Jump to content
Sign in to follow this  
Λορένα

Ρετρό καλοκαιρινά μεσημέρια

Recommended Posts

Το καλοκαιρινά μεσημέρια το πιο σύνηθες ήταν να περιμένουμε τον πατέρα μας για να πάμε για μπάνιο. Τις μέρες που δεν μπορούσε λόγω δουλειάς, πέρναμε το λάστιχο εγώ και η αδερφή μου και καταβρεχόμασταν στην αυλή. Σαν έφηβοι πια, κανονίζαμε μπάνιο με την παρέα μας και κλείναμε κανένα 5ωρο στην παραλία...

Το σίγουρο ήταν ότι όλοι θα μου επέβαλλαν να κοιμηθώ, κάτι που δε συνέβη ποτέ...

Να δεις που μετα απο χρονια θα ανακαλυψουμε οτι το ξερανε και απλα κανανε τα κοροιδα για να κοιμηθουν!!!

Σαν έφηβοι πια, κανονίζαμε μπάνιο με την παρέα μας και κλείναμε κανένα 5ωρο στην παραλία...

Ηλιαση φουυυλ :tongue:

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Ηλιαση φουυυλ :tongue:

Το μπάνιο διαρκούσε κανένα 2ωρο το πολύ! Το υπόλοιπο ήταν προσπάθεια για καμάκι και οφθαλμόλουτρο στα κοριτσάκια της παραλίας :P!!

Το μπάνιο διαρκούσε κανένα 2ωρο το πολύ! Το υπόλοιπο ήταν προσπάθεια για καμάκι και οφθαλμόλουτρο στα κοριτσάκια της παραλίας :P!!

2ωρο; Εγω ενα μισαωρο-45 λεπτα κανω μπανιο στη θαλασσα...μετα βγαινω και απλώνομαι για να στεγνωσω...!!!!

:sure:

Μμμμ καρδιοκατακτησεις μου μυριζονται!!

2ωρο; Εγω ενα μισαωρο-45 λεπτα κανω μπανιο στη θαλασσα...μετα βγαινω και απλώνομαι για να στεγνωσω...!!!!

:sure:

Τριωρο στεγνωμα κι εγω :P

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ
  • Like 1

Μμμμ καρδιοκατακτησεις μου μυριζονται!!

Η αλήθεια είναι ότι μια φορά (κάπου το έχω αναφέρει ξανά εδώ μέσα) είμασταν στη θάλασσα και μας κόρταραν 2 Γερμανίδες (πιο μικρές σε ηλικία αλλά πιο ψηλές από μας :P ) οι οποίες τελικά μας μίλησαν, μετά πιάσαμε κουβέντα και τελικά καταλήξαμε να πίνουμε αναψυκτικό στην παραλία και να συζητάμε. Δεν έγινε τίποτα πονηρό (ξενερώσατε, το ξέρω). Είχαν έρθει για διακοπές στην Ελλάδα αλλά θα έφευγαν την επόμενη κιόλας. Είχαμε δώσει και διευθύνσεις ώστε να αλληλογραφούμε. Μια φορά μας έστειλαν καρτ ποστάλ από Σαντορίνη. Φάγαμε ένα απόγευμα να βρούμε τι θα τις απαντήσουμε και τελικά δε στείλαμε ποτέ απάντηση πίσω.

Το βασικότερο πρόβλημα ήταν ότι, μέναμε που μέναμε ξύπνιοι, δε μπορούσαμε όμως να κάνουμε καμιά "θορυβώδη" εργασία : επισκευές ποδηλάτων, ποδόσφαιρο, ξυλοκατασκευές με πριόνια και σφυριά κλπ. ήταν απαγορευμένος καρπός αφού θα ξυπνούσαν όλο τον κόσμο...

Μια φορά μας έστειλαν καρτ ποστάλ από Σαντορίνη. Φάγαμε ένα απόγευμα να βρούμε τι θα τις απαντήσουμε και τελικά δε στείλαμε ποτέ απάντηση πίσω.

Ποτε δεν ειναι αργα!!

επισκευές ποδηλάτων, ξυλοκατασκευές με πριόνια και σφυριά κλπ.

Ποπο προκομμενος!!

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Θυμάμαι καλοκαίρι μεσημέρι στο σπίτι της γιαγιάς να είμαστε στα κρεβάτια μας με τον αδερφό μου και να παριστάνουμε τους κοιμισμένους. Kάτω από τα σεντόνια είχαμε 2 μπουκάλια λουξ πορτοκαλάδες και 2 λιωμένες σερενάτες από τη ζέστη. Ψαχουλεύοντας στα συρτάρια του κομοδίνου βρήκαμε έμπλαστρα Λέοντος και παυσίπονα Algon. Δεν ξερω πως μας ήρθε, ανοίξαμε τα κουτιά και αρχίσαμε να κολλάμε τα έμπλαστρα ο ένας στη μούρη του άλλου. Ξαφνικά, μπήκε η γιαγιά στο δωμάτιο, μας παίρνει τα algon απο το χέρι και καταπίνει 2 χαπάκια για να συνέλθει από το σοκ και το πονοκεφάλιασμα. Μας έριξε από μια σφαλιάρα στον καθένα και στη συνέχεια βρόντηξε την πόρτα και έφυγε χωρίς να πει τίποτα. Είχαμε μείνει αποσβολωμένοι με τον αδερφό μου. Ακόμα θυμάμαι τη φάτσα του με το έμπλαστρο κολλημένο στο κεφάλι του.