Επισκευή σε νεκρό 3" Disk Drive (CPC6128)

RetroCPC

RetroWannaBe
Joined
28 Mαϊ 2013
Μηνύματα
89
Αντιδράσεις
68
Καλησπέρα σε όλους.Έχω στην κατοχή μου εναν αρχαιο πλεον CPC6128 τον οποιο κατα καιρους ανοιγα και σκαλιζα-επαιζα.Τελευταια φορα που τον ανοιξα για να ασχοληθω παρατηρησα οτι το Floppy Drive ήταν νεκρό.Έχω αλλάξει άπειρες φορές λαστιχο στο μοτερ στο παρελθον,οποτε με σιγουρια σας λεω οτι δεν ειναι το κλασικό κομμενο-καμμενο λάστιχο.Εκανα αρκετες μετρήσεις με πολύμετρο,οι αντιστάσεις είναι όλες σωστες,η παροχή ρεύματος ειναι σωστή στην είσοδο.Το μονο που με προβληματίζει-υποψιαζει ειναι οτι το LED που 'βλεπει' την δισκετα δεν ειναι το ιδιο φωτεινο οπως παλια (μέτρησα τάση περίπου 1.2-1.5v).Αναβει μεν αλλα σε πολυ πολυ μικρότερη ενταση.Ολες οι γνωμες-συμβουλες δεκτες!
 
Καλως ηλθες!!

Τωρα στο θεμα μας..ζορικα τα πραγματα..

Δες αρχικα το troubleshooting απο το service manual του amstrad

3a.jpg

4.jpg

Τσεκαρε επισης μηπως υπαρχουν κομμενα Tracks στην πλακετα του drive ή προβλημα στο καλωδιο data του drive.Με εξωτερικο drive 3,5 λειτουργει ο υπολογιστης? (να δουμε δηλ.αν ειναι ΟΚ ο controller..)

1.jpg

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως ζόρικα τα πράγματα... Και πολύ φοβάμαι οτι θα είναι ο controller. Αυτό με το led το είχα συναντήσει πριν αρκετά χρόνια στον amstrad ενός φίλου μου. Και το χειρότερο ήταν οτι κατέστρεφε ότι drive βάζαμε πάνω του!

Αν έχεις κάποιο 3,5 για θυσία, σύνδεσε το να σιγουρέψουμε οτι δουλεύει ο controller, όπως είπε και ο φίλος angel_grig.
 
Ξεχασα να το γραψω στο αρχικο ποστ.Να με συγχωρειτε!Εχω δοκιμασει 3.5" εξωτερικο και παιζει μια χαρα!Το εσωτερικό data καλωδιο του 3" ειναι ελαφρως τσακισμενο και με υποψιαζει και μενα.Που μπορω να βρω κατι παρομοιο ωστε να το αντικαταστησω ή πως μπορώ να σιγουρευτώ οτι φταιεί αυτο σίγουρα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RetroCPC είπε:
Ξεχασα να το γραψω στο αρχικο ποστ.Να με συγχωρειτε!Εχω δοκιμασει 3.5" εξωτερικο και παιζει μια χαρα!Το εσωτερικό data καλωδιο του 3" ειναι ελαφρως τσακισμενο και με υποψιαζει και μενα.Που μπορω να βρω κατι παρομοιο ωστε να το αντικαταστησω ή πως μπορώ να σιγουρευτώ οτι φταιεί αυτο σίγουρα;
Aφου λοιπον λειτουργει ο controller αυτο ειναι καλο.Το καλωδιο μπορεις να δεις εαν λειτουργει εαν εχεις πολυμετρο(εαν δεν εχεις βρισκεις το πολυ με 20 ευρω).Βαλε μερικες φωτος ομως,και πες μου εαν το καλωδιο του drive βγαινει απο την πλακετα γιατι εχω καιρο να ανοιξω τον amstrad μου,και θα σου πω πως το ελεγχεις.
 
Δυστυχώς το καλώδιο έχω προσπαθήσει και παλαιότερα να το βγάλω χωρίς όμως επιτυχία.Ειναι κολλήμενο πάνω στην μητρική!Στελνω δυο φωτογραφίες όπως μου ζήτησες.Είναι λίγο χαμηλής ανάλυσης,ελπίζω να βοηθάνε.Βασικά ψάχνω (αν υπάρχει τρόπος) να συνδέσω το 3" drive εξωτερικά (όπως το 3.5") ώστε να σιγουρευτώ ότι δουλεύει! IMAG0107.jpgIMAG0106.jpg
 
Δυστυχώς το καλώδιο έχω προσπαθήσει και παλαιότερα να το βγάλω χωρίς όμως επιτυχία.Ειναι κολλήμενο πάνω στην μητρική!Στελνω μερικές φωτογραφίες όπως μου ζήτησες.Είναι λίγο χαμηλής ανάλυσης,ελπίζω να βοηθάνε.Θα προσπαθήσω να μετρήσω ένα ένα τα pin με πολυμετρο.Παράλληλα ψάχνω (αν υπάρχει τρόπος) να συνδέσω το 3" drive εξωτερικά (όπως το 3.5") ώστε να σιγουρευτώ ότι δουλεύει!

IMAG0109.jpg

IMAG0106.jpg

IMAG0107.jpg

IMAG0108.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RetroCPC είπε:
Ειναι κολλήμενο πάνω στην μητρική!
Δεν είναι κολλημένο. Κλιπαρισμένο είναι! Με ένα κατσαβιδάκι μπορείς να βγάλεις το κλιψάκι και μετά να "ξεκαρφώσεις" το καλώδιο απο τα πινς της μητρικής
 
ASiC είπε:
Δεν είναι κολλημένο. Κλιπαρισμένο είναι! Με ένα κατσαβιδάκι μπορείς να βγάλεις το κλιψάκι και μετά να "ξεκαρφώσεις" το καλώδιο απο τα πινς της μητρικής
Οκ!Θα προσπαθήσω να μετρήσω τα pin ένα ένα!Θα σας ενημερώσω σχετικώς!
 
Λογικα μπορεις να τσεκαρεις και οπως ειναι το καλωδιο.Απο την μερια που μπαινει στο drive βαζεις μια βελονα και ελεγχεις με το πολυμετρο (ή αγοραζεις μια σειρα pins οπως αυτα: )

81-320-thickbox.jpg

Eλεγχεις λοιπον το καλωδιο και τα ξαναλεμε.
 
Μέτρησα όλα τα pin.Δεν προέκυψε κάτι λάθος.Όλα δείχνουν σωστά.Το drive βεβαια παραμένει νεκρό.Μόνη ελάχιστη ενδειξη ζωής το μισοαναμένο LED!

IMAG0111.jpg

IMAG0110.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μου λες, τσεκαρες με το πολυμετρο την παροχη 12ν απο το μονιτορ;
 
ASiC είπε:
Δε μου λες, τσεκαρες με το πολυμετρο την παροχη 12ν απο το μονιτορ;
Ναι!Η παροχή δεν είναι πρόβλημα σίγουρα,γιατι την είχα χρησιμοποιήσει για να δώσω ρεύμα και στο 3.5" (Με την απαραίτητη αλλαγή πόλων 5v-12v βέβαια!)
 
Μισό λεπτάκι γιατί εγώ μπερδεύτηκα: την καλωδιοταινία την ελέγξαμε και την αποκλείσαμε?!

[edit] αν ναι, τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πρόβλημα στο drive αυτό καθαυτό... μπορείς να βρεις από κάποιο γνωστό / φίλο ένα άλλο για να το δοκιμάσεις?
 
Οταν κανεις cat ακουγεται καθολου το μοτερ?Αν ειναι ΟΚ και η πλακετα του drive (δηλ.οχι κομμενα tracks ή ψυχρες κολλησεις ) τοτε ειτε βαζεις ενα εσωτερικο 3,5 στην θεση του ειτε το στελνεις εδω http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-664-6128-Disk-Drive-Service-Repair-Service-/121096685851?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1c31ecc91b .Σε εμας εδω βοηθουσε ο pontium -εαν δεν κανω λαθος-αλλα δεν ξερω εαν εχει χρονο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Μισό λεπτάκι γιατί εγώ μπερδεύτηκα: την καλωδιοταινία την ελέγξαμε και την αποκλείσαμε?!
[edit] αν ναι, τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πρόβλημα στο drive αυτό καθαυτό... μπορείς να βρεις από κάποιο γνωστό / φίλο ένα άλλο για να το δοκιμάσεις?
Την μέτρησα με πολύμετρο και δείχνει ΟΚ.Δυστυχώς δεν έχω κανένα φίλο με CPC6128 ή 3" drive!

angel_grig είπε:
Οταν κανεις cat ακουγεται καθολου το μοτερ?Αν ειναι ΟΚ και η πλακετα του drive (δηλ.οχι κομμενα tracks ή ψυχρες κολλησεις ) τοτε ειτε βαζεις ενα εσωτερικο 3,5 στην θεση του ειτε το στελνεις εδω http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-664-6128-Disk-Drive-Service-Repair-Service-/121096685851?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1c31ecc91b .Σε εμας εδω βοηθουσε ο pontium -εαν δεν κανω λαθος-αλλα δεν ξερω εαν εχει χρονο..
Κανένας ήχος-κανένα σημάδι ζωής πέραν του μισο-αναμμενου LED (Φωτοδίοδο αναγνώρισης εισαγωγής δισκέτας).Θα τσεκάρω το link που μου έστειλες και ίσως το στείλω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την μέτρησα με πολύμετρο και δείχνει ΟΚ.Δυστυχώς δεν έχω κανένα φίλο με CPC6128 και 3" drive!
 
Κατα 90% το προβλημα ειναι στην τροφοδοσια των 12ν. Ακολουθα τις πιστες των 12 απο το βυσμα και μετρα με το πολυμετρο τα εξαρτηματα που βρισκονται πανω σε αυτες.
 
Μπορεί κάποιος να κανει ένα κοπο και να μετρήσει την τάση που φτάνει στο LED (Φωτοδίοδο αναγνώρισης της δισκέτας) και να μου δώσει ένα νουμερο;
 
Τι νεότερο έχω:

1)Επικοινώνησα με τον τύπο που είναι πισω απο αυτό το μαγαζι (http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-664-6128-Disk-Drive-Service-Repair-Service-/121096685851?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1c31ecc91b) και μου ειπε οτι δυσκολα φτιαχνεται.Πιθανολογεί ότι φταίει είτε ο Controller είτε το μοτερ του drive!O Controller δουλευει 100% αφού έχω συνδεσει με επιτυχια 3.5' drive.Το μοτερ το αποσύνδεσα απο το drive και του εδωσα 12V και δουλεψε μια χαρα.

2)Εχω αφαιρεσει εντελως την πλακετα και μετραω πλεον ενα ενα τα εξαρτηματα και τα ρευματα.Τα ρευματα απο την κεντρικη μοναδα ειναι ολα ΟΚ.Το πρόβλημα ειναι στην πλακετα του drive.Το μυαλο μου παει ειτε σε καμμενη αντισταση ειτε στο LED-φωτοδιοδο αναγνωρισης της δισκετας!

3)Μεχρι να επισκευασω το drive (και αν τελικα το επισκευασω) βρηκα μια γρηγορη και πολυ ευκολη εναλλακτικη να φορτωνω τα παιχνιδια που θελω με την παλια κλασικη αλλα λιγο αργη μεθοδο της κασετας.Μονο που στην συγκεκριμενη περιπτωση το ρολο της κασετας αντικαθιστα ενα mp3 player.Παραθετω πιο κατω το σχετικο διαγραμμα.Βρηκα επισης μερικα ετοιμα παιχνιδια σε mp3 μορφη (http://amstrad.cpc.free.fr/amstrad/mp3/) αλλα και η μετατροπη cdt αρχειων σε mp3 ειναι πολυ εύκολη διαδικασια με το winTZX (http://www.wintzx.fr/). [edit] copyrighted [edit]ftp://ftp.nvg.unit.no/pub/cpc/ADATE/tape/

amstrad_tape_cable_20120815_1127159644.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα