Jump to content
Sign in to follow this  
manos426f

Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

Recommended Posts

να πω κι εγω???? να πω κι εγω????

εχω ενα schneider Euro-PC με 8088, 512 κιλα μνημης και σι-τζι-ει!!!!!!

το αστειο ειναι οτι χρησιμοποιω την σειριακή του ακόμα για να προγραμματίζω παλαιολιθικους πομποδέκτες!!!!

Potis21 αυτο ακουγεται ενδιαφερον,ανοιξε κανα θρεντακι να μαθουμε τα καθεκαστα.:D

Όντως φίλε potis21,για κάνε μια καλή και πες μας παραπάνω γι' αυτό σε ένα threadάκι...

Έχω και γω έναν 8088 θα κοιτάξω το καλοκαίρι λογικά που θα γίνει ξεκαθάρισμα στην αποθήκη να τον φέρω απάνω να τον δω εαν δουλεύει.Επίσης έναν 8088 έχει και ο καθηγητής μας στην πληροφορική στο σχολείο και μάλιστα δουλεύει!Μας είχε βάλει κιόλας ένα αυτοκινητάκι που ήταν συνδεδεμένο μέσω σειριακής θύρας και του μετακινούσε με τα βελάκια :P

Τι να πω? το τυπικό 8088 με μια 8-μπιτ εξπανσιον, με 3.20 dos και 720 φλοπυ, την μονοχρωμη CGA (amber) οθονουλα 12'' και τα απίστευτα προγράμματα (μπουχαχα...αν δεν επαιζε bubble-bobble Δεν θα το ειχα αγοράσει ποτε μου...) απλά ηταν φθηνο (εκανε 90.000 οταν ενας Hyundai NEC v-30 εκανε με την οθονη 135.000 - καμια ουσιαστική διαφορά άλλά ο κορεατης ειχε 640κ και 5.25'' φλοπυ (και επιανε 1 γραφειο - τεραστιος σαν τα σημερινα desktop case- και οχι τα μινι, τα πληρους μεγεθους )και πάντα μου την εσπαγε που οι δισκέτες μου ηταν 2 κομμα κατι φορες ακριβότερες απο των κολλητων, αλλα οταν χαλουσαν οι 5.25''' επαιρνα την εκδικησή μου.

εκει την πάτησα κι εγω. Οταν λοιπον το '92 πηρα την 1η μου αμιγκα (500ρα) δεν πιστευα οτι υπήρχε απο το 87.... 32χρωματα και ηχος, τα επαιξα τελείως!

(θα μου πεις γιατι δεν πήρες το εγχρωμο μονιτορ για τον γιουρο (για να δεις την εξαιρετική..... τετραχρωμία του, δεν εμπαινε και σε Hercules το ρημαδι (16 grayscale levels που ειχε το νεκ που περιεγραφα προ ολιγου)

θα σας πω οτι εκανε 88 χιλιάρικα τοτε και με τα 100 εφτανες τα 180 της αμιγκα,

και αυτή επαιζε και σε τηλεόραση ή στο μονιτορ,

άλλα 80 χιλιαρικα για ενα 1084 το κλεισαμε το μαγαζι)

οποτε... αν και την ειχα δει την αμιγκα και το παραθυρικό της απο το 88 οταν ακουσα την τιμη εκανα μεταβολή και δεν προλαβα να δω τα παιχνίδια.. Το αυτό και για τον 520στ.

Edited by potis21

Έχω στην δουλειά έναν pentium 2 στα 400 νομίζω, ίσως και πιο κάτω, με 128 mb ram, να εκτελεί χρέη print server και κάτι άλλα ψιλά. Είναι το μοναδικό PC που έχω δει τα τελευταία 10 τουλάχιστον χρόνια χωρίς onboard κάρτα ήχου. Στο σπίτι έχω έναν από τους πρώτους prescott σε λειτουργία, με 384mb sdram για διάφορες σερβεροδουλειές.

Παιδιά ελπίζω όχι καθυστερημένα σας γράφω τι έχω στην κατοχή μου από καινούργιο...

A4 full tower 80486DX 33MHz 5 1/4 1.22 ,3,5 1.44mb 120mb hd , Trident VGA 1mb,Roland LAPC-I sound card...

Ελληνικής κατασκευής αγορασμένα από την computer support...

....ο μηχανισμος των αντικυθυρων ειναι ρε..(εγω τον κατασκευασα..)

ειχα φτιαξει ενα και πηγαινα να το σπρωξω στις Συρακουσσες στο φιλο μου τον Φιλοπιπινο και μου πεσε στη θαλασσα..

αλλα δουλευει ακομα..