Jump to content
Sign in to follow this  
Λορένα

Ρετρό ιστορικά γεγονότα

Recommended Posts

αμα αρχισω να λεω τι θυμαμαι..

20 ιουλιου 1974..Σαββατο αν δε κανω λαθος.Γιορταζε κ ο μπραδερ ντοκκεν.

Η μαδερ ετοιμαζε φαγητο,φασολακια..(τι σου αποτυπωνεται ρε παιδι μου..)

Ειμασταν στο΄΄χτημα¨ ,το ...εξοχικο στην Παλληνη!

Ξαφνου εμφανιζεται αλαφιασμενος ενας φιλος του πατερα μου ο κυρ-Κωστας που τον φωναζαμε και Βεγγο ,λογω εμφανους ομοιοτητας.

"Ρεεεεε εγινε πολεμος..."και αρχισε τα πως κ που κ ποτε κ με ποιους..

"Παναγια μου, ο αδερφουλης μου!"αναφωνησε η μαδερ..

Εγω παρα το.. πολυ νεαρο της ηλικιας μου μου φανηκε παραξενο που ανησυχουσε για τον αδερφο της κ οχι για το φαδερ..Πολυ λογικο ομως αφου ο πατερας μου ειχε περασει τα 40 κ δεν τον επιανε η επιστρατευση..ενω ο μπαρμπας μου ηταν εφεδρος αξιωματικος..

"Μπαμπα θα πας στον πολεμο..?"πρεπει να το ακουσε ισαμε 40 φορες μεχρι το βραδυ ο φαδερ ,Θεος σχωρεστον..και η απαντηση του με την αγαπημενη του φραση για ολα.."Θα δουμε.."

Bρεθηκε ενα τρανζιστορακι..ειχε και μπαταριες..Τηλεοραση?τι να την κανουμε αφου δεν ειχαμε ρευμα στο.. εξοχικο!Ετσι εξηγειται και η ..μακαριοτητα μεχρι εκεινη τη στιγμη.

Την αλλη μερα ο φαδερ εφυγε το πρωι..πηγε καπου!Μηπως πηγε σtον πολεμο?Στην αεραμυνα οπως μας ειπε μετα..Πηγαινε για μια βδομαδα περιπου.

Καραμανλης..ο κοσμος στους δρομους..πανηγυρια..ξεσηκωμος.

"Τωρα που ειναι αυτος αρχηγος μπαμπα,εμεις θα κερδισουμε τον πολεμο?"

"Θα δουμε..."

Next time πολυ πολυ ξεθωριασμενες αναμνησεις απο το πολυτεχνειο..

α,και τα ιστορικα γεγονοτα ΕΙΝΑΙ ρετρο..πλεονασμος δε νομιζετε?

H διαλυση του Συμφωνου της Βαρσοβιας και ιδιαιτερα η ''ανεξαρτητοποιηση'' της Πολωνιας. Ξαφνικα το παζαρι του Πειραια γεμισε Πολωνους μικροπωλητες.

Ο πολεμος στον Κολπο συνδιαστηκε με τις μεγαλες καταληψεις. Τα περισσοτερα σχολεια της χωρας ειχαν ξεσηκωθει με το νομοσχεδιο Κοντογιαννοπουλου. Περαν των αλλαγων στην αξιολογηση και εκπαιδευτικη διαδικασια, επανεμφανιζονταν καποια φαντασματα του παρελθοντος, οπως η σχολικη στολη, η αυξημενες αρμοδιοτητες των καθηγητων και εξω απο το σχολειο κτλ. Οι πυλες των σχολειων κλειστες με πιτσιρικαρια καβαλημενη πανω και τεραστια πανο που εγραφαν 'ΚΑΤΑΛΗΨΗ''. Απεξω οι μισοι γονεις να λενε ''εχουν δικιο τα παιδια'' και οι αλλοι μισοι να βριζουν τους ''αλητες'' που δεν αφηνουν τα παιδια τους να κανουν μαθημα. Τα παιδια τους απο διπλα με τις σακες στους ωμους, να κοιτανε με ενα βλεμμα που ελεγε ''ελεος''. Οι καθηγητες ετριβαν τα χερια εκτος περιπτωσεων που το επαιρναν προσωπικα και αποπειρουνταν ακομη και να σαλταρουν ως αλλοι Ραμπο και να σπασουν την καταληψη. Το βραδυ στο σχολειο εμεναν μεσα αυτοι που εμεναν πολυ κοντα (και μπορουσαν να τους τσεκαρουν οι γονεις), ή αυτοι που ειχαν μεγαλη ελευθερια (εως αδιαφοριας) απο το σπιτι. Οι υπολοιποι περιοριζονταν σε συχνες επισκεψεις μεχρι αργα το βραδυ. Η ενταση αυξανοταν με την παροδο του χρονου και δεν αργησε να παρει ασχημη τροπη, με το θανατο ενος καθηγητη. Οι περισσοτερες επιταγες του νομοσχεδιου ακυρωθηκαν, ενω ο υπουργος παραιτηθηκε. Απο τοτε ξεκινησε μια μακρα παραδοση καταληψεων (τις περισσοτερες φορες αναιτια) μεχρι σημερα.

Απο τοτε ξεκινησε μια μακρα παραδοση καταληψεων (τις περισσοτερες φορες αναιτια) μεχρι σημερα.

Δεν ηταν το 1991 το starting point. Καθολη τη διαρκεια της μισης δεκαετιας των 80ς ειχαμε καταληψεις. Και το 85 και 87 και οι γενικευμενες του 88 (2 μηνες λουκετο στο δικο μου)

• Like 1

Δεν ηταν το 1991 το starting point. Καθολη τη διαρκεια της μισης δεκαετιας των 80ς ειχαμε καταληψεις. Και το 85 και 87 και οι γενικευμενες του 88 (2 μηνες λουκετο στο δικο μου)

Μπορει να μην εγινε καταληψη για πρωτη φορα το 91 αλλα ηταν η πρωτη φορα που συνεβη τοσο μαζικα και οργανωμενα. Τα περισσοτερα σχολεια της Ελλαδας ειχαν κλεισει. Τουλαχιστον ετσι τα θυμαμαι εγω.

Μα δεν διαφωνω για το χαμο του 91 - απλα αναφερω οτι τα ιδια εγιναν και το 88 :-)

Η ενταση αυξανοταν με την παροδο του χρονου και δεν αργησε να παρει ασχημη τροπη, με το θανατο ενος καθηγητη. Οι περισσοτερες επιταγες του νομοσχεδιου ακυρωθηκαν, ενω ο υπουργος παραιτηθηκε. Απο τοτε ξεκινησε μια μακρα παραδοση καταληψεων (τις περισσοτερες φορες αναιτια) μεχρι σημερα.

Το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι μπηκε φυλακη λαθος ανθρωπος.αυτος που τον εφαγε τη γλυτωσε με απαλλακτικο βουλευμα.

Απο την "παρεα"βεβαια,αλλα πιο γατι,φροντισε και εξασφαλισε την ατιμωρησια.

Ετυχε να υπηρετησω με ατομο που ηταν παρων στα επεισοδια,η κατ ιδιαν του μαρτυρια σε συνδιασμο με καποια γεγονοτα και συναντησεις με κανουν να το υποστηριζω αυτο,εχωντας πληρη επιγνωση τι γραφω..αυτα και τελος με το συγκεκριμενο.

Ο γάμος του πρίγκηπα Καρόλου και της Λαίδη Νταιάννας τη δεκαετία του 80 απασχόλησε περισσότερο από κάθε άλλο κοσμικό γεγονός την παγκόσμια κοινή γνώμη.

Θυμάμαι να σχολιάζονται ενδελεχώς -στα έντυπα κυρίως της εποχής- από το κόστος της τελετής και το μέγεθος του πλήθους που παρακολούθησε, μέχρι το πόσων καρατίων διαμάντια είχε η τιάρα και πόσα μέτρα ήταν η ουρά του νυφικού!

waleswedding01.jpg

Οντως πρεπει να ειχε κανει τρελο χιτι τοτε. Μεχρι και Viewmaster εχω εντοπισει!

picture.php?albumid=45&pictureid=12134

• Like 1

Οι μεγάλες συγκεντρώσεις σε Αθήνα και Θεσ/νίκη, για το Μακεδονικό.

Έπεσε τελευταία στα χέρια μου από την συγκέντρωση της Θεσσαλονίκης το 1992!

picture.php?albumid=295&pictureid=13007

Θυμάται κανείς τη συναυλία Κηλαηδόνη το 1983 στη Βουλιαγμένη; Ήμουν μικρός αλλά θυμάμαι ότι είχε γίνει μεγάλος χαμός (με την καλή έννοια)!