Jump to content
Sign in to follow this  
Rakeesh

Η Μύγα - The Fly (1986)

Recommended Posts

Την ειδα την ταινια, και παρολο τις φρικιαστικες στιγμες (τα αυτια που ειπαμε, και η τελικη μορφη του πρωταγωνιστη πριν πεθανει, ασε ο εμετος που ειδα παραπανω), μου αρεσε πολυ.

Δυο αποριες μου εμειναν ομως απο τοτε : Γιατι ο πρωταγωνιστης μεταμορφωθηκε σιγα-σιγα, και οχι με την μια, και γιατι γινεται ολος μυγα, (και οχι μισος δηλ) το λογικο αυτο δεν θα ηταν?

Ξερω.. τι ρωταω και γω τωρα.. #)

Αγαπητη μου Λορένα αν μεταμορφωνοταν με την μια θα χάναμε ολο το ψυχολογικό μαρτύριο του ήρωα και τις φιλοσοφικές αναφορές στην κατάσταση του συνγρονου ανθρώπου και αντί για ένα αριστούργημα που πάει ένα βημα μπροστά τον κινηματογράφο και ανυψώνει το πνευματικό επίπεδο του θεατή θα είχαμε ένα ακομα θριλερ του σωρού για να τρωμε ποπ κορν. Η ολοκληρωτική του μεταμορφωση σηματοδοτεί και την απολυτη αλλοτρίωση του απο τον παραλογισμό του τεχνοκρατούμενου κοσμου μας. Αν είχε μεινει μισός η αλλοτρίωση δεν θα ολοκληρώνοταν και εσύ θα πιστευες πως μπορεί και τελικά na τη γλιτώσει και θα περίμενες το σικουελ (το οποιο τελικά βγηκε βεβαια). Μη την ψάχνεις με τον Κρονεμπεργκ!

Για τρελλά αρρωστους φαν

Αγαπητέ Rakeesh μπράβο για το ποστ! δεν ειναι ομως μιούζικαλ αλλά οπερα! (και ἐβαλε και ο Κρονεμπεργκ το χεράκι του)

Edited by Domenica

Θυμαμαι όταν είμουν μικρό και σπαστικό (θα με πλάκωνα άνετα στο ξύλο), οι γονείς μου είχαν νοικιάσει την ταινία για να την δουν με κάτι φίλους τους. Φυσικά με έδιωχναν από το σαλόνι, πράγμα που με έκανε ακόμα πιο περίεργο να δω τι είναι αυτό που βλέπουν. Κάποια στιγμή σκέφτηκα να το παίξω μάγκας, μπουκάροντας απότομα μέσα και καρφώνοντας γρήγορα τα μάτια μου στην οθόνη για να προλάβω να δω όσο πιο πολύ ώρα μπορούσα μέχρι να με διώξει ο πατέρας μου (εκπληκτικό σχέδιο, τούς κορόιδεψα όλους φαντάζομαι). Από τι σκηνές που έτυχε να δω όμως κατάλαβα τον λόγο που με έδιωχναν και εκτίμησα περισσότερο τους γονείς μου αφού συνειδητοποίησα ότι με ήθελαν να με προστατεύσουν από εφιάλτες και αϋπνίες.

Μερικά χρόνια (και κάποιες ψυχοθεραπείες:P) αργότερα είδα την ταινία και την εκτίμησα και αυτήν. Από τις αγαπημένες μου πλέον.

Η ολοκληρωτική του μεταμορφωση σηματοδοτεί και την απολυτη αλλοτρίωση του απο τον παραλογισμό του τεχνοκρατούμενου κοσμου μας. Αν είχε μεινει μισός η αλλοτρίωση δεν θα ολοκληρώνοταν...

Eσύ τώρα όλα αυτά τα κατάλαβες βλέποντας τη "Μύγα" δηλαδή ε;

Αγαπητέ τα παράπονα οχι σε εμένα αλλά στον κ.Κρόνεμπεργκ! (κατι τετοια λεει στις συνεντευξεις!). Το πρωτο ειναι και καλά b movie ενώ του Κρονεμπεργκ (οπως λέει και στο αρχικο ποστ) μια φιλοσοφημένη μεταφορά της Μεταμορφωσης του Φ. Κάφκα!

Παρεπιπτόντως για τα αλλα αριστουργηματα του Κρονεμπεργκ μιλάμε εδώ; Διοτι ψάχνω να βρω τους ''Διχασμένους ᾽᾽ ( Dead Ringers) και δεν τους βλέπω!᾽

Edited by Domenica

The Fly ( 1986 )

Η Μύγα ( The fly ) - 1986

fly.thumb.jpg.119345d11f002d31c9b177f43a2d4a34.jpg

Παίζουν: Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz. Σκηνοθεσία: David Cronenberg

Ο εκκεντρικός εφευρέτης Seth Brundle ( Jeff Goldblum ) έχει ανακαλύψει τη τηλεμεταφορά... Οταν η όμορφη δημοσιογράφος Veronica Qualfe ( Geena Davis ) τον ανακαλύπτει σε ένα πάρτυ, και τις δείχνει τη εφεύρεση του, φαίνεται σαν ο δρόμος για το νόμπελ να είναι ανοιχτός ... Και ολα πάνε καλά για αυτόν και για τα πειράματα του με τη εφεύρεση του. Μέχρι τη στιγμή που αποφασίζει να υποβληθεί και ο ίδιος σε τηλεμεταφορά. Δε περίμενε όμως μαζί στο "τηλεθάλαμο" να μπεί μαζί του και μία ... μύγα. Ο υπολογιστής που ελέγχει τη διαδικασία αναγνωρίζοντας 2 μορφές ζωής αποφασίζει να τις ενώσει. Το αποτέλεσμα είναι ο Seth σιγά σιγά να μετατρέπεται σε μια ανθρωπόμορφη μύγα, και σιγά-σιγά να χάνει τα λογικά του. Η ιστορία που ακολουθεί ύστερα είναι μια τραγική ιστορία που εξελίσσεται μεταξύ του παραμορφωμένου Brudle, της Veronica, και του πρώην εργοδότη της, του Stathis ( John Getz )

Η "Μύγα" σαν έργο έχει τη φήμη ότι είναι ένα απο τα αηδιαστικότερα έργα όλων των εποχών. Και όχι άδικα, καθώς έχει πολλού τέτοιου είδους σκηνές ( που έχουν να κάνουν με τη μεταμόρφωση του Seth σε... μύγα ), άλλα αν δεί κάποιος πέρα από αυτό το χαρακτηριστικό του έργου, θα δέι μια πολύ δυνατή ιστορία αγάπης και τραγωδίας, μάλιστα μία άπο τις καλύτερες "φρανκενστανικού" είδους ιστορίες. Ο Brudle κατά τη σταδιακή μεταμόρφωση του, περνάει απο αρκετά στάδια, όπου σταδιακά απο περισσότερο άνθρωπος, γίνεται άνθρωπος με υπερφυσικές δυνάμεις, γίνεται ένα ερείπιο, και μετά ... σταδιακά γίνεται ανθρωπόμυγα. Στο περισσότερο διάστημα αυτής της μεταμόρφωσης προσπαθεί να κρατήσει τη ανθρώπινη λογική του με ... όλο και λιγότερη επιτυχία. Ενδεικτικός είναι ο διάλογος που έχει η Veronica μαζί του κατά το ( προτελευταίο ) στάδιο μεταμόρφωσης του Brudle όπου της λέει, σε αρκετά δραματικό τόνο "Είμαι ένα έντομο που ονειρεύτηκε ότι ήταν άνθρωπος, και του άρεσε.. τώρα όμως το όνειρο τέλειωσε, και το έντομο ξύπνησε" ...

Γενικά οι ηθοποιοί στο έργο δίνουν αρκετά καλές ερμηνείες, ειδικά ο Goldblum είναι στο ρόλο που καθόρισε τη καριέρα του, και παίζει το ρόλο του πάρα πολύ καλά.

Απο τεχνικής άποψης η ταινία είναι επίσης πολύ καλή. Τα εφφε ακόμη και σήμερα κρατάνε αρκετά καλά, με τη μεταμόρφωση του Brudle σταδιακά να γίνεται απο ηθοποιός με αρκετές δώσεις μακιγιάζ σε ... ολόκληρη animatronic μύγα. Γενικά χωρίς τη χρήση CGI, πετυχαίνουν το σκοπό τους πολύ πειστικά.

Στο γενικό δραματικό τόνο της ταινίας βοηθάει και το εξαιρετικό soundtrack του έργου ( συνθέτης ο Howard Shore ), το οποίο με δραματικές νότες και υποβλητικούς ήχους θέτει το κλίμα της ταινίας πολύ καλά.

Εδώ είναι και το trailer της ταινίας:

http://www.youtube.com/watch?v=flGCik0MMKo

Σημείωση: Η ταινία αποτελεί remake παλιότερου έργου του 1958 με πρωταγωνιστή τον Vincent Price.

5a6c289217a0a_MV5BMTgxNzYyMzg1MF5BMl5BanBnXkFtZTcwNzUxNTA0MQ@@._V1._SY317_CR90214317_.jpg.98eaa73cf299748bc88391a3c5226643.jpg

Πολύ ωραία και σιχαμερή ταινία. Έχω να τη δω πολλά χρόνια. Μου έχει μείνει αξέχαστη η σκηνή όπου βάζει αρχικά ένα συμπαθέστατο χιμπαντζή στη μία κάψουλα για τηλεμεταφορά αλλά στην άλλη κάψουλα βγαίνει το ζώο να είναι τα "μέσα έξω". Η αηδία. Βγήκε και συνέχεια. Υπάρχει σε DVD άραγε.