Jump to content
Sign in to follow this  
Wally

Ρετρό... Αμπελόκηποι

Recommended Posts

μαγκες..με το βιντεο ινν εφαγα φλας,θυμηθηκα στην πανορμου το music and video club!

Καλά, με φτιάξατε πάλι... :headbangdude:

Θα κάνω μερικές πρόχειρες απαντήσεις διότι το "θέμα" είναι μεγάλο...

Kostaras (grill house) στη συμβολη Αλεξανδρας-Κηφησιας.

Ακόμα θυμάμαι τις... σούπερ-μπριζόλες που απεικονίζονταν στην "ταμπέλα-επιγραφή" του συγκεκριμένου "φαγάδικου". :D

*Τα διαφορα Αμιγκαδικα: Κοντα στα γηπεδα στην Εσλιν, πισω απο την Ριανκουρ, πανω στη πλατεια του Αγ Δημητριου και πισω απο τον Αγιο Θωμα.

...όπου σε όλες μα ΟΛΕΣ τις "Αμίγκες", οι πιτσιρικάδες έπαιζαν το (μισητό) Kick-Off.

ΕΛΕΟΣΣΣ !!

*Η ΑΤΚΟ, μεγαλο μαγαζι υπολογιστων στη συμβολη Μιχαλακοπουλου-Μεσογειων.

Πούλαγαν μόνο υπολογιστές, ή "έγραφαν" και computer games? Προσπαθώ να θυμηθώ αν πρόκειται για το ίδιο μαγαζί απο όπου είχαμε πάει με έναν συμμαθητή μου για να γράψει το "καινούριο" (τότε) Avenger !! (ήταν μεγάλος νίντζα-φαν, και το Way of the Tiger ήταν απο τα αγαπημένα του games :D).

*Το Παγκοσμιο, τη μεκκα των παιχνιδαδικων στην Αρκαδιας.

Ε, ρε τι είχα ψωνίσει απο εκεί...

Απο playmobil, lego και επιτραπέζια, μέχρι παιχνίδια μοντελισμού (αροπλάνα κυρίως) καθώς και τα πρώτα μου handhelds.

Tωρα εκεί είναι ένα κατάστημα και πουλάει κάτι χαλιά, μπορεί και τίποτα σκαλιστά κομοδίνα - δεν είμαι 100% σίγουρος !! :D

Mεγάλο πλήγμα για τα παιδιά της περιοχής το κλείσιμο αυτού του καταστήματος...

*Το New Wave, μεγαλο δισκαδικο στη Λαρισης.

Αll-time classic !! Δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω απο εκεί κάποιο μεσημέρι Σαββάτου, και να μην πετύχω κάποιο συμμαθητή ή αλλο παιδί απο το γυμνάσιο...

*Το ΙΛ Αστυνομικο τμημα(99% sure) διπλα στο σημερινο Ντυναν.

Εκεί έβγαλα την ταυτότητά μου. :D (γράφει "Λ' Τμήμα Ασφάλειας Αθηνών")

*Tα κατωθι μπιλιαρδαδικα: Las Vegas και Psycho στον Ερυθρο, Monte Carlo στο συνορα με Γουδι, Κουρδιστο Πορτοκαλι πλησιον Λαρισης.

Α,χα χα !! :D

Ειδικά η Ψυχώ ήταν το ιδανικό στέκι για τους κοπανατζήδες την ώρα της γυμναστικής - και όχι μόνο. :D

*Η καφετερια Βυζαντιο και η αντιπροσωπεια της Commodore ΜΕΜΟΧ επι της Σεβαστουπολεως.

Περνούσα αρκετά συχνά απο το σημείο που ήταν η MEMOX - ειδικά όταν κατευθυνόμουν προς την "Πλάζα" (η οποία έκλεισε πρόσφατα).

Το μέρος όπου στεγαζόταν η MEMOX ήταν άδειο !! (φαίνεται πως δεν το είχε νοικιάσει κανείς για αρκετό διάστημα). Μάλιστα, έχω την εντύπωση πως πρέπει ακόμα να είναι άδειο - χωρίς να είμαι σίγουρος.

*To ζαχαροπλαστειο Flokas απεναντι απο το Γηροκομειο.

Λοιπόν, επειδή ανέφερες Φλόκα και Γηροκομείο, σου θυμίζω μία παλιότερη (δική σου !!) αναφορά, για το λούνα-παρκ που βρισκόταν λίγο παραπάνω - αν δεν απατώμαι (εκεί όπου εκτός απο τα rides, τα τραινάκια, και τις άλλες αττραξιόν, είχε και πολλά ηλεκτρονικά. Εκεί σίγουρα είχα πετύχει ματαξύ άλλων και το ιστορικό "Pleiads" που αναφέρθηκε πιό πριν !!

Μιά που πιάσαμε τα ηλεκτρονικά, θυμάμαι ένα "ηλεκτρονικάδικο-τρύπα" της εποχής, στην Σεβαστουπόλεως λίγο πριν το "Απολλώνιο Θεραπευτήριο").

Εκεί είχα δεί για πρώτη φορά Forgger και Missile Command (το trackball του οποίου έπεφτε αρκετά "βαρύ" για τα μικρά παιδικά μου χέρια). O ιδιοκτήτης έκανε τα στραβά μάτια (λογικό, λεφτά έβγαζε), αλλά καλού κακού εγώ είχα απο κοντά και τον father, σε ρόλο "τσιλιαδόρου", για να μην μας την πέσει κανένας "ελεγκτής" :D

Ενα απο τα χαρακτηριστικά της περιοχής των Αμπελοκήπων ήταν και ο μεγάλος αριθμός κινηματογράφων. Για έναν κινηματογραφόφιλο σαν και του λόγου μου, οι Αμπελόκηποι ήταν παράδεισος !!

Τι να πρωτοθυμηθούμε...

Την "Επιστροφή των Τζεντάι", τον "Kόναν", τον "Ιντιάνα Τζόουνς" και το "Dune" στο Αθήναιον; Το "Κρούλ", το "Γκόστμπάστερς", το "Ρόμποκαπ" και την "Oλική Επαναφορά" στο Αστρον; (ειδικά στο τελευταίο, έκοβε τόσα εισητήρια τα βράδια της Παρασκευής, που οι θεατές γέμιζαν και τον πάνω όροφο στον "εξώστη", και έβγαιναν έξω στο μπαλκόνι !!).

Για να μη μιλήσουμε για Δαναό, Γαλαξία, Νιρβάνα, Ανδόρα κλπ. (στο τελευταίο είχα δεί απο τους "Δώδεκα άθλους του Αστερίξ" και την "Εκδίκηση των Ντάλτoν" (η μπαλλάντα των Ντάλτoν, που ένα μήνα πριν διαβάζαμε και στο κόμικ), μέχρι "Κινγκ-Κονγκ" με Τζέσσικα Λανγκ & Τζεφ Μπρίτζες, αλλά και... ειδική προβολή "Οδύσσεια του Διαστήματος 2001" !! (η απόλυτη ψυχεδέλεια και αλληγορία. Ημουν παιδί του δημοτικού και νόμιζα ότι θα δω μία "διαστημική" ταινία σαν τον αγαπημένο μου "Πόλεμο των Αστρων", αλλά αντ' αυτού είδα ένα έργο που, βγαίνοντας απο την αίθουσα, με είχε αφήσει άφωνο και μπερδεμένο !! :D :D)

Δυστυχώς η κρίση που περνάνε τα σινεμά, συντέλεσε στο να κλείσουν πολλές ιστορικές αίθουσες, όπως η Πλάζα, το Αστρον, και αρκετά παλιότερα η Αρζεντίνα και η Ανεσις (έγινε θέατρο) - αν και απ' ότι έχω ακούσει επαναλειτουργεί το θερινό !! (καλό αυτό, διότι στο θερινό της είχα δεί παλιά κάτι τρελλές ταινιούλες με Μπαντ Σπένσερ & Τέρενς Χιλλ - σκέτη απόλαυση !!)

Edited by billy

Χαχαχαχαχα! Ωραιος!

Οχι η ΑΤΚΟ ειχε πολυ σοβαρο προφιλ.Δεν εκανε αντιγραφες.Αργοτερα εκλεισε και ασχοληθηκαν με ιατρικο software μου φαινεται.Εκτοτε χαθηκαν.

*Για τη ΜΕΜΟΧ θυμαμαι οτι την εποχη των καταληψεων καποιοι ειχαν σπασει τις βιτρινες και πρεπει να εφυγαν με Αμιγκες!! :)

*Ερωτηση για δυνατους λυτες και Αμπελοκηπιωτες.

Πως λεγοταν το σινεμα που βρισκοταν εκει που ειναι τωρα το θεατρο Πορτας? (εκει ειχα δει το "Κρουλ" θυσιαζοντας επεισοδιο του "Μυστηριου του Χρυσου Πιθηκου" αλλα ποτε δεν το μετανιωσα! :))

Αν και είχα περάσει άπειρες φορές απο εκείνο το μέρος, πραγματικά δεν θυμάμαι !! :(

Η εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι μόνο απο το "Θέτρο Πόρτα".

Για δώκε info !!

*Ερωτηση για δυνατους λυτες και Αμπελοκηπιωτες.

Πως λεγοταν το σινεμα που βρισκοταν εκει που ειναι τωρα το θεατρο Πορτας? (εκει ειχα δει το "Κρουλ" θυσιαζοντας επεισοδιο του "Μυστηριου του Χρυσου Πιθηκου" αλλα ποτε δεν το μετανιωσα! :))

ΟΝΤΕΟΝ...τι κερδίζω;

Billy δωσε στον Storm μια Amiga1000 που του λειπει, ως επαθλο! :P

Χιλιάρα; ...που να την βρω; billy με λένε, όχι telonio !! :D

Εεεεεεεεεεε,στημένοοοοο !!!!!!!!!!! :P:P

Ε, οχι και στημένο...

Εκεί είχα δει το Κρουλ κι εγώ ;)