Ρετρό καλλυντικά

υπήρχαν καλλυντικά seventeen ή εγώ θυμάμαι κάτι άλλο?

τα timotei είναι πολύυυυυ καινούρια σε σχέση με τη διαφήμιση του σαμπουάν με την κοπέλα με τα μαλλιά που γέμιζαν λουλούδια ... αλήθεια υπάρχουν πουθενά αυτές οι πολύ παλιές διαφημίσεις?
Και βέβαια υπήρχαν
 
Θυμάται κανείς το ταλκ σε λευκό ψηλό μπουκάλι της johnson & johnson? Ήταν στην ίδια σειρά με το κλασικό 'κίτρινο-ωχρό' σαμπουάν που όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει. Κορυφαίο σαμπουάν παρεμπιπτόντως. Το έχω ακόμη και το χρησιμοποιώ ενίοτε ή εναλλάξ με άλλα σαμπουάν. Μόνο του, μου αναπτύσσει την πιτυρίδα-πλέον-.

Θυμάστε επίσης ένα ταλκ άλλης εταιρείας σε σαφώς μικρότερο οβάλ πεπλατυσμένο μπουκάλι χρώματος ροζ??! Και αυτό το είχαμε τα χρόνια της πέτρας.... Δεν μπορώ να θυμηθώ όνομα και εταιρεία δυστυχώς.

Badedas χρησιμοποιώ επίσης έως σήμερα. Το κλασικό στο μεγάλο μαύρο μπουκάλι. Η διαφήμιση ήταν χαρακτηριστική και...σοκαριστική για τα παιδικά-δικά μου τουλάχιστον- μάτια:

Ένας ολόγυμνος τύπος να τρέχει με το εκκρεμές ελεύθερο σε μαύρο δροσερό φόντο με νερά να πετάγονται από όλο και σε όλο το πάνελ!! :D :D :D
 
Το ειχα οταν ημουν γυρω στα 10!
Θυμάμαι την διαφήμιση: "Inco inco είσαι εδώ;" και μία παιδική φωνούλα να λέει παραπονιάρκα: "το πήρε η μαμά μου". Αφορούσε το αφρόλουτρο.
Το pears κυκλοφόρησε Ελλάδα; Δεν θυμάμαι καν το σαπούνι. Όσον αφορά την πούδρα, νομίζω ότι πρόκειται για την fissan η οποία γύρω στο '88 με '92 είχε ναι μεν έντονη ροζ συσκευασία αλλά πολύ διαφορετική από τη σημερινή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ειχα οταν ημουν γυρω στα 10!

Θυμάμαι την διαφήμιση: "Inco inco είσαι εδώ;" και μία παιδική φωνούλα να λέει παραπονιάρκα: "το πήρε η μαμά μου". Αφορούσε το αφρόλουτρο.
Το pears κυκλοφόρησε Ελλάδα; Δεν θυμάμαι καν το σαπούνι. Όσον αφορά την πούδρα, νομίζω ότι πρόκειται για την fissan η οποία γύρω στο '88 με '92 είχε ναι μεν έντονη ροζ συσκευασία αλλά πολύ διαφορετική από τη σημερινή.
Ροζ και πεπλατυμένη δεν θυμάμαι να τα η Fissan. Η pears μπορεί να κυκλοφόρησε με άλλη ονομασία, αλλά θυμάμαι το ανάγλυφο μωρό..μην ήταν απ την johnson κ αυτή;;
 
για κάποιο λόγο η μάνα μου και οι γυναίκες στον κύκλο της πίστευαν ότι το ταλκ ήταν αλεσμένο ρύζι, ενώ είναι τριμμένος τάλκης, που είναι το πιο μαλακό ορυκτό που υπάρχει, με 0 στην σχετική κλίμακα. Το πιο σκληρό είναι φυσικά το διαμάντι με 12 στην σχετική κλίμακα. Αυτά τα έμαθα όταν έκανα την πρακτική στο εργαστήριο Γεωλογίας, στο ΤΕΙ Κοζάνης, αιωνία του η μνήμη.
 
για κάποιο λόγο η μάνα μου και οι γυναίκες στον κύκλο της πίστευαν ότι το ταλκ ήταν αλεσμένο ρύζι, ενώ είναι τριμμένος τάλκης, που είναι το πιο μαλακό ορυκτό που υπάρχει, με 0 στην σχετική κλίμακα. Το πιο σκληρό είναι φυσικά το διαμάντι με 12 στην σχετική κλίμακα.

Ετσι ειναι. Ειδαλλως, η Μαιριλιν θα μας τραγουδουσε "Talc is a girl's best friend". :D :D
 
Αν θυμαμαι καλα, η Κλοζ-απ κυκλοφορησε 1982 - '83. Εβγαινε σε χρωμα πρασινο, μπλε και κοκκινο και ειχα δοκιμασει τα δυο πρωτα. Ηταν τοσο δροσερη, που σε εκαιγε! :)
 
Πίσω
Μπλουζα