Καλλιτεχνικά ψευδώνυμα και πραγματικά ονόματα

Σε πολλά σάιτ υπάρχει η (λανθασμένη) πληροφορία ότι ο Βασίλης Λογοθετιδης λεγόταν στην πραγματικότητα Ταυλαρίδης. Αυτό διαψεύδεται από τον ανιψιό του Λογοθετίδη σε ένα δημοσίευμα του 1960 λίγες μέρες μετά το θάνατο του.....
 

Συνημμένα

  • IMG_20230409_171048.jpg
    IMG_20230409_171048.jpg
    634,9 KB · Προβολές: 8
Σε πολλά σάιτ υπάρχει η (λανθασμένη) πληροφορία ότι ο Βασίλης Λογοθετιδης λεγόταν στην πραγματικότητα Ταυλαρίδης. Αυτό διαψεύδεται από τον ανιψιό του Λογοθετίδη σε ένα δημοσίευμα του 1960 λίγες μέρες μετά το θάνατο του.....
αυτο γνωριζω και εγω
 
Το κανονικο μικρο ονομα της Μπεατας Ασημακοπουλου ειναι Ευδοκια.
Τωρα πως προεκυψε το Μπεατα, μου ειναι αγνωστο και προσωπικα αυτο το ονομα δεν το εχω ακουσει ποτε ξανα σε αλλη.
 
Το κανονικο μικρο ονομα της Μπεατας Ασημακοπουλου ειναι Ευδοκια.
Τωρα πως προεκυψε το Μπεατα, μου ειναι αγνωστο και προσωπικα αυτο το ονομα δεν το εχω ακουσει ποτε ξανα σε αλλη.

Προέρχεται από τη Λέξη beatus στα Λατινικά που σημαίνει "blessed", δηλαδή ευλογημένη. Ως concept συγγενεύει με το Ευδοκία.

Σύμφωνα με wiki Beata Kitsikis (Greek: Μπεάτα Κιτσίκη; July 14, 1907, Heraklion, Cretan State - February 7, 1986, Athens), was a Greek feminist and a Communist fighter in the Greek Civil War at the end of the Second World War.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα