Η πειρατεία σκοτώνει το CPC

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Το σωστό θα ήταν να υπήρχε ένα superforum που θα περιλάμβανε τα 8 και 16 bits και να έμπαινε αυτό το thread εκεί. Τέλος πάντων.

Τα αγαπημένα εργαλεία των περισσότερων μαγαζιών της εποχής αλλά και οι ατέλειωτες δοκιμές που κάναμε για να αντιγράψουμε κάποιο παιχνίδι. Θυμάμαι ότι συγκεκριμένα παιχνίδια θέλανε συγκεκριμένα προγράμματα για να αντιγραφούν. Οι Γάλλοι πάλι ήταν οι expert του χώρου και επιλέγαμε στα menu στα τυφλά λόγω άγνοιας της γλώσσας μέχρι να καταφέρουμε το επιθυμητό.

Το πιο γνωστό πρόγραμμα για τους 664/6128 ήταν το Discology

discology.png


image001.gif


με δεύτερο για πολύ περίεργες και δύσκολες αποστολές το oddjob



Πέρασε ο καιρός αλλάξαμε μηχανήματα και φυσικά προγράμματα. Η παρακάτω εικόνα είναι γνωστή σε όλους φαντάζομαι

xcopypro.gif


16bit-xcopy.gif
 
αχ αυτό to xcopy... ειχαμε γίνει όλοι ειδήμονες της αντιγραφής.
 
shock είπε:
Το πιο γνωστό πρόγραμμα για τους 664/6128 ήταν το Discology
Καπου πρεπει να βρισκεται στις δισκεττες που εχω ακομα.

shock δεν σε ξεχασα (ebay) αλλα πηγε κανενα 30αρι ευρω το συγκεκριμενο και δεν ηξερα αν το ηθελες.
 
30? χμμμμ μάλλον πολλά

Αλήθεια στον C= τι προγραμμαυα χρησιμοποιούσατε?
 
Fast Copy 3 στον ST φυσικά! Σνομπάριζε την χαμηλή ανάλυση με αποτέλεσμα να τρέχει μόνο σε μεσαία και υψηλή. Έδειχνε υπέροχο!

fast001ms1.png


Αλήθεια στην Amiga ποιό αντιγραφικό ήταν που έβγαζε ένα ήχο γκόνκ στο τέλος της δουλειάς;
 
...άλλο ένα πολύ νοσταλγικό post. :)

Tα "εργαλεία" που περιέγραψε ο shock (Oddjob & Discology για Amstrad, και X-Copy για Amiga) ήταν εκείνα στα οποία είχα ιδιαίτερη "συμπάθεια", αν και μερικοί γνωστοί μου amstradάδες χρησιμοποιούσαν επίσης εκτενώς το Nirvana και το Pyradev.

Απο hardware, δυστυχώς δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να ασχοληθώ με το Multiface 2...
 
Discology στον Amstrad και xcopy στην Amiga. Είδικα το xcopy δούλεψε πολύ αφού οι κενές δισκέτες της Amiga ήταν πιο προσιτές απο αυτές του Amstrad. Χτες πέρασα το xcopy στον σκληρό δίσκο της Amiga μου. Άντε να δουλέψει ξανά! :D
 
DCopy31...ωραιοτατο.Ισαξιο του XCopy

dcopy31kg6.jpg


Αντεγραφε και PC δισκεττες,πολλα Nibble modes,error correction κτλ κτλ
 
@billy Το pyradev ήταν για αντιγραφές?

@wally Πως μου ξέφυγε?
 
...δουλειά assembler/disassembler πρέπει να έκανε σίγουρα, και πρέπει να είχε και utilities για κοπιάρισμα αρχείων κλπ. Αυτό και το Nirvana είναι μέσα σε εκείνα που δεν είχα δουλέψει, οπότε απλά μεταφέρω ότι άκουγα απο φίλους μου...
 
Ενα αλλο αντιγραφικο software που θυμαμαι στα PC ομως ειναι το CW η αλλιως Copy Write το οποιο εβγαινε σε πολλες εκδοσεις
 
Φοβερο το Discology,αισθανοσουν χακερας,χωρια τα σχολια των συμμαθητων σου οτι ξεψαρωσες στο computing,lol.

Πρεπει να το ξαναφορτωσω τιμης ενεκεν.
 
Εχω 3 κοπιες του xcopy για να μη μου χαλασει καμια δισκετα και ξεμεινω!

Πριν κανα μηνα εκανα αντιγραφες στα αγαπημενα μου παιχνιδια για να

μη τα χασω.
 
Το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις πήρα τον CPC , αντιγραφή δισκέτας με Discology, άαααχ αναμνήσεις!!! :)

Aardvark είπε:
Φοβερο το Discology,αισθανοσουν χακερας,χωρια τα σχολια των συμμαθητων σου οτι ξεψαρωσες στο computing,lol.Πρεπει να το ξαναφορτωσω τιμης ενεκεν.
 
... και για τους βαθιά Μυημένους, πολύ πριν από το Γαλλικό Discology υπήρχε το mft+ ( ήταν πρόγραμμα ανάλυσης της δομής της Δισκέτας, βαθύτερη από την εντολή CAT που ήταν το σημερινό dir, σε ξεχωριστή Δισκέτα που συνοδευόταν με τον Amstrad 6128 ).

Αυτό ήταν το 1ο Αντιγραφικό πρόγραμμα που υπήρχε για τους Amstrad 64/128...και εκεί αντιγράφαμε τα πάντα.

Το Discology δε είχε την ικανότητα να δημιουργεί τα Track 40 και 41, σε μια Δισκέτα 39 Track στην ουσία.

Αποθέωση όλων ... ήταν η κατασκευή PC Drive Panasonic, με Διακόπτη A' side - B' side και την παύση αγοράς Δισκετών Maxell των 560 Δρχ. αλλά 5 1/4'' στην τιμή των 90 Δρχ. ( το Drive μου είχε στοιχίσει ( Ελένη Κουνάνη Computers (56.000Δρχ. ).

Η Έγχρωμη οθόνη του Amstrad 6128 μετετράπη οθόνη για AMIGA στην συνέχει, με πολύ καλά αποτελέσματα ... μέχρι την αγορά της Πανάκριβης για την εποχή, 1084 .
 
Στον amstrad αρχικά ήταν το ODDJOB

μετά το TURBO-COPY

και τελευταίο βγήκε το DISCOLOGY ,

το οποίο έβγαλε δύο εκδόσεις.

Το MFT , έτρεχε σε CP/M και αντέγραφε ξεκλέιδωτα προγράμματα που τα αρχεία ήταν αναγνώσιμα και εμφανή,

χωρίς πειραγμένα φορμάτ , επιπλέον tracks,sectors κτλ.

Το mft σε σχέση με το filecopy του CP/M 2.2 , πλεονεκτούσε

στο ότι γέμιζε τη μνήμη με αρχεία και τα αντέγραφε κατευθείαν στην destination δισκέτα,

ενώ το filecopy διάβαζε ένα ένα τα αρχεία από την source δισκέτα και σου ζητούσε τη destination

για να τα εγγράψει.

Έτσι για ένα παιχνίδι 50 KB , με 10 αρχεία , το filecopy ήθελε 20 αλλαγές, ενώ το mft 2!

Το mft το είχε και σε listing το περιοδικό ΕΠΤΑ , όπου το πληκτρολογούσες μόνος σου , σε κώδικα

και έφτιαχνες το αρχείο που έτρεχε σε cpm.

Drive 5 1/4 είχα κι εγώ και ήταν κορυφαία αγορά, γιατί έπαιρνα δισκέτες με 100-180 δρχ ,

όταν οι 3άρες έκαναν γύρω στις 1000δρχ.
 
To Discology έβγαλε κάμποσες εκδόσεις, όχι μόνο 2 (και υπάρχουν και μερικές "ύποπτες" πιθανώς με πειραγμένο το version number), ενώ ασφαλώς και υποστήριζε 40 και 41 tracks: το έκανα μόλις χθες το απόγευμα :)
 
Πίσω
Μπλουζα