Jump to content
Sign in to follow this  
Dominion

Φρουτοπία (1985)

Recommended Posts

17 hours ago, maryflor73 said:

Εγώ τα έχω διαβάσει αλλά επειδή είδα πρώτα τη σειρά, το κόμικ δεν μου άρεσε..

Τελικά τι γίνεται? Ο τρίτος χρησμός μιλάει για μια κορώνα που δεν ανήκει σε βασιλιά και για ένα μπρελόκ με 12 αντικλείδια που θα σώσουν την Φρουτοπία. Στο κόμικ αναφέρονται όλα αυτά?

Το κόμικ υπάρχει και κυκλοφορεί και στο εμπόριο κανονικά. Κάνε λίγη υπομονή domniki θα σου γράψει κάποιος τη συνέχεια. Αυτή η περίοδος είναι δύσκολη...Άλλωστε έκανες υπομονή 30 χρόνια, μερικές μέρες σε ενοχλούν 

Το περασμένο Δεκέμβριο ο Ευγένιος Τριβιζάς ειχε δηλώσει σε συνέντευξη του οτι εχει ολοκληρώσει το βασικό σκέλος του 4ου κύκλου της Φρουτοπίας και αναφέρει οτι ειναι σε συζητήσεις με το Φαίδωνα Σοφιανό για ενα remake της σειράς το οποίο θα περιλαμβάνει φυσικά και το καινούριο 4ο κύκλο, ομως αναφέρει οτι υπάρχουν εμπόδια και αντιξοότητες που "ισως" ξεπεραστούν.. (Μπορείτε να δείτε που το αναφέρει στο 15:36 του παρακατω βίντεο) Εγω ειμαι απόλυτα βέβαιος οτι με αυτο το "ισως" θα μείνει η ολη υπόθεση, μα αν δεν ειχαν βρεθεί τα χρήματα ηδη απο την εποχή των 80's για την ολοκλήρωση της σειράς - εποχή των "παχιών αγελάδων" - και μονο στη σκέψη να βρεθεί ενα αντίστοιχο budget στη σημερινή εποχή για τη δημιουργία ενος remake μαλλον αποτελεί ονειρο καλοκαιρινής νύχτας.. Κρίμα!

15 hours ago, domniki said:

Το κόμικ είναι δηλαδή ημιτελές?

αυτο δεν το ξερω, μονο υποθεσεις μπορω να κανω μπορει να ολοκληρωθηκε η σειρα σαν κομικ και ο Ευγενιος Τριβιζας να ηθελε να αλλαξει το τελος στη σειρα της ΕΡΤ , να κανει πχ μια ανατροπη.

Πρεπει να βρεθει καποιος που να εχει τον τελευταιο τομο για να δωσει την απαντηση

σε προηγουμενο ποστ εγραφες κατι για μπρελοκ με δωδεκα αντικλειδια, με αναζητηση που εκανα στο google το κομικ με τιτλο "ο μαυρος πανθηρας" γραφει στην περιληψη

"Μια άγρια καταδίωξη, μια παράτολμη απόδραση και ένας ακατάληπτος χρησμός δοκιμάζουν τη μοίρα των φρούτων της θρυλικής Φρουτοπίας. Θα καταφέρει η Μάτα η Ντομάτα να ξεφύγει από τους αμείλικτους μετόχους της Πελτε-πλίτς ή θα καταντήσει ντοματοπελτές; Τι καταχθόνιους κινδύνους θα αντιμετωπίσουν οι τρεις φυλακισμένες που δραπετεύουν από το ζοφερό κελί τους; Τι νόημα κρύβει ο απόκρυφος, τρίτος χρησμός για την κορόνα που δεν ανήκει ούτε σε πρίγκιπα, ούτε σε βασιλιά και το μπρελόκ με τα δώδεκα αντικλείδια; Και σε ποιο άγνωστο μέρος καραδοκεί ένας φονικός μαύρος πάνθηρας"; 

Εγω ειχα παρει καποια τευχη του κομικ αλλα οχι ολοκληρη τη σειρα, οποτε δεν ξερω ουτε εγω αν οντως εχει ολοκληρωθει.

(παντως δε γνωριζα οτι η σειρα βασιζεται στο κομικ, καθοτι το κομικ το βρηκα αργοτερα)

Γεια σε όλους τους φρουτοπιαμανιακούς. Όπως έγραψα και παραπάνω, ο τρίτος κύκλος είναι ολοκληρωμένος στη σειρά υπό μορφή κόμικ που κυκλοφόρησε και τις επόμενες μέρες θα στείλω σε πμ τη συνέχεια στη domniki. Ας μην ξεχνάμε οτι είναι περίοδος διακοπών και όλοι μας λίγο πολύ είμαστε στις θάλλασες και στα βουνά οπότε η υπομονή επιβάλλεται. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, λίγες μέρες είναι αμελητέα ποσότητα μπρος στα 30 χρόνια. Από την άλλη αν κάποιος είναι σε μεγάλη πόλη και βιάζεται μπορεί να αναζητήσει και να προμηθευτεί τη σειρά σε πάνδετους τόμους - οκτώ αν θυμάμαι καλά - και ειδικότερα τους δύο τελευταίους που περιέχουν και το τέλος του τρίτου κύκλου. 

Posted (edited)
1 hour ago, foutix said:

Γεια σε όλους τους φρουτοπιαμανιακούς. Όπως έγραψα και παραπάνω, ο τρίτος κύκλος είναι ολοκληρωμένος στη σειρά υπό μορφή κόμικ που κυκλοφόρησε και τις επόμενες μέρες θα στείλω σε πμ τη συνέχεια στη domniki. Ας μην ξεχνάμε οτι είναι περίοδος διακοπών και όλοι μας λίγο πολύ είμαστε στις θάλλασες και στα βουνά οπότε η υπομονή επιβάλλεται. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, λίγες μέρες είναι αμελητέα ποσότητα μπρος στα 30 χρόνια. Από την άλλη αν κάποιος είναι σε μεγάλη πόλη και βιάζεται μπορεί να αναζητήσει και να προμηθευτεί τη σειρά σε πάνδετους τόμους - οκτώ αν θυμάμαι καλά - και ειδικότερα τους δύο τελευταίους που περιέχουν και το τέλος του τρίτου κύκλου. 

Το αστειο ειναι οτι δεν ηξερα οτι υπαρχει 3ος κυκλος. Πριν 30 χρόνια είχα δει μόνο τους 2 κυκλους, και μόλις προσφατα παρακολουθησα τα επεισοδια του 3ου κυκλου. Και ανακαλυψα ότι δεν υπαρχει τέλος στη σειρα 😁 Σε βιβλιοπωλειο που ρωτησα μου ειπαν ότι υπαρχουν 7 τόμοι, αλλά ο τελευταίος που διαβασα δεν περιειχε τη λύση. Πίστευα ότι σε ενα φόρουμ με χιλιαδες ρετροχρηστες, θα υπήρχαν πολλοι που θα ήξεραν. Προφανώς έκανα λάθος.

Edited by domniki
  • Like 1

Ο τίτλος απο το 50 τευχος ειναι: Οι σαράντα σεφ! Επειδή δεν τα έχω διαβασει δεν γνωρίζω αν αυτός ειναι ο τελευταιός της σειρας!