν έτοιμο χρήμα από το ΕΚΚ. Ταινίες που δεν έφταναν ποτέ στις αίθουσες...

Δίκιο έχεις σε αυτά που λες αλλα από ότι είδα στους τιτλους αρχής της συγκεκριμένης ταινίας, δεν ανεφέρεται καποια χρηματοδότηση απο το ΕΚΚ, οπότε μάλλον ήταν ιδιωτική παραγωγή ή μπορεί το ποσοστό του budget που έδωσε το κέντρο να ήταν πολύ μικρό για αυτό να μην αναφέρεται στους τίτλους.

Edited by Kambia
copyrights

χαχ το θυμάμαι εκείνο το σαββατόβραδο.Αλλά έπεσε μαύρο στην δική μας τηλεόραση (κοινώς κάηκε κάποια λάμπα -ασπρόμαυρη ήταν η συσκευή μας) κανα δίωρο πρίν ξεκινήσει η ταινία αυτή..Αλλά την δευτέρα στο σχολείο θυμάμαι τους συμμαθητές και δάσκαλους να την μνημονεύουν :)

13 hours ago, paulochelao24 said:

χαχ το θυμάμαι εκείνο το σαββατόβραδο.Αλλά έπεσε μαύρο στην δική μας τηλεόραση (κοινώς κάηκε κάποια λάμπα -ασπρόμαυρη ήταν η συσκευή μας) κανα δίωρο πρίν ξεκινήσει η ταινία αυτή..Αλλά την δευτέρα στο σχολείο θυμάμαι τους συμμαθητές και δάσκαλους να την μνημονεύουν :)

Μερα που βρηκε να καει η λαμπα ομως!

3 minutes ago, bambinella 100 said:

Μερα που βρηκε να καει η λαμπα ομως!

Ευτυχώς να λες γιατί η ταινία δεν βλέπονταν με τίποτα όταν επιχείρησα να την δω μετά από πολλά χρόνια

2 minutes ago, paulochelao24 said:

Ευτυχώς να λες γιατί η ταινία δεν βλέπονταν με τίποτα όταν επιχείρησα να την δω μετά από πολλά χρόνια

Πολυ σωστα, αλλα φανταζομαι θα ειχες καποια περιεργεια να δεις τι ειχες χασει οταν ξεκινησε το σωου με τα σχολια.

2 minutes ago, bambinella 100 said:

Πολυ σωστα, αλλα φανταζομαι θα ειχες καποια περιεργεια να δεις τι ειχες χασει οταν ξεκινησε το σωου με τα σχολια.

Από περιέργεια όντως και μόνο προσπάθησα να την δω....