Jump to content
Shock

RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Recommended Posts

Μεταφέρω τη μικρή συζήτηση που είχαμε εδώ με τον Rakeesh:

Μηπως ειναι η ιδια ταινια με την Ακαταμάχητος πιλότος? Rakeesh (συζήτηση) 09:55, 21 Οκτωβρίου 2016 (UTC) Πως απαντάμε σε αυτό εδώ; Δεν το χουμε ξανακάνει στην RetroDB... Μόλις απάντησες :)Rakeesh (συζήτηση) 08:41, 22 Οκτωβρίου 2016 (UTC) Εσένα κρατάει ημερομηνία και nickname φίλε μου, εγώ απλώς άνοιξα την επεξεργασία και έγραψα κάτι. Δε νομίζω ότι το κάνω σωστά, ακόμη και τώρα. Το προτελευταιο πληκτρο απο πανω εχει "η υπογραφη σας". Επισης υπαρχει η συμβαση σε καθε απαντηση να προσθετουμε ενα : ωστε να φωλιαζει ο διαλογος και να ξερουμε ποιος απανταει σε ποιον. Πηρα το θαρρος και το εκανα στις παραπανω απαντησεις ως παραδειγμα. Ελπιζω να βοηθησα. Στο θεμα μας ομως, πιστευεις οτι προκειται για την ιδια ταινια με 2 τιτλους; Rakeesh (συζήτηση) 10:36, 25 Οκτωβρίου 2016 (UTC)

Φίλε Rakeesh, δε βρήκα πουθενά τέτοιο κουμπί μπροστά μου και έτσι δε μπορούσα να συνεχίσω εκεί τη συζήτηση. Για τις ταινίες αυτές βρήκα χρόνο επιτέλους και το τσέκαρα και είχες απόλυτο δίκιο! Πρόκειται για την ίδια ταινία με διαφορετικό τίτλο. Το λήμμα "Ακαταμάχητος Πιλότος" το έβαλα προς διαγραφή, μετέφερα τις πληροφορίες στο "Και Πετάει Και... Πηδάει", μετέφερα την ταινία μία χρονιά μπροστά και πρόσθεσα και κάποια άλλα στοιχεία που βρήκα. Νομίζω πως τώρα είναι εντάξει και σ' ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση! :) Θα σε παρακαλέσω παρόμοιες συζητήσεις να τις κάνεις εδώ, μιας και γι' αυτό το λόγο δημιουργήθηκαν τα νήματα αυτά.

Μία άλλη συζήτηση που είχες ανοίξει, ήταν εδώ για τη Μαρία/Μάιρα Ψιλοπούλου. Το λήμμα που της έχουμε φτιάξει είναι αυτό εδώ και νομίζω πως είναι επιβεβαιωμένο πλέον ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο. Ή μήπως όχι;

Και τέλος, βρήκα αυτό εδώ, πάλι δικό σου, το οποίο δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρόλο παίζει και γιατί το έφτιαξες. Να το διαγράψουμε;

Edited by Mandrake
  • Like 1

πολλες ελλειψεις εχει η σειρα

μουσικη: Δημητρης Λεκκας

ηθοποιοι: Μαριλλη Μαστραντωνη , Μπεττυ Νικολεση,Γιαννης Μποσταντζογλου,Μανωλης Μαυροματακης,Σοφια Σεϊρλη,Τονια Ζησιμου,Ελενη Καλαρα,Γιαννης Μαυριδης,Μιμης Χρυσομαλλης,Γιαννης Μπεζος,Γιωργος Βουλτζατης,Ερση Μαλικενζου,Νικος Λυτρας,Νικος Αϊβαλης,Σεργιος Αλεξοπουλος,Βικυ Πρωτογερακη,Χριστιαννα Φραγγου,Αγγελος Παπαδημητριου,Δημητρης Βερνικος,Γερασιμος Σκιαδαρεσης,Μαρικα Τζιραλιδου,Σταυρος Μερμηγκης,Νατασα Τσοκου,Αποστολος Βαρσαμιδης,Περικλης Λιανος,Σταυρος Ξενιδης,Αποστολος Σοφιανος και ειναι πολυ πιθανο αυτος να ειναι ο Ηλιας Ζερβος μεταμφιεσμενος σε θεια Ερμιονη

ειναι κι αλλοι που δεν ξερω τα ονοματα τους αλλα εχω screenshots:

αν ο ηθοποιος που εχει ρολο παπα (βλεπε φωτο) ειναι ιδιος μ αυτον της τελευταιας φωτο τοτε ειναι ο Αγγελος Παπαδημητριου

• Like 2

το νο1 δεν ειναι ο ηλιας ζερβος,εχει κολλησει το μυαλο μου στο ονομα του

νο2 κατα 90% η ντορα σιμοπουλου

νο3 1000% η ευα στιλαντερ

ν04 κατα 95 ο αγγελος παπαδημητριου

νο5 ειπωθηκε σωστα ειναι προφανως ο αγγελος παπαδημητριου

• Like 2

Σχετικά με τις φωτό:

Νο1 δεν είναι ο Ηλίας Ζερβός. Αναζητείται λοιπόν ο ηθοποιός που παίζει την Ερμιόνη.

Νο2 δεν είναι η Ντόρα Σιμοπούλου. Αναζητειται η ηθοποιός που παίζει την Κωστούλα.

Νο3. Είναι η Εύα Στυλάντερ στον ρόλο της Κριστίν.

Νο4 Ο Άγγελος Παπαδημητρίου παίζει στο 6ο επεισόδιο τον ρόλο του πάτερα Ιγνάτιου και αργότερα από το 9ο επεισόδιο το ρόλο του ζωγράφου Μάκη.

• Like 2

Καλησπερα παιδια.

Στην ταινια Ελλας Ελληνων Παλαβων

στο 41,20 ενδεικτικα (και σε αλλα σημεια) εμφανιζεται ενας ηθοποιος που αγνοω το ονομα του.

Αναζητω το ονομα του και αν εχει λημμα,τον προσθετω στην ταινια.θενξ!

(το βρηκα και το προσθεσα,ηταν ο Αγγελος Προβελεγγιος)

Edited by Pharcyde
  • Like 2

Θα παρακαλέσω να διαγραφεί αυτή η φωτογραφία.

Με το "νομίζω" δε μας βοηθάς και πολύ... Μπορεί να είναι κάποιος συγγενής του που να μοιάζουν! Οι χρονολογίες συμπίπτουν βέβαια, με το που τελειώνουν οι παραγωγές που έχει εμφανισθεί ο ένας, ξεκινά ο άλλος, αλλά πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα; Πρωτού κάνουμε μια τόσο χρονοβόρα και σοβαρή αλλαγή, θα πρέπει να "ζυγίσουμε" κάποια πράγματα. :)

Edited by Mandrake
  • Like 1

Ο Λάκης Γκέκας (1935-2012) είναι Μιχάλης και όχι Ηλίας. Οπότε πρόκειται για διαφορετικά άτομα.

Δείτε και αυτό: http://e-maistros.gr/main/%CE%B7-%CE%BA%CF%89%CE%BC%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85/

Edited by nasos kolias
  • Like 2

Θέλω να κάνω μία έκληση δημόσια. Υπάρχουν τέσσερα βίντεο στην κατοχή μου, στιγμιότυπα τηλεοπτικών εκπομπών, όπου οι συνεντευξιαζόμενοι Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Τζέημς Πάρις, Κώστας Καραγιάννης και Demis Roussos μιλάνε για κάποιες συμπαραγωγές ή ξένες παραγωγές στις οποίες είχαν συμμετοχή και χρειάζεται να βρεθούν πληροφορίες και να καταχωρηθούν στην RetroDB. Δυστυχώς αυτά δεν υπάρχουν σε streaming να σας τα δείξω, αλλά όποιος θα ήθελε να βοηθήσει, ας μου στείλει ένα pm να τα ανεβάσω στο Dropbox και να του δώσω το link! Μικρά είναι, θα τα συμπιέσω όλα σε ένα αρχείο *.rar και θα του τα στείλω! Όποιος γνωρίζει από ελληνικό κινηματογράφο και θα ήθελε να προσπαθήσει να βρει ποιες είναι, ας μου πει!

• Like 1