Jump to content
Juanita

Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ (Jesus of Nazareth)

Recommended Posts

Εγώ μάλλον κάπου τους είχα παραπέσει και βγήκα μοντέλο του '92...τουλάχιστον 40 χρόνια πριν έπρεπε να είχα γεννηθεί...

Πράγματι! :D

Τι να πω - ξανά respect! :D

Ο Ιησούς θα αρχίσει να προβάλλεται από αύριο στις 9 στον ΑΝΤ1

Οπότε, ίσως φέτος κατορθώσω να τη δω από την αρχή, μετά από τόσα χρόνια!....

Ξερει κανεις σας αν η σειρα αρχισε να προβαλλεται σημερα Μ. Δευτερα;

Εκμεταλλεύομαι την ενημέρωση του Δημήτρη: από αύριο στις 9 στον ANT1 :)

Θα αρχίσει να προβάλλεται από αύριο Μ.Τρίτη στις 21.00, κανάλι δεν αναφέρω καν :D

απ ολους αυτους τους ηθοποιους που ειδα να ερμηνευουν το συγκεκριμενο ρολο,πιστευω κι εγω οτι ο καλυτερος και ο ιδανικοτερος ηταν ο Robert Powell.Ηταν μοναδικη η ερμηνεια του,δε νομιζω να υπαρξει αλλος ηθοποιος που να ενσαρκωσει με τετοιο τροπο το δυσκολο και απαιτητικο αυτο ρολο.Ισως γι αυτο και προβαλλεται καθε χρονο την περιοδο της Μεγαλης Εβδομαδας η συγκεκριμενη σειρα

Μου άρεσε η σειρά, η μουσική ήταν καταπληκτική! Ιδιαίτερα μου άρεσε στο πρώτο μέρος που παρουσίαζε τα παιδικά χρόνια του Ιησού.

H συζυγος δεν πρεπει να εχει χασει ουτε ενα επεισοδιο απο το καιρο που ηταν παιδακι και εμαθε να διαβαζει υποτιτλους. :)

Αυτη τη στιγμη, μου εχει κανει καταληψη στην TV του σαλονιου και παρακολουθει τη σειρα σαν υπνωτισμενη - λες και την παρακολουθει για πρωτη φορα.

Η μουσικη ειναι οντως απιθανη και κατανυχτικη ταυτοχρονα.

• Like 1

Ο "Ιησούς από τη Ναζαρέτ" του Τζεφιρέλι είναι αξεπέραστος! Το πρωτοείδα ως κινηματογραφική ταινία σε δύο μέρη, όταν ήμουν μαθητής της Έκτης Δημοτικού, το 1978-1979. Το πρώτο μέρος Χριστούγεννα του 1978 στο "Ετουάλ" της Καλλιθέας και το δεύτερο μέρος Μεγάλη Εβδομάδα του 1979 στο "Ορφεύς" της Σταδίου. Στην τηλεόραση πρωτομεταδόθηκε τη Μεγάλη Εβδομάδα του 1981 στην αλήστου μνήμης ΥΕΝΕΔ. Από τότε δεν υπήρξε Μεγάλη Εβδομάδα που να μην το είδα (αν και συχνά χάνω το τελευταίο επεισόδιο λόγω Ανάστασης). Η μουσική του Μορίς Ζαρ έξοχη, ο Ρόμπερτ Πάουελ υπέροχος Ιησούς και όλοι οι συμπρωταγωνιστές ένας και ένας, με ειδική μνεία στη μυθική Αν Μπάνκροφτ (στον ρόλο της Μαγδαληνής) και στον Μάικλ Γιορκ (στον ρόλο του Ιωάννη του Βαπτιστή).

• Like 1

οσο σκεφτομαι οτι στην αρχη τον ρολο ηταν να τον παιξουν ο νταστιν χοφμαν και ο αλ πατσινο αναρωτιεμαι αν θα ειχε την ιδια επιτυχια και πως θα ειχαν εξελιχθει οι καριερες τους....

Για μια ακόμα χρονιά φαίνεται πως θα καθηλωθώ μπροστά στην οθόνη βλέποντας αυτή την εκπληκτική σειρά. Και το αστείο είναι πως κάθε χρονιά ανακαλύπτω σκηνές και λεπτομέρειες που δεν τις είχα παρατηρήσει άλλες φορές. Τί άλλο πια να πει κανείς για αυτή τη σειρά. Το απόλυτο αριστούργημα!!!

Μια μικρή απορία: αυτή τη σειρά τηλεοπτικά την έχω συνδυάσει γενικά με την ιδιωτική τηλεόραση..νομίζω πως την πρωτοείδα στο MEGA κάπου στα 1990. Με εξαίρεση την πρώτη μετάδοση του 1981 στην ΥΕΝΕΔ, η κρατική τηλεόραση γενικά δεν την είχε ποτέ ξαναμεταδώσει? Προσωπικά πάντως στη δεκαετία του 80 δεν θυμάμαι να την είχα δει...αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας διαφωτίσει

Εγω θυμαμαι οτι ειχε μεταδοθει και το 1983..και απο τοτε δεν ειχε ξαναμεταδοθει απο την κρατικη τηλεοραση