Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη

Αυτό που έγραψες φίλε μου δεν είναι ο τίτλος του κομματιού, αλλά του άλμπουμ! Το κομμάτι λέγεται "La Petite Fille de la Mer". Είναι πράγματι πολύ γνωστή μελωδία και ίσως είχε παιχτεί σε καμιά αισθηματική κινηματογραφική ταινία (ή ακόμη και βιντεοταινία!), όπου παίζονταν ωραία κομμάτια πολλές φορές. Το "Generique" από το ίδιο άλμπουμ, πάντως, είναι η εισαγωγή της τηλεοπτικής εκπομπής "Παρασκήνιο"!
 
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση Mandrake! Θυμάμαι περίμενα την έναρξη της εκπομπής για να ακούσω το Generique. Σήμερα με το shazam πιο εύκολα.

Το άκουσα ένα βράδυ στην tv χωρίς να έχω εικόνα, δεν ξέρω τι έπαιζε. Μου έμεινε η μουσική. Μετά από μερικές μέρες το θυμήθηκα και έψαξα το πρόγραμμα της τηλεόρασης. Υπέθεσα πως πρέπει να ήταν από το x-files. Ρώτησα έναν φίλο που δεν έχανε επεισόδιο να μου το περιγράψει. Έγινα μέλος σε ένα ξένο x-files forum και τους μετέφερα την περιγραφή. Έμαθα ποιο επεισόδιο ήταν. Μετά βρήκα την μουσική. Είχα τον δίσκο PLAY αλλά μου είχε διαφύγει το track. Πράγμα ασυγχώρητο.

Moby - My Weakness (1999)
 
Για μένα ένα από τα καλύτερα θέματα του Retromaniax. Ένα μεγάλο ευχαριστώ :flower:
Συμφωνώ, παιδιά είναι υπέροχο το θέμα και τα κομμάτια που έχετε βάλει έως τώρα.

Πολλές φορές έχουμε ακούσει κάποιο ορχηστρικό κομμάτι από διαφήμιση, εκπομπή ή ταινία, και δεν μπορούμε να το βρούμε επειδή ακριβώς δεν έχει στίχους.

Yello - Hawaiian Chance
Φίλε manos311 το είχα ξεχάσει εντελώς και ταυτόχρονα το θμάμαι απέξω. Αγαπημένο. Να ΄σαι καλά.

παιχτηκε ως σημα εναρξης σε πολιτικες εκπομπες με πιο συγχρονη ενορχηστρωση

Prokofiev - Dance of the Knights
Και σε C64 sid διασκευή από Rob Hubbard. :)

Το πρώτο προέρχεται από την μουσική της ταινίας του 1983 Γλυκιά Συμμορία του Νίκου Νικολαΐδη.
To δεύτερο ακουγόταν στην ταινία του 1983 Risky Business αλλά και σε άλλες ταινίες και σειρές μετέπειτα.

Γιώργος Χατζηνάσιος - Γλυκιά Συμμορία (1983)
Tangerine Dream - Love On A Real Train (1984)
 
Συμφωνώ, παιδιά είναι υπέροχο το θέμα και τα κομμάτια που έχετε βάλει έως τώρα.


Φίλε manos311 το είχα ξεχάσει εντελώς και ταυτόχρονα το θμάμαι απέξω. Αγαπημένο. Να ΄σαι καλά.


Και σε C64 sid διασκευή από Rob Hubbard. :)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς δε φαίνονται όλα τα βίντεο που είχαμε δημοσιεύσει, όπως και σε άλλα θέματα, μετά την κυβερνοεπίθεση που δέχτηκε το Retromaniax και τη μεταφορά σε άλλο σέρβερ. Αν προσέξεις, σε αρκετές δημοσιεύσεις δεν ταιριάζει το βίντεο με την περιγραφή.
 
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση Mandrake! Θυμάμαι περίμενα την έναρξη της εκπομπής για να ακούσω το Generique. Σήμερα με το shazam πιο εύκολα.

Το άκουσα ένα βράδυ στην tv χωρίς να έχω εικόνα, δεν ξέρω τι έπαιζε. Μου έμεινε η μουσική. Μετά από μερικές μέρες το θυμήθηκα και έψαξα το πρόγραμμα της τηλεόρασης. Υπέθεσα πως πρέπει να ήταν από το x-files. Ρώτησα έναν φίλο που δεν έχανε επεισόδιο να μου το περιγράψει. Έγινα μέλος σε ένα ξένο x-files forum και τους μετέφερα την περιγραφή. Έμαθα ποιο επεισόδιο ήταν. Μετά βρήκα την μουσική. Είχα τον δίσκο PLAY αλλά μου είχε διαφύγει το track. Πράγμα ασυγχώρητο.

Moby - My Weakness (1999)
Τι είπες τώρα!! Απ' το 11ο επεισόδιο του 7ου κύκλου με τίτλο "Closure" αναζήτησα για πρώτη φορά κομμάτι του Moby! Κατ' εμέ ίναι από τις πιο συγκινητικές στιγμές στην ιστορία των "The X-Files"!

Ένα άλλο κομμάτι που αναζήτησα μόλις το άκουσα, ήταν νομίζω απ' την τηλεοπτική σειρά "Στα Ίχνη του Εγκλήματος" ("Without a Trace"), μέσα στους δύο πρώτους κύκλους κάπου, το "Mad World" του Gary Jules! Νομίζω πως ήταν μία σκηνή που έχει να κάνει με την εξαφάνιση κάποιου παιδιού όπου δείχνει ως flashback (όπως συνηθίζει στην αρχή κάθε επεισοδίου που συζητιέται η υπόθεση) να μπαίνει στο σχολικό λεωφορείο και μετά να μην το έχει ξαναδεί κανείς. Και γενικότερα δηλαδή απ' τα τηλεοπτικά/κινηματογραφικά προκύπτουν πολλά ωραία κομμάτια που αξίζει ν' αναζητήσει κανείς, ακόμη και σε νεότερες. Στη νέα τηλεοπτική σειρά "Lovecraft Country" για παράδειγμα, περιμένω το "κλείσιμο" του επεισοδίου πως και πως για να ακούσω ξανά τη νέα εκτέλεση του "Sinnerman" της Nina Simone, με την Alice Smith! Τολμώ να πω ότι είναι εξίσου "δυνατό" όπως το πρωτότυπο! Αλλά ξέφυγα απ' το θέμα και ζητώ συγγνώμη, καθώς αυτά δεν είναι ορχηστρικά...

Το πρώτο προέρχεται από την μουσική της ταινίας του 1983 Γλυκιά Συμμορία του Νίκου Νικολαΐδη.
To δεύτερο ακουγόταν στην ταινία του 1983 Risky Business αλλά και σε άλλες ταινίες και σειρές μετέπειτα.

Γιώργος Χατζηνάσιος - Γλυκιά Συμμορία (1983)
Tangerine Dream - Love On A Real Train (1984)
Το κομμάτι του Γιώργου Χατζηνάσιου ήταν απίθανο! Παίζει και στιγμιότυπό του σε repeat, αν θυμάμαι καλά, στο μενού του DVD. Γι' αυτή τη γκρουπάρα τους "Tangerine Dream" τι να πούμε πια... Έχουν πολλά και παρόλο που τους ακούω αρκετά χρόνια, δεν έχω ακούσει παρά ελάχιστα. Αγαπημένα άλμπουμς απ' αυτά που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι το "Hyperborea" & το "Cyclone"! Τα άλλα που έχω είναι τα: "Force Majeure", "Phaedra" & "Atlantic Walls" (συλλογή) και φυσικά το soundtrack της ταινίας "Το Μεροκάματο του Φόβου" ("Sorcerer") ('77) του William Friedkin! Δυστυχώς, μονάχα το "Hyperborea" έχω σε βινύλιο... :banghead: Το "Cyclone" εάν δεν κάνω λάθος είναι και το μόνο τους άλμπουμ το οποίο έχει φωνητικά και στίχο.
 
Πολύ ωραία τα σχόλια σου Mandrake.

Λίγα ακόμα μουσικά θέματα που τα έχω αναζητήσει.

Γιάννης Σπανός - Μοναξιά (1971) - Από το soundtrack της ταινίας Εκείνο το καλοκαίρι.
Γιάννης Σπανός - Καταδίωξη (1972) - Από το soundtrack της ταινίας Αναζήτησις.
Kool & the Gang - Summer Madness (1972) - Έχει ακουστεί σε πολλά μέσα
Vangelis - Rachel's Song (1972) - Από το soundtrack του Blade Runner.
Bill Conti - Reflections (1976) - Από το Rocky.
Γιώργος Χατζηνάσιος - Καταδίωξη (1976) - Από το soundtrack της ταινίας Το Αγκίστρι.
Vangelis - The Bounty (closing theme) - Υπάρχει στο CD του 1989 Themes.
 
Το έχω αρκετές φορές χωρίς να ξέρω τον τίτλο.

Audio Deluxe - 60 Seconds (1991)
 
Composed and originally performed by American guitarist Mason Williams with instrumental backing by members of the Wrecking Crew.

Mason Williams - Classical Gas (1968)

 
Καλημέρα στο όμορφο forum! Εδώ και δεκαετίες ψάχνω τα soundtracks από 2 παλιές ελληνικές ταινίες που υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην έχουν κυκλοφορήσει και ποτέ σε δίσκο: είναι η μουσική του Σταμάτη Σπανουδάκη για την ταινία "Τα χρώματα της ίριδας" και του Γιώργου Χατζηνάσιου για την ταινία "Ένας νομοταγής πολίτης". Αν γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για αυτές τις μουσικές θα του ήμου ευγνώμων να το μοιράζονταν μαζί μας.
 

Sky - Fifo

Το θυμάμαι από το 1980 περίπου, που ακουγόταν σαν μουσική υπόκρουση πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα της ΕΡΤ, και έδειχνε το ρολόι.

 
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς δε φαίνονται όλα τα βίντεο που είχαμε δημοσιεύσει, όπως και σε άλλα θέματα, μετά την κυβερνοεπίθεση που δέχτηκε το Retromaniax και τη μεταφορά σε άλλο σέρβερ. Αν προσέξεις, σε αρκετές δημοσιεύσεις δεν ταιριάζει το βίντεο με την περιγραφή.
Όντως, από τα καλύτερα, για εμένα, θέματα στους ρετρομάνιαξ, παρά τις αναντιστοιχίες τίτλων/βίντεο σε παλαιότερα ποστ. Thanks @manos311!
 
Gabriel Yarde - La Poubelle Cuisine (1986)
Από το OST της ταινίας Betty Blue. Xρησιμοποίηθηκε στη διαφήμιση Lac des Roches Boutari που γυρίστηκε στην αγαπημένη μου Κέρκυρα το 1990.


 
Πίσω
Μπλουζα