Jump to content
krios

Ένα παιδί μετράει τ' άστρα (Μενέλαος Λουντέμης)

Recommended Posts

Το βιβλίο είναι εξαιρετικό, ομως θεωρω -κατα την γνώμη μου-  οτι δεν είναι για παιδιά. Συμφωνώ απόλυτα με τους χρήστες retrofan και domniki οτι είναι αρκετα μελαγχολικό, με πολυ κατατρεγμό και σκοτεινιά, περιγραφές ρεαλιστικές κι σκληρές για την ευαίσθητη παιδική ηλικια. Θεωρώ οτι είναι βιβλίο για μεγαλύτερες ηλικιες κι απορω κι εγώ γιατί το έχουν κατατάξει στην παιδικη λογοτεχνία. Το διάβασα 12 ετων, στην ΣΤ Δημοτικού, κι παραλίγο να σταθεί αφορμή να μην ξαναπιασω λογοτεχνικό βιβλίο στην ζωή μου. Με είχε συντρίψει το δραμα του φτωχου κι ορφανου αγοριου που όλοι το κατατρέχουν, όλοι το κακομεταχειρίζονται, κανείς δεν το θέλει κλπ. Για μηνες ειχε στοιχειωσει στο μυαλό μου η σκηνή με τον άρρωστο Μέλιο στο δωματιακι του να τον διώχνουν να φυγει, εκείνος να ικετεύει, να εκλιπαρεί "είμαι άρρωστος, σε παρακαλώ λυπησου με, μόλις γίνω καλά θα φύγω" κι να του αρνούνται. 

• Like 1

Θυμαμαι παντως οτι σχεδον επιβληθηκε ως εξωσχολικο αναγνωσμα στην εγκυκλια εκπαιδευση. Γενικα ο Λουντεμης.

Οι δασκαλοι μας το ειχαν πρωτο στη λιστα και περιμεναν και εκθεση-ρεζουμε του βιβλιου.

Μας εσωσε απο τη μαυριλα ο δασκαλος στην 6η Δημοτικου που μας γνωρισε συγγραφεις σαν τον Ρονταρι...

• Like 1

Τυχεροι- άτυχοι αλλά ποτέ οι δάσκαλοι του δημοτικού στο σχολείο το δικό μου δεν μας μιλήσανε για Λουντέμη! 

Posted (edited)

Απόσπασμα απο το λογοτεχνικο εργο του Μενελαου Λουντεμη ''ένα παιδι μετραει τ'αστρα'' περιλαμβανόταν στο τεταρτο τευχος του βιβλιου της Γλώσσας για την Δ' Ταξη. Το απόσπασμα ειχε τιτλο ''Η σπίθα δεν εσβησε''.

Ειχα διαβασει το αποσπασμα και ειχα συγκινηθει / μελαγχολήσει με τα παθηματα του μικρου Μέλιου.

Δεν έχω διαβάσει όμως ολόκληρο το βιβλίο...

Edited by BETTY BOOP
γιατι δεν μου επιτρεπεται το edit σε post; Προκυπτει το μηνυμα This comment can no longer be edited. It may have been moved or deleted, or too much time may have passed since it was posted for it to be edited.
  • Like 1

Εγώ βλέπω όμως πως στο παραπάνω ποστ έχεις κάνει edit, άρα μπορείς να κάνεις! Σε ποιο ποστ ακριβώς αναφέρεσαι? 

• Thanks 1

Posted (edited)

Μια φορά το διάβασα κι έκτοτε δεν το έπιασα ξανά στα χέρια μου. Ακόμα κι τώρα που έχουν περάσει τα χρόνια, όσο κι αν ακουστεί υπερβολικό, αποφεύγω να το διαβάσω. Μου ηταν τρομερά δυσαρεστη η αισθηση που μου αφησε η πρωτη αναγνωση. Μεταξύ σοβαρού κι αστείου, τόσο κατατρεγμό, τόση θλίψη, τόση μαυριλα, ουτε οι ρολοι που υποδυονταν ο Βασιλακης Καίλας, ο Νίκος Ξανθόπουλος κι η Μάρθα Βούρτση στις παλιές μελό ταινίες ως ορφανοί, φτωχοί κι καταφρονεμενοι. Σε παιδικες ηλικιες δεν το συστηνω (το οτι η ιστορια περιστρεφεται γυρω απο ενα παιδι, αυτό δεν το καθιστά υποχρεωτικά κι ως παιδική λογοτεχνία). Εξαιρετικό απο λογοτεχνικής-καλλιτεχνικης πλευράς, αλλά επιμενω, βιβλιο κατάλληλο για ενήλικες.

Edited by hannele
  • Like 2

Posted (edited)
47 minutes ago, Kambia said:

Εγώ βλέπω όμως πως στο παραπάνω ποστ έχεις κάνει edit, άρα μπορείς να κάνεις! Σε ποιο ποστ ακριβώς αναφέρεσαι? 

ειναι οκ...λύθηκε το προβλημα...

Edited by BETTY BOOP

On 4/10/2019 at 2:20 PM, BETTY BOOP said:

Απόσπασμα απο το λογοτεχνικο εργο του Μενελαου Λουντεμη ''ένα παιδι μετραει τ'αστρα'' περιλαμβανόταν στο τεταρτο τευχος του βιβλιου της Γλώσσας για την Δ' Ταξη. Το απόσπασμα ειχε τιτλο ''Η σπίθα δεν εσβησε''.

Ειχα διαβασει το αποσπασμα και ειχα συγκινηθει / μελαγχολήσει με τα παθηματα του μικρου Μέλιου.

Δεν έχω διαβάσει όμως ολόκληρο το βιβλίο...

Ποιας χρονιάς άραγε;

Posted (edited)
22 hours ago, αριαδνη said:

Ποιας χρονιάς άραγε;

ειναι το βιβλιο της Γλωσσας Δ' Ταξης το τεταρτο τευχος από τη δεκαετία του 90

πηγη εικονας www.megapalaiobibliopolio.gr

image.jpg

Edited by BETTY BOOP
  • Like 1
  • Thanks 1