Jump to content
Sign in to follow this  
makisimos

Παιχνίδια Απέργη

Recommended Posts

Ελληνική εταιρεία, πληροφορίες για την οποία δεν έχω και ειναι ευπρόσδεκτες από όποιον γνωρίζει κάτι για τα παιχνίδια που κυκλοφόρησε..!! Πρέπει να δραστηριοποιήθηκε την δεκαετία του '70 άντε και μέχρι μέσα του '80..!!!! Αυτό που βρήκα και το θυμάμαι καλά, όπως πιστεύω και οι περισσότεροι από εσας, ειναι ΄ένα είδος view master, πολύ μικρό σε μέγεθος, σε σχήμα σπιτάκι με κόκκινη σκεπή..!!! Κοιτάς στο ματάκι, πατάς την καμινάδα και αλλάζουν οι εικόνες..!!! Κοιταξα μλεσα και έχει μια ιστορία με έναν γάτο και έναν βασιλιά..!!! Να είναι ο παπουτσομένος γάτος?

fetch?photoid=937424

Edited by stayros
αποκατασταση φωτο
  • Like 1

Μπραβο Makisime :)

Ειχα παρει πολλα τέτοια σπιτάκια με διάφορες ιστοριούλες (μεχρι που τα εκανα χωριο ολοκληρο #))

Ενα το ειχα ανοιξει και ειχα δει ολο το εσωτερικο του :P

Το παραθυράκι πισω, τυπου (πλαστικοποιημενο) γυαλι μεγεθεντικου φακου.

Το παραθυρακι μπροστα ηταν διαφανο πλαστικο για να εχεις φως.

Ο μηχανισμος ηταν παρα πολυ απλος. Παταγες την καμιναδα και γυριζαν οι εικονιτσες

• Like 1

Λορένα, η μικρή εξερευνήτρια..!!!!!! αχαχαχαχαχαχα

Είσαι κι εσυ από τα παιδιά που δεν κάθονταν σε ησυχία ε? Γι αυτό απέμεινα κι εγώ χωρίς παιχνίδια από την παιδική μου ηλικία..!!

Πάντα ήθελα να δω TI κρύβεται από μέσα..!!!

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον φασουλέτο μου, που τον έκανα χίλια κομμάτια για να δω αν το σώμα του κρύβει κανένα θησαυρό.!!! Προφανώς κάτι τέτοιο θα είχα δει σε κάποια ταινεία τότε...!! :D

Το σπιτάκι είχε για τα καλά θαφτεί στα έγκατα της μνήμης μου.

Πρέπει να το είχα όταν ήμουν νηπιαγωγείο, από τα πρώτα παιχνίδια που θυμάμαι να είχα. Θυμήθηκα ότι είχα μείνει άναυδος από το τρόπο που άλλαζαν οι εικόνες. Δυστυχώς το γερασμένο μου μυαλό δεν μπορεί να ανακαλέσει την ιστορία που είχε το σπιτάκι μέσα. Θυμάμαι επίσης ότι για πάρα πολλά χρόνια ήταν διαθέσιμα στο τοπικό βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου, τα περισσότερα πρέπει να είχαν ξεμείνει εκεί χρόνια ολάκερα.

Που να ήξερα τότε.......

Makisimos είσαι ο...... Σλήμαν των αρχαίων παιχνιδιών.

Ένα απλό "thanks" κάτω από το αρχικό σου thread είναι το ελάχιστο.

Προτείνω άμεσα να κηρυχτεί ο makisinos σε "Honoured User", οι πληροφορίες που έχει φέρει στην επιφάνεια, χώρια οι αναμνήσεις, είναι παγκοσμίως μοναδικές.

:bow2::bow2: Makisime

Το είχα αυτό το σπιτάκι. Και να φανταστείς προχθες μου ήρθε στο μυαλό και αναρωτιόμουν ποια ήταν η κατάληξή του.

Το ειχα πει οτι ειναι ο Αρχοντας Μακισιμος εδω και καιρο!:D

Makisimo μου, πολυ ομορφο αυτο το παιχνιδι! Μαγικη ατμοσφαιρα!!! Δεν το ειχα ποτε!

Κάτι μου λέει κι εμένα πολύ αμυδρά, τόσο το σπιτάκι όσο και το όνομα της εταιρείας...

Το είχα και εγώ το σπιτάκι, με τον παπουτσωμένο γάτο σαν ιστορία...

Μπράβο... :)

Τέτοια σπιτάκια είχα κι εγώ...με παραμύθια (θυμάμαι ότι είχα Χιονάτη,Σταχτοπούτα,Λυχνάρι Αλαντίν,Χάνς Και Γκρέτελ,3 γουρουνάκια,7 κατσικάκια,κοντορεβυθούλη).Αλλά τα έπαιρνα χωρίς το κουτί!Από πανηγύρια κυρίως,500 δρχ περίπου το καθένα!