Jump to content
Sign in to follow this  
sunset89

Βιβλία που μεταφέρθηκαν στη μικρή οθόνη από το MEGA

Recommended Posts

Στην ελληνική τηλεόραση, αρκετά σενάρια που έχουν κερδίσει/γοητεύσει το κενό, προήλθαν από τις σελίδες κάποιου μυθιστορήματος. Κατά κοινή ομολογία, οι ομορφότερες ιστορίες, και οι ελκυστικότεροι ήρωες αγαπήθηκαν από τους τηλεθεατές, αφού πρώτα κέρδισαν μια θέση στις καρδιές του αναγνωστικού κοινού.

Σκέφτηκα ότι θα ήταν όμορφο να είχαμε συγκεντρωμένα για το κάθε κανάλι τα βιβλία που έγιναν σειρές. Ξεκινώ από το Mega και θα ακολουθήσει ο ΑΝΤ1 κι ύστερα η κρατική που μου πήρε τον περισσότερο χρόνο για να μαζέψω στοιχεία!

Υπάρχουν μυθιστορήματα μου μεταφέρθηκαν επαρκώς στην οθόνη, άλλα που απλά διεκπεραιώθηκαν και υπάρχει κι εκείνο το μικρό ποσοστό που η τηλεοπτική αφήγηση, ξεπέρασε την μυθιστορηματική.

Το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη - Γιάννης Μαρής

Βασίζεται στο μυθιστόρημα "Ζήτημα Εμπιστοσύνης"

167599.jpg

Αγάπη της Γάτας - Πάρης Αριστείδης

253455.jpg

Σπίτι για Πέντε - Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου

image065.jpg

Τελευταίοι Εγγονοί - Τάσος Αθανασιάδης

7389.jpg

Φρουροί της Αχαΐας - Τάσος Αθανασιάδης

Books%5C1-04-173.gif

Το Τελευταίο Αντίο - Βασίλης Βασιλικός

5678.jpg

Η Αίθουσα του Θρόνου - Τάσος Αθανασιάδης

b28595.jpg

Μεγάλος Θυμός - Ντόρα Γιαννακοπούλου

mthymos.jpg

Θύματα Ειρήνης - Βασίλης Βασιλικός

b244.jpg

Επιφάνεια - Γιάννης Σκαραγκάς

4474.jpg

7 Θανάσιμες Πεθερές - Νίκη Τάντση

b77707.jpg

Μάγισσες της Σμύρνης - Μάρα Μεϊμαρίδη

MARAM.JPG

Το Νησί - Victoria Hislop

tonisi_cover.jpg

Υπάρχει ωστόσο και ακριβώς η αντίθετη περίπτωση: Ένα σενάριο να αγαπηθεί ή να θέλει ο σεναριογράφος να το αποδώσει και αλλιώς. Οπότε έχουμε τις τηλεοπτικές ιστορίες να παίρνουν το δρόμο προς τα ράφια των βιβλιοπωλείων!

Γυναίκες - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

b1484.jpg

Αναστασία - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

Μη Φοβάσαι τη Φωτιά - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

b2532.jpg

Απών - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

104491.jpg

Λόγω Τιμής - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

Παλίρροια - Λευτέρης Καπώνης

b11068.jpg

Ψίθυροι Καρδιάς - Αβδούλος/Ριτσώνη

b333.jpg

Τζιβαέρι - Λευτέρης Καπώνης

5756.jpg

Η Ζωή που δεν Έζησα - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

papaoikonomoy_mirella_H-ZWH.jpg&w=172&h=250&page=popup

Το Σημάδι του Έρωτα - Λευτέρης Καπώνης

252685.jpg

Στην Σκιά του Πολέμου - Μαρία Γεωργιάδου

35485.jpg

Λένη - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

102237.jpg

Περί Ανέμων και Υδάτων - Κάκια Ιγερινού

9789604062607.jpg

Φεύγα - Μανίνα Ζουμπουλάκη

032332.jpg

Έτσι Ξαφνικά - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

118449.jpg

Δυο Μέρες Μόνο - Χριστόφορος Παπακαλιάτης

127124.jpg

Βιβλιοπωλεία για να αναζητήσετε μυθιστορήματα κτλ:

www.papasotiriou.gr

www.patakis.gr

www.kedros.gr

www.ianos.gr

www.politeianet.gr

είναι μερικά από αυτά

Σημείωση: Όταν θέλετε να αναδημοσιεύσετε πληροφορίες, παρακαλούμε πολύ γράφετε την πηγή (www.retromaniax.gr) ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης της δουλειάς που γίνεται σε αυτή τη σελίδα!!

Στηρίξτε τα καλά βιβλία! Κάποια στιγμή, εκτός από είδη πολυτελείας, θα καταλήξουν να γίνουν μουσειακά εκθέματα!

Συνέχεια με μεταφορές των άλλων καναλιών σύντομα! :)

Edited by sunset89
προσθήκη βιβλίου
  • Like 1

Πολύ καλό θέμα, sunset!!! Όπως πάντα, μας εκπλήσεις ευχάριστα με τα όμορφα θέματά σου, που απαιτούν πολλή δουλειά και ψάξιμο! Ούτε τα μισά δεν θα θυμόμουν... :P

Μια μικρή διόρθωση, αν μου επιτρέπεις: οι 7 θανάσιμες πεθερές ανήκουν στην 1η κατηγορία, είναι βιβλίο και το mega τις μετέφερε στη μικρή οθόνη, αλλά τις τράβηξε από τα μαλλιά, οπότε χάσαμε τη μπάλα... :P

Επίσης: Η σειρά Δυό μέρες μόνο αποτελεί συνέχεια του βιβλίου. Δηλαδή, δεν είναι το σενάριο σε μυθιστορηματική απόδοση, αλλά τα γεγονότα που προηγήθηκαν της σειράς. Το ξέρω επειδή μου το έκαναν δώρο και έκατσα και το διάβασα (έχασα το χρόνο μου)... Και να έβλεπα και τη σειρά, πάει στα κομμάτια! Αλλά διάβαζα και δεν ήξερα τι διάβαζα! Σόρρυ για τους φανς, προσωπική μου άποψη. :)

Edited by serano915

Να σαι καλά! :)

Αλήθεια, πρώτα έγινε βιβλίο;; Είναι από αυτά που δε διαθέτω οπότε δεν το ήξερα!! Ευχαριστώ! Θα το διορθώσω αμέσως!!

Το MEGA θα μεταφέρει στην μικρή οθόνη (τα γυρίσματα ήδη έχουν αρχίσει) το βιβλίο της Victoria hislop "Το νησί". Την διασκευή για την τηλεόραση έκανε η Μιρέλλα Παπαοικονόμου. Πρωταγωνιστούν οι Στέλιος Μάινας, Αιμίλιος Χειλάκης, Κατερίνα Λέχου, Γιουλίκα Σκαφίδα.

Θά ήθελα να θέσω και ένα ερώτημα. Το φινάλε στο βιβλίο "Ψίθυροι καρδιάς" είναι το ίδιο με της σειράς ;

Edited by tzias57

Το MEGA θα μεταφέρει στην μικρή οθόνη (τα γυρίσματα ήδη έχουν αρχίσει) το βιβλίο της Victoria hislop "Το νησί". Την διασκευή για την τηλεόραση έκανε η Μιρέλλα Παπαοικονόμου. Πρωταγωνιστούν οι Στέλιος Μάινας, Αιμίλιος Χειλάκης, Κατερίνα Λέχου, Γιουλίκα Σκαφίδα.

Θά ήθελα να θέσω και ένα ερώτημα. Το φινάλε στο βιβλίο "Ψίθυροι καρδιάς" είναι το ίδιο με της σειράς ;

1. To "νησί" όταν αρχίσει να προβάλλεται θα μπει στη λίστα. Το είχα υπόψιν μου αλλά δεν είναι ακόμη η ώρα του.

ΕΝΤΙΤ: Λάθος! Νόμιζα ότι ρώτησες για άλλο! Δε γνωρίζω για τους ψίθυρους! Όποιος γνωρίζει ας μας πει!

Edited by sunset89

Και από εμένα τα συγχαρητήρια μου στην sunset89 για την υπέροχη δουλεία της.

Διαπιστώνω ότι ξέχασα να προσθέσω, ένα ακόμα βιβλίο που προέκυψε από σειρά:

Επιφάνεια - Γιάννης Σκαραγκάς

4474.jpg

Αν μπορεί κάποιος moderator ας το προσθέσει τελευταίο στη λίστα με τα βιβλία που προέκυψαν από σήριαλ για να είναι συγκεντρωμένα. :)

Τα ματωμένα χώματα? ή λόγω που ήταν στον Alpha δεν αναφέρεται? Την είδα πρόσφατα τη σειρά πάντως και μάρεσε πολύ ( αν εξαιρέσεις τη Ματσούκα)

Τα ματωμένα χώματα? ή λόγω που ήταν στον Alpha δεν αναφέρεται? Την είδα πρόσφατα τη σειρά πάντως και μάρεσε πολύ ( αν εξαιρέσεις τη Ματσούκα)

Εδώ αναφέρονται μόνο σειρές από βιβλία για το Μέγκα... Για άλλα κανάλια υπάρχουν ανάλογα θέματα. ;)