Jump to content
Sign in to follow this  
tsalk

Παράξενος Ταξιδιώτης

Recommended Posts

ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ: Παρασκευή 23 Ιουνίου 1972

RETRO DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82

Σειρά μυστηρίου του ΕΙΡΤ στα 1972, δημιουργήθηκε ως την απάντηση του ΕΙΡΤ στην μεγάλη επυτυχία της ΥΕΝΕΔ εκείνη την εποχή τον Αγνωστο πόλεμο.

Παραγωγός της σειράς η εταιρία ΕΚΛΟΓΗ πίσω από την οποία ουσιαστικά ήταν ο Νίκος Νικολαρέας γνωστός και ώς ο Συνεργάτης δίχως όνομα.

Το Σενάριο ήταν του Γιάννη Φίλλιπα και η Σκηνοθεσία του Κώστα Κουτσομύτη

Το κάστ της σειράς αποτελούσαν οι Αλέκος Αλεξανδράκης (στον ρόλο του τίτλου) καθώς και οι Αλέξης Δαμιανός, Νόνικα Γαληνέα, Ελένη Ερήμου, Πέτρος Ζαρκαδής και άλλοι.

Το σήριαλ είχε πολύ μεγάλη επυτυχία εξαιτίας των ηθοποιών του, αλλά και εξαιτίας της σκηνοθεσίας και της μουσικής του.

Συνολικά προβλήθηκαν 176 επεισόδια. Τα τελευταία χρόνια μαλλον καποια εχουν βρεθεί στις αποθήκες της ΕΡΤ.

Περιττό να αναφέρω ότι η σειρά δεν είχε προβληθεί ποτέ σε επανάληψη

Μικρό απόσπασμα από τους τίτλους αρχής

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Edited by Kambia
no video

Θυμάμαι που έψαχναν 7 κούπες και ο Βρετός είχε στο υπόγειο του σπιτιού του έναν τρομακτικό τύπο που δεν τον έδειχνε ποτέ στη σειρά και μόνο στο τελευταίο επεισόδιο εμφανίστηκε και ήταν ο αδελφός του που ήταν ίδιος μ' αυτόν.

Ξέρει κανείς που έχει γυριστεί η συγκεκριμένη σειρά; Όποιος έχει στοιχεία ας μας τα παραθέσει...έχω την εντύπωση ότι είναι σε μέρος που δεν πάει ο νους σας

Ξέρει κανείς που έχει γυριστεί η συγκεκριμένη σειρά; Όποιος έχει στοιχεία ας μας τα παραθέσει...έχω την εντύπωση ότι είναι σε μέρος που δεν πάει ο νους σας

Ξέρεις εσύ spyros_s να μας πεις? Μας έχεις κινήσει την περιέργεια τώρα... ;)

ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ: Παρασκευή 23 Ιουνίου 1972

RETRO DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82

Σειρά μυστηρίου του ΕΙΡΤ στα 1972, δημιουργήθηκε ως την απάντηση του ΕΙΡΤ στην μεγάλη επυτυχία της ΥΕΝΕΔ εκείνη την εποχή τον Αγνωστο πόλεμο.

Έχω την εντύπωση ότι η σειρά ξεκίνησε στις 21 Ιουνίου και όχι στις 23. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω.

Παιζόταν 2 φορές την εβδομάδα.

Ο Αλεξανδράκης ονομαζόταν Αλέξης Αρσένης, κάτι που το μάθαμε σε πολύ προχωρημένο επεισόδιο. Ήταν γιος θύματος και έφτασε στο ιδιόκτητο νησί του Αλέξη Δαμιανού για να εξιχνιάσει το παρελθόν μετά απο πολλά χρόνια. Μάλιστα την ώρα που θα ανακοίνωνε επιτέλους το όνομά του, κόπηκε το επεισόδιο. Η παρουσία του σχετιζόταν με τις κούπες του παγκοσμίου πολέμου, η αναζήτηση των οποίων ήταν και το κλειδί της υπόθεσης.

Μυστήριο περιέβαλλε το χαρτοφύλακά του, που τον είχε δεμένο με αλυσίδα στον καρπό του.

Απο τις μεγάλες φυσιογνωμίες που πρωταγωνιστούσαν ήταν ο Θάνος Κωτσόπουλος, κομβικό πρόσωπο στην υπόθεση. Στην τελευταία σκηνή της σειράς, και ενώ ο Αλεξανδράκης έχει πάρει το δρόμο της αναχώρησης απο το νησί, σταματά απο έναν κρότο: ο ένας δίδυμος αδελφός(Κωτσόπουλος) χτυπούσε την κούπα στον τάφο του αδελφού του για να τη σπάσει, εκφράζοντας έτσι την αποστροφή του στο αίτιο της δυστυχίας τους.

Η σειρά άρχισε να δημοσιεύεται στο περιοδικό ΒΕΝΤΕΤΑ απο το τεύχος 391, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Θυμάμαι που έψαχναν 7 κούπες και ο Βρετός είχε στο υπόγειο του σπιτιού του έναν τρομακτικό τύπο που δεν τον έδειχνε ποτέ στη σειρά και μόνο στο τελευταίο επεισόδιο εμφανίστηκε και ήταν ο αδελφός του που ήταν ίδιος μ' αυτόν.

Ο δίδυμος αδελφός δεν ήταν του Βρετού. Τους δυο δίδυμους τους έπαιζε ο Θάνος Κωτσόπουλος, ηθοποιός με μακρά πορεία στο αρχαίο δράμα. Εμφανίστηκε πιο πριν απο το τελευταίο επεισόδιο και τον ένα αδελφό κρατούσε φυλακισμένο για χρόνια στη βίλα ο Βρετός. Αυτό που ήταν τρομακτικό ήταν η πρώτη εμφάνισή του. Βλέπαμε ένα πορτρέτο στον τοίχο, και πίσω απο το ένα μάτι να κινείται ένα αληθινό, που ήταν του φυλακισμένου ο οποίος έτσι παρακολουθούσε τα διαδραματιζόμενα μέσα στη βίλα. Σε κάποια καμπή της σειράς τον ανακάλυψε ο Αλεξανδράκης.

Edited by D@redevil
Συνεχόμενα posts

To σεναριο μου εχει τραβηξει την προσοχη. Υποθετω οτι δεν διασωζεται ουτε καρε απο το συγκεκριμενο σηριαλ περα απο το video που παρεθεσε ο Tsalk, ε?

To σεναριο μου εχει τραβηξει την προσοχη. Υποθετω οτι δεν διασωζεται ουτε καρε απο το συγκεκριμενο σηριαλ περα απο το video που παρεθεσε ο Tsalk, ε?

Η νεκροψία θα το δείξει... Ε... θέλω να πω ααααααν κάποια στιγμή, όόόόταν η ΕΡΤ συνεχίσει την ψηφιοποίηση του αρχείου της, δεις και κάνα Παράξενο ασπρόμαυρο πλάνο που κάτι σου θυμίζει στο www.ert-archives.gr ίσως αυτό να σημαίνει ότι έχει σωθεί.:P

Πάντως, Άλκη να σαι καλά που μοιράζεσαι αυτά τα σπάνια ντοκουμέντα μαζί μας! Εγώ τη σειρά δεν την ξέρω καλά, αφού ήμουν αγέννητη όταν προβλήθηκε, αλλά θεωρώ ενδιαφέρον να παρατηρεί κανείς πώς ήταν παλιά η tv και πώς κατάντησε! :)

Υποθετω οτι δεν διασωζεται ουτε καρε απο το συγκεκριμενο σηριαλ περα απο το video που παρεθεσε ο Tsalk, ε?

Διασώζονται αρκετά πλάνα που προβλήθηκαν ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV.

Πλάνα βεβαίως και υπάρχουν τα οποία θα ανεβάσω σύντομα.

Πιθανόν να υπάρχει και κάποιο ολοκληρωμένο επεισόδιο στα αρχεία της ΕΡΤ, και ας ευχηθούμε (αν όντως υπάρχει) να το δούμε στο ψηφιακό της αρχείο.

Θυμάμαι οτι πήγαινα σχολείο όταν παρακολουθούσα αυτή τη σειρά με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν το τέλος του τελευταίου επεισοδίου, όπου ο Αλέξης Αρσένης αποκαλύπτει ποιός είναι, από πού προέρχεται, και ποιός είναι ο δολοφόνος. Δεν ξέρω αν το θυμάστε, ή αν πρέπει να το αποκαλύψω, επειδή έτσι θα χαλάσω όλο το σασπένς, αλλά αν θέλετε να το μάθετε, ρωτήστε με.