Jump to content
Sign in to follow this  
Juanita

Ρετρό εμβολιασμοί

Recommended Posts

εγω θυμαμαι το ματου!!

τι φρικες ετρωγα με τα εμβολια...ακομα τρεμω τις βελονες....

μη μιλήσω για τα εμβόλια του στρατού, όπου έτρωγες πέντε μαζεμένα. από βελόνα σε βελόνα πηγαίναμε...

Στο πρωτο σχολικο εμβολιο (μαλλον Α' Δημοτικου) την κοπανησα,κρυφτηκα σε ενα ντουλαπι και με εψαχνε συσσωμη η ομας των δασκαλων.

Το τελευταιο σχολικο εμβολιο (Ε Δημοτικου) ηταν το αντιφυματικο το οποιο αφησε σε ολους μας μια αποκρουστικη κρουστα που οταν υποχωρησε αφησε ουλη.

Εμεις γιατι καναμε εμβολια και στο γυμνασιο? 8) ολοι σας βλεπω μονο στο δημοτικο κανατε. :xm:

Της φυματιωσης οκ στο δημοτικο το καναμε και εδειξα την δεουσα ψυχραιμια, γιατι... επεφτε τρελη καζουρα απο τα αγορια μετα, για οποιο κοριτσι εκλαιγε.

Στο γυμνασιο.. [μπορει και στο λυκειο δεν θυμαμαι καλα], καναμε ενα τριπλο μαλλον εμβολιο, που δεν γνωριζω τι περιειχε. :(

Εγώ είχα κάνει το τεστ μαντού που σου ζωγραφίζει ένα κυκλάκι,και μετά έκανα και το κανονικό εμβόλιο!Δεν φοβόμουν!

Μαντού και εμβόλια φυματίωσης έκαναν τα παιδιά μου στα σχολεία τους όταν ήταν μικρά!

Εμείς δεν κάναμε εμβόλια φυματίωσης... Το σημάδι στο μπράτσο το έχω από το δαμαλισμό νομίζω...

Της φυματιωσης οκ στο δημοτικο το καναμε και εδειξα την δεουσα ψυχραιμια, γιατι... επεφτε τρελη καζουρα απο τα αγορια μετα, για οποιο κοριτσι εκλαιγε.

Πω καλά τι μου θύμισες! Στην Α Δημοτικού κάναμε κι εμείς ένα εμβόλιο, (δε θυμάμαι ποιο όμως:biglaugh:) και όντως τα αγόρια ήταν έτοιμα να πυροβολήσουν στα σχόλια τον οποιοδήποτε έκλαιγε. Θυμάμαι είχα κάτσει τελευταία στη σειρά για να αποφύγω την πολυκοσμία.

Ποτέ δεν τα χώνεψα αυτά τα εμβόλια. Πάντως και μένα μου χει αφήσει σημαδάκι στο μπράτσο από κείνη τη μέρα του δημοτικού. Να μην ξεχνιόμαστε βρε αδερφέ! ::)

Και εγώ είχα σημαδάκι στο μπράτσο παλιότερα αλλά τώρα δε φαίνεται!

Σε εμάς (Αθήνα, περίπου 1977-79) το εμβόλιο για την φυματίωση γινόταν κάθε δεύτερη χρονιά στις τάξεις Ε' και Στ' μαζί. Αυτό γινόταν όταν ήμουν στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, ήταν major event :P του σχολείου και θυμάμαι κάποιους από τους "μεγάλους" να κλαίνε μετά το εμβόλιο, και ήδη ανησυχούσα τι θα γίνει με εμάς! Δεν φοβόμουν ακριβώς, απλά ήμουν πολύ αντιδραστικό και ανάποδο παιδί και δεν δεχόμουν να κάνω τίποτα με το ζόρι, και το μαντού μου είχε κολλήσει από χρόνια ότι δεν ήθελα να το κάνω και έτσι προέβλεπα μπλεξίματα και να γίνω νούμερο σε όλο το σχολείο...

Αλλά έγινε κάποιο "θαύμα" και για κάποιο άγνωστο μέχρι σήμερα σε εμένα λόγο, στη "σειρά" μου δεν έγινε ο εμβολιασμός! :)

Και καθώς, λόγω υπερβολικής αντιδραστικότητας, δεν δέχτηκα ποτέ να κάνω μαντού σε άλλες παιδιατρικές εξετάσεις, μέχρι και σήμερα δεν έχω κάνει ποτέ το τεστ -ούτε φυσικά το εμβόλιο....#) (βλακεία μου...)

Έχω το σημάδι από το δαμαλισμό στον αριστερό ώμο

και συνεχίζω μέχρι σήμερα τις αναμνηστικές δόσεις του αντιτετανικού εμβολίου κάθε 10 χρόνια

(btw, πολύ χρήσιμο, σε γλιτώνει από τους αντιτετανικούς ορούς που συστήνουν τα κέντρα υγείας σε κάθε περίπτωση μικροτραυματισμού ή τσιμπήματος στις διακοπές χεχεχε)

Δε θυμάμαι να κάναμε ποτέ εμβόλια στο σχολείο, (γεννηθείς το 1976), θυμάμαι ότι τα κάναμε στο ΠΙΚΠΑ της περιοχής μας με τη συνοδεία της μαμάς η οποία με πήγαινε σχεδόν σέρνοντας.

Μία φορά πάντως είχαν ζητήσει από το σχολείο να τους πάμε το γνωστό βιβλιάριο των εμβολιών για να ελέγξουν ότι τα έχουμε κάνει όλα.

Μία άλλη φορά - πρέπει να ήμουν πέμπτη δημοτικού - μας είχαν περάσει από εξέταση για μυωπία την οποία έκανε ο δάσκαλος με τη χρήση των γνωστών λευκών πινάκων με τα γράμματα και τους αριθμούς. Μας έβαζε σε μία Χ απόσταση, κλείναμε το ένα μάτι με το χέρι και διαβάζαμε μία σειρά, έπειτα το ίδιο με το άλλο μάτι και έβγαινε μία βαθμολογία κάτω από την οποία ειδοποιούσαν τους γονείς σου για να σε πάνε σε οφθαλμίατρο για κανονική εξέταση.