Jump to content
Sign in to follow this  
Λορένα

Ρετρό ιστορικά γεγονότα

Recommended Posts

Με αφορμή το πόστ του don dokken για την πτώση του τείχους αναρωτήθηκα ποια ιστορικά γεγονοτα ζήσαμε ως παιδιά.

Ένας πόλεμος, ο θάνατος ενός σημαντικού προσώπου ή μια εφεύρεση που βοήθησε την ανθρωπότητα πχ.

Σαν τον πόλεμο του κόλπου τον Ιανουάριο του 1991, που γέμισε τρόμο για επερχόμενο 3ο παγκόσμιο πόλεμο για παράδειγμα.

Σχολείο πήγαινα και είχαν όλοι τρομάξει, και αρχίσαν να μαζεύουν προμήθειες. Όλοι περίμεναν τα χειρότερα, που ευτυχώς.. δεν ηρθαν.

Η διάλυση της ΕΣΣΔ και πάλι το 1991, δεν θυμαμαι τι εντυπωσεις αφησε. Εκτος.. απο το τέλος μιας εποχής.

Άλλα δεν θυμαμαι, αλλα ειμαι σίγουρη πως σίγουρα υπηρξαν πολλά και σημαντικά γεγονότα.

• Like 1

Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου πιτσιρικα να χοροπηδαω στην ειδηση του θανατου του Νικολαϊ Τσαουσεσκου τελη 80ς.

Ημουν και εγω χαρουμενο παιδι ,ισως και τα καναλια με την προπαγανδα τους να μου εβγαλαν κατι τετοιο,ισως να ηταν το γεγονος οτι ηταν σαββατοκυριακο και δεν ειχαμε σχολειο.icon10.gif

• Like 1

Εγώ θυμάμαι οτι τη μέρα που έγινε η επίθεση στο Ιρακ, είχε τύχει να πάρω το UN Squadron για Amiga και το είχα λιώσει (καμία συσχέτιση με τα δύο γεγονότα - απλά ήταν παιχνιδάρα)

Φυσικά η αποκάλυψη του πυρηνικού ατυχήματος στο Τσερνομπίλ τον Απρίλιο του 1986...μια εβδομάδα μετά με τις μανάδες να μας κυνηγάνε στις αλάνες για να μην ...μας βρει η ραδιενέργεια λες και δεν την φάγαμε στη συνέχεια.

Άλλο αξιοσημείωτο γεγονός ήταν το δυστύχημα με το τσαλεντζερ τον Γενάρη του ίδιου έτους...δευτερεύον και η ανακάλυψη του ναυαγίου του τιτανικού το 1985!!!

Edited by spyros_s
  • Like 1

Chernobyl και οι μνημες της καθημερινης ανακοινωσης των επιπεδων των ραδιενεργων υλικων στη χωρα.

Το EuroBasket 87 και περα οπου χαρηκαμε και τον Γκαλη να κανει αδιανοητα πραγματα στο παρκε.

Τη προωρη διακοπη παραγωγης του Dreamcast - εξαγορα της Sinclair. :)

Tα Ιμια.

• Like 1

Οι μεγάλες συγκεντρώσεις σε Αθήνα και Θεσ/νίκη, για το Μακεδονικό.

• Like 1

-Η πορεία και οι φασαρίες το 1988 για να σταματήσει η προβολή της ταινίας του Ν. Καζαντζάκη ''Ο Τελευταίος Πειρασμός''.

-Ακριβώς σαν σήμερα στην Κολομβία το 1985 μετά από ηφαιστιακή έκρηξη χάθηκε ένα ολόκληρο χωριό και από τους 27.000 κατοίκους του επέζησαν μόνο οι 4.000. Η τότε κυβέρνηση είχε ειδοποιηθεί για την συγκεκριμένη έκρηξη αλλά θεώρησε ότι τα 47 χιλιόμετρα που χώριζαν τον κρατήρα από το χωριό θα ήταν αρκετά ώστε να μην γίνει καμία ζημιά!!!

-Η πορεία και οι φασαρίες το 1988 για να σταματήσει η προβολή της ταινίας του Ν. Καζαντζάκη ''Ο Τελευταίος Πειρασμός''.

μου θύμησες τα επεισόδια για την ''Ελένη'' του Γκατζογιάννη ...

Την επιστράτευση του '87 και τις χακί στολές στο κέντρο της Ρόδου, τα σούπερ-μάρκετ άδεια και τα οδοφράγματα σε κεντρικούς δρόμους στην κρίση του Σισμίκ.

Την ανακήρυξη σε κράτος της Βόρειας Κύπρου το ' 83.

Την tangentopoli στη γειτονική Ιταλία και τις δολοφονίες των δικαστών Falcone και Borsellino με θεαματικό τρόπο το '92.

• Like 1

Ο πόλεμος στα νησιά Φώκλαντ (Falkland islands) γνωστός ως "ο πόλεμος των 74 ημερών".

falkland_islands_map.gif

Στις 2 Απριλίου 1982 η Αργεντινή επιχείρησε να καταλάβει τα νησιά Φώκλαντ, που βρίσκονταν υπό τον έλεγχο της Μ. Βρεταννίας, συναντώντας τη σθεναρή αντίσταση της γηραιάς Αλβιώνας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν η απόσυρση των δυνάμεων της Αργεντινής, κάτω από 1000 νεκροί, και ενισχυμένο το προφίλ της σιδηράς Θάτσερ...

Η συστάδα αυτή που την αποτελούν η Ανατολική και η Δυτική Φώκλαντ και 100 επιπλέον νησίδες, είναι σήμερα αυτοδιοικούμενο έδαφος της Βρεταννίας, ενώ η κυριαρχία της εξακολουθεί να αμφισβητείται από την Αργεντινή.

• Like 1

Οι δολοφονίες δύο σημαντικών πολιτικών,της Indira Gandhi το 1984 και του Olof Palme το 1986.