Jump to content
akmakas

Καλλιτεχνικές Φωτογραφίες...

Recommended Posts

Οι καμμένες

Πάρτε και μια σειρά από "καμμένες" φωτό. Το περίεργο είναι ότι σε κάποιους άρεσαν. Ναι θα σας φάω το bandwith μόνο και μόνο για να σας δείξω το χωριό μου!!!

Στη παραλία της Λαγκάδας

100_0754.jpg

Αραχτοί στην καφεταίρια

100_0747.jpg

Από την ταράτσα του σπιτιού μου. Το βουνό στο βάθος είναι η Τουρκία

100_0602.jpg

Για κάτι καλύτερο το βραδάκυ

Αγαπητέ φίλε Shock,

UV φίλτρο έχεις στην μηχανή σου;

Βοηθάει γενικά χωρίς να επηρρεάζει ουσιαστικά τα υπόλοιπα χρώματα και φωτεινά σημεία της έκθεσης.

Επίσης για εκθέσεις κόντρα στο ήλιο, βοηθάει κάπως η χρήση του φλας.

Δεν θα αλλάξουν πολλά στα "καψίματα" του ήλιου, όμως θα "κερδίσεις" αρκετά στα αντικείμενα που

βρίσκονται στο πρώτο φόντο των φωτό σου και τα οποία τώρα φαίνονται πολύ σκοτεινά.

(κάτσε να ανοίξω το brightness της οθόνης... τα ίδια)

Μην πεις, από θεωρία σκίζω έτσι; :)

Η φωτό με την βάρκα μου αρέσει και εμένα πολύ. :thumb:

Δεν είναι πάντα οι "τέλειες" φωτογραφίες, αυτές που αγγίζουν τον άλλο.

Ambu_dare...Νομίζω πως αυτή η φώτο απο μόνη της είναι για πίνακα..

Shock...Απολαυτικός όπως πάντα στα σχόλια σου χε χε....Πράγματι αυτό το καψίμο έρχεται

γλυκά στο μάτι..Σαν να σε νανουρίζει...Κάπως έτσι θα ήταν και στο πραγματικό κάνδρο!!!!!

Αυτή είναι η μαγεία της φωτογραφίας!

Ambu το κάψιμο (βασικά είναι το ανάποδο) στις φωτογραφίες οφείλεται στο σημείο που έχει φωτομετρήσει η μηχανή. Spot μέτρηση στο κέντρο εκεί που αντανακλάται ο ήλιος στη θάλασσα και θεωρεί ότι όλη η φωτο πρέπει να πάει 10+ στοπ κάτω. Και flash να έβαζα (fill in) θα βελτίωνα μόνο εκείνη στη καφεταίρια που ήμουν κοντά στα τραπεζάκια. Οι υπόλοιπες είχαν τραβηχτεί από απόσταση που δεν θα είχε καμία αξία το flash.

Το λάθος λοιπόν είναι στην επιλογή των σημείων που ζητάς να φωτομετρήσει η μηχανή.

Και εγώ στη θεωρία είμαι καλός. Στην πράξη προσπαθώ να είμαι δίπλα σε δάσκαλο μήπως και πάρω τίποτα αλλά αυτό ή το έχεις ή όχι. Μπορείς να κάνω τη θεωρία πράξη αλλά πάλι θα λείπει αυτό το κάτι.

Μπορούμε να κανονίσουμε οι Αθηναίοι/Πειραιώτες μια βολτούλα μια Κυριακή για "Φωτογραφία δρόμου" ή όπου έχουμε εντοπίσει κάτι καλό.

Υ.Γ UV έχω αλλά για προστασία του φακού. Είμαι και άτσαλος εκτός από ατάλαντος και πολλά άλλα ά...

Και εγώ στη θεωρία είμαι καλός. Στην πράξη προσπαθώ να είμαι δίπλα σε δάσκαλο μήπως και πάρω τίποτα αλλά αυτό ή το έχεις ή όχι. Μπορείς να κάνω τη θεωρία πράξη αλλά πάλι θα λείπει αυτό το κάτι.

Σαν να κοιτάω τον εαυτό μου στο καθρέφτη.

Ταλέντο. Αλήθεια που το άφησα την τελευταία φορά; :)

Μπορούμε να κανονίσουμε οι Αθηναίοι/Πειραιώτες μια βολτούλα μια Κυριακή για "Φωτογραφία δρόμου" ή όπου έχουμε εντοπίσει κάτι καλό.

ΜΕΣΑ. :thumb:

Υ.Γ UV έχω αλλά για προστασία του φακού. Είμαι και άτσαλος εκτός από ατάλαντος και πολλά άλλα ά...

Ναι, γιατί άμα σου πέσει κάτω με τον φακό, το φίλτρο θα σου γλιτώσει πολλά; :D

Δεν το κάνω μήπως και μου πέσει κάτω αλλά για τις δαχτυλιές και χαζογκρατζουνιές που έχω μια κλήση.

Αν πέσει κάτω κλάφτα Χαράλαμπε. Πιο πιθανό το βρίσκω να αφήσω το σπόρ από να πάρω καινούριο φακό.

Μάλλον με την Olympus της κόρης μου θα βολευόμουν.

Ήρα ή όποιος άλλος καλοθελητής παρακαλώ αν μπορεί ας δώσει mail να του τις στείλω και απο εκεί τις ανεβάζει

shock και akmakas, ευχαριστώ για τις οδηγίες. Με ψηφιακή ακολουθείς παρόμοια μέθοδο;

akmakas, έχεις ταλέντο. Το κατεστραμένο τζαμί θα μπορούσε να ήταν και από το national geographic. Έχει κάτι δραματικό αυτή η φωτογραφία.

ambu, το φως ανάμεσα στα φύλλα είναι πραγματι ωραιο θέμα. Φωτογραφία που πάντοτε δείχνει πνευματικότητα.

Wally, ωραίος ο ουρανός με τα συννεφάκια.

Δεν είναι καλλιτεχνικές και σίγουρα δεν συγκρινονταί με τις δικές σας (είπαμε είμαι άσχετη) αλλά να σας δείξω και κάτι απο την πόλη μου και να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα των Xmas:)

dscn0056gl4.jpg

dscn0061ki8.jpg

LadyHawke Η μέθοδο είναι ίδια φτάνει να έχεις ψηφιακή που να έχει χειροκίνητες ρυθμισεις...

Erynies Ότι και να λες οι φωτογραφίες σου είναι μαγευτικές.....