Jump to content
Sign in to follow this  
Wally

Ρετρό... Αμπελόκηποι

Recommended Posts

Μεγαλωσα στους Αμπελοκηπους και πραγματικα εχω οργωσει ολες τις γειτονιες του. Μπορει να εχω φυγει εδω και καιρο αλλα ακομα θυμαμαι μεριές που πλεον δεν υπαρχουν.

Ετοιμαστειτε για κατεβατο οπως μου ερχονται στο μυαλο

Kostaras (grill house) στη συμβολη Αλεξανδρας-Κηφησιας.

*To ζαχαροπλαστειο Flokas απεναντι απο το Γηροκομειο.

Κατραντζος(99% sure) ακριβως απεναντι του.

*Τα διαφορα Αμιγκαδικα: Κοντα στα γηπεδα στην Εσλιν, πισω απο την Ριανκουρ, πανω στη πλατεια του Αγ Δημητριου και πισω απο τον Αγιο Θωμα.

*Το "στοιχειωμενο" τεραστιο γιαπι που κατεδαφιστηκε για αν χτιστει το Ερρικος Ντυναν.

*Το παρκακι πισω απο το Παιδων γεματο παιδια και ποδηλατα (τωρα εμειναν μονο τα δεντρακια").

*Το στρατοπεδο ακριβως απο πισω.

ΑΤΚΟ, μεγαλο μαγαζι υπολογιστων στη συμβολη Μιχαλακοπουλου-Μεσογειων.

*Τη Μιχαλακοπουλου και την Μεσογειων στο υψος της ΕΥΔΑΠ με λωριδες 2 κατευθυνσεων!

*Το Παγκοσμιο, τη μεκκα των παιχνιδαδικων στην Αρκαδιας.

*Το Ακροπολ στη Φειδιπιδου, με τον κλασικο παππου που εφτιαχνε την καλυτερη τυρoπιτα στο Συμπαν.

*Το New Wave, μεγαλο δισκαδικο στη Λαρισης.

*Το Mαrinero, fast food (καραρετρο εκφραση) στην Αλεξανδρας.

Μαρινοπουλος απεναντι στο σημερινο Carrefur (και το πολυ καλο τυραδικο που βρισκοταν διπλα).

*Το ΙΛ Αστυνομικο τμημα(99% sure) διπλα στο σημερινο Ντυναν.

*Tα κατωθι μπιλιαρδαδικα: Las Vegas και Psycho στον Ερυθρο, Monte Carlo στο συνορα με Γουδι, Κουρδιστο Πορτοκαλι πλησιον Λαρισης.

*Η καφετερια Βυζαντιο και η αντιπροσωπεια της Commodore ΜΕΜΟΧ επι της Σεβαστουπολεως.

*Το νηπιαγωγειο που λειτουργουσε στα τελη 70 σε ενα αθλιο κτιριο στη Φωκιδος.

Θα θυμηθω κι αλλα.

Οσοι γειτονες ριχτε κανα ποστ να μεγαλωσουμε το τεφτερι! ;)

"αντιπροσωπεια της Commodore ΜΕΜΟΧ επι της Σεβαστουπολεως"

Εκει ηταν η αντιπροσωπια της Commodore! Ουαου, Tωρα τι υπαρχει εκει??

Αυτο το κτηριο ειναι ιστορικο και πρεπει να μπει φωτο!

το ουφαδικο πiσω απο τη 13 στη λεωφορο(μια απο τις 3 φορες που εγινα τσακωτος απο μπατσους,την ωρα που εκανα χαι σκορ στο pleiads) και το τσονταδικο εκει κοντα..(δημητσανας?)

Εννοεις την "Yπογα"?

Τσονταδικο στη Δημητσανας...με πιανεις αδιαβαστο :D

λουκ,δεν ειχα παει ποτε...(οχι οτι δεν πηγαινα..απλα το ολυμπια στο παγκρατι μου πεφτε ..πιο κοντα..εκει που ειναι σημερα ο χοντος.που να ξερατε μανταμ..)αλλα περναγα απο κει,χωρις να ειμαι παναθηναικος..(ημουν μεχρι τα 8 μου)ο γαλαξιας ,ουφο-μπιλιαρδαδικο ,απο τα πιο διασημα της αθηνας,κοντα στο ιπποκρατειο, αμπελοκηπους δεν πιανει?? το ουφαδικο στη 13 ισογειο ηταν..μετεπειτα το λεγαν"ψυχιατρειο" αν θυμαμαι καλα..

Edited by don dokken

Φιλε Wally δεν ξερω σε ποια περιοδο ζουσες στους Αμπελοκηπους, αλλα απο ολα αυτα που περιγραφεις μονο το στρατοπεδο και το αστυνομικο τμημα υπαρχουν.

Αν και παντα εμενα στους Αμπελοκηπους, τις πιο "βορειες περιοχες" οπως το Γηροκομειο και Σεβαστουπολεως δεν τις εχω "ερευνησει" και πολυ. Καποια απο τα μερη που περιγραφεις δεν ειναι ακριβως Αμπελοκηποι, αλλα πιανουν και λιγο απο Γουδι. Παρολα αυτα, στην Σεβαστουπολεως βρισκεται το πρωτο club που πηγα, οταν ημουνα στην πρωτη γυμνασιου, το Athens. Ειχα παει το 2000 στο Athens. Ξερει κανεις αν υπαρχει σημερα αυτο το club? Το κουρδιστο πορτοκαλι που επι σειρα ετων αποτελουσε ενα απο τα πιο γνωστα σφαιριστηρια της Αθηνας εκλεισε πριν μερικα χρονια. Στο Γηροκομειο σημερα υπαρχει μια πολυ ωραια καφετερια την οποια και επισκεπτομαι μερικες φορες, η Μακαο.

Κλασικο φοιτητικο στεκι αποτελουν εδω και χρονια τα μαγαζακια της Πανορμου τα οποια βρισκονται μαζεμενα κοντα στην συμβολη με την Κηφισιας. Ενα αλλο πολυ ωραιο μερος ειδικα τωρα για το καλοκαιρι ειναι η πλατεια του Αγιου Θωμα διπλα ακριβως απο το Λαικο Νοσοκομειο. Μεγαλη πλατεια με πολλα δεντρα, πολλα παιδια, ωραιες καφετεριες και φαγαδικα. Απο τις παμπολλες καφετεριες που υπαρχουν νομιζω πως "Ο Μυθος" ειναι η πιο must καφετερια.

Φυσικα να μην παραλειψω να αναφερω πως οι Αμπελοκηποι εχουν και καινουρια discotheque!!! Το ονομα αυτης, "Disco". Δεν εχω μπει ποτε μεσα διοτι και τις 2 φορες που πηγα ηταν κλειστα. Βρισκεται διπλα απο το Ιπποκρατειο.

Προς το παρων δεν μου ερχεται κατι αλλο αξιοσημειωτο περα απο τα αρκετα cinema οπως Αθηναιον, Νιρβανα, Δαναος και τα αρκετα σουβλατζιδικα.

Edited by cultilas

Αναφερομαι σε μερη που πλεον δεν υπαρχουν.;)

Αμπελοκηπους εμενα σχεδον απο τη γεννηση μου εως τα 25 μου.

@Don

Το Galaxy υπαρχει ακομα και το προτιμω (εχει και 2 σνουκερ τραπεζια)

@Cult

Το Macao που αναφερεις ειναι το παλιο Βυζαντιο για το οποιο γραφω.

Το Athens ειναι παλιο Club (89-90) και πρεπει να υπαρχει ακομα.

Το Στρατοπεδο εχει περιοριστει πολυ. Οι σκοπιες που υπηρχαν πανω στο παρκο του Παιδων δεν υπαρχουν πλεον.

Οσο για την Disco,δεν την ξερω αλλα θυμαμαι μια Discoteque που λεγοταν Retro (!!) μεσα σε ενα στενο της Μιχαλακοπουλου (στο διπλα στενο απο την Κορινθιας).

Το πρωτο Video Inn στη Φειδιπιδου, που το είχαν δύο μελαχροινές δίδυμες αδερφές.

Τα Monte στην Παπαδιαμαντοπουλου (αν και στην ουσία ήταν Γουδη...)

Το "μελαχρινο διδυμο" τα εσπαγε! (ασε που ηταν και σπιρτα.Τους ελεγες ταινια και θυμοντουσαν ΞΕΡΑ τον κωδικο!)

Το "μελαχρινο διδυμο" τα εσπαγε! (ασε που ηταν και σπιρτα.Τους ελεγες ταινια και θυμοντουσαν ΞΕΡΑ τον κωδικο!)

Ναι,ναι,εσύ γι' αυτό με τους κωδικούς τις θυμάσαι,μας έπεισες...!!! :P:P:P