Σογκούν - Shogun (1980)

Πάλι μπραβο κατερινακ :) παντα συγκινούμε όταν βλέπω στιγμιότυπα από αυτην την σειρα, δικαιως τοτε κέρδιζε τον θαυμασμό
 
Με τον ελευθερο τυπο του σαββατου το πρωτο απο τα 6 dvd.
 
απ' τις πιο πρόσφατες συμμετοχές του Chamberlain ήταν στο πρώτο επεισόδιο του 3ου κύκλου του Twin Peaks
 
Θα προτιμησω το αυθεντικο. Υπηρχε αναγκη για remake;

Μα καλα και αυτοι αντι να βαλουν ενα μεγαλο ονομα στον πρωταγωνιστικο ρολο εβαλαν εναν που δεν τον ξερει ουτε η μανα του.

Πιανει τωρα μια αυτος ο Cosmo Jarvis μπροστα στον Richard Chamberlain;

Και φυσικα κοψοχρονιά γυρισμενο στον Καναδα :rofl: αντι για την Ιαπωνια οπως το αυθεντικο.
 
Ενθουσιάστηκα, μέχρι που είδα τον πρωταγωνιστή! :banghead:
 
Εδω εχεις δικιο, αλλα κακα τα ψεματα, οι συγκρισεις με το πρωτο ειναι αναποφευκτες.

Και χωρις ιερα τερατα οπως ο Toshiro Mifune δεν προκειται να ειναι θετικες για την νεα σειρα.
 
Την ξεκίνησα χθες τη σειρά (το remake της δηλαδή) στο Disney+ και ομολογώ πως μου άρεσε. Για να είμαι ειλικρινής την παλιά σειρά με τον Τσαμπερλαιν την θυμάμαι μάλλον αμυδρά. Έχω την αίσθηση πως η καινούργια σειρά στέκεται κάπως περισσότερο στις δολοπλοκίες των φεουδαρχων (αλά game of thrones μόνο που τούτο εδώ είναι πραγματικό), ενώ η παλιά στο πώς εκλαμβανε την Ανατολη (και την κουλτούρα του τόπου γενικά) ο ήρωας μας, ο Άγγλος "εισβολέας" δηλαδή
 
Τελικά οι μεγαλύτεροι φανς της σειράς ήταν οι μαμάδες μας λόγω του Τσάμπερλεν!
Η δική μου είχε ψύχωση και με το "Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας" αν και εμένα δεν μου άρεσε καθόλου λόγω χαζοχαρούμενης θεματολογίας. Άλλωστε πως να ανταγωνιστεί ένα παπαδορομάντσο τις βιντεοκασέτες της CANNON με μπόλικο ταβερνόξυλο και μπαρουτοκαπνισμένα μούσκουλα :gun:

Ακολουθεί γεροντοσχόλιο
Παλιά βλέπαμε με τους δικούς μας τέτοιες σειρές και περνάγαμε όμορφα βράδια.
Πλέον οι σειρές είναι βίαιες και 99% άθλιες. Έβλεπε η σύζυγος τη σειρά ΤΟ ΤΑΡΑΝΔΑΚΙ στο σκουπιδο-NETFLIX. Διάβαζα ενα βιβλίο στον καναπέ και έριχνα ματιές. Έφριξα. Τι βλακείες έδειχνε... Ο κάθε ΗΛΙΘΙΟΣ θέλει να γράψει την ιστορία του και να μας βροντοφωνάξει πόσο ΗΛΙΘΙΟΣ είναι... Ήθελα να ήξερα τι σκέφτηκαν οι παραγωγοί όταν ο ΗΛΙΘΙΟΣ πήγε στα γραφεία τους με την ιδέα του... Προφανώς είπαν ομόφωνα "Το βαρέλι της τηλεοπτικής βλακείας δεν έχει πάτο και θα τους δώσουμε αυτό που θέλουν! Πέρασε μέσα αγόρι μου!".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την ξεκίνησα χθες τη σειρά (το remake της δηλαδή) στο Disney+ και ομολογώ πως μου άρεσε. Για να είμαι ειλικρινής την παλιά σειρά με τον Τσαμπερλαιν την θυμάμαι μάλλον αμυδρά. Έχω την αίσθηση εδώ πως η καινούργια σειρά στέκεται κάπως περισσότερο στις δολοπλοκίες των φεουδαρχών (αλά game of thrones μόνο που τούτο είναι πραγματικό), ενώ η παλιά στο εκλάμβανε την Ανατολή (και την κουλτούρα του τόπου γενικά) ο ήρωας μας, ο Άγγλος " εισβολέας" δηλαδή
Δηλ.βλεπεται
 
Τελικά οι μεγαλύτεροι φαν της σειράς ήταν οι μαμάδες μας λόγω του Τσάμπερλεν!
Η δική μου είχε ψύχωση και με το «Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας» και δεν μου άρεσε καθόλου λόγω χαζοχαρούμενης θεματολογίας. Άλλωστε πως δεν ανταγωνιστεί έναν παπαδορομάντσο τις βιντεοκασέτες της CANNON με μπόλικο ταβερνόξυλο και μπαρουτοκαπνισμένα μούσκουλα:όπλο:

Ακολουθεί γεροντοσχόλιο
Η Παλιά βλέπαμε με τους δικούς μας τέτοιες σειρές και περνάγαμε όμορφα βράδια.
Πλέον οι σειρές είναι βίαιες και 99% άθλιες. Έβλεπε η σύζυγος τη σειρά ΤΟ ΤΑΡΑΝΔΑΚΙ στο σκουπίδο-NETFLIX. Διάβαζα ένα βιβλίο στον καναπέ και έριχνα ματιές. Έφριξα. Τι βλακείες έδειχνε... Ο κάθε ΗΛΙΘΙΟΣ θέλει να γράψει την ιστορία του και να μας βροντοφωνάξει πόσο ΗΛΙΘΙΟΣ είναι... Ήθελα να ήξερα τι σκέφτηκαν τα παράγωγα όταν ο ΗΛΙΘΙΟΣ πήγε στα γραφεία τους με την ιδέα του... Προφανώς είπαν ομόφωνα " Το βαρέλι της τηλεοπτικής βλακείας δεν έχει πάτο και θα το κάνει αυτό που θέλει!» .
Η ομορφιά του του τσαμπερλειν ήταν συγκλο, δεν ήταν μόνο οι μανάδες ερωτευμένες μαζι του, η αφίσα του ήταν σε κάθε εφηβικό , κοριτσίστικο δωμάτιο μαζί με του Κρουζ και του σουειζι. Τελικά προτιμούσε τους άνδρες αλλά τότε κάνεις δεν το ήξερε.
 
Γα τέσσερις άνδρες γινότανε χαμός αρχές του 80' για τον Κρουζ, τον σουειζι, τον Ρομπ Λόου και τον Ριτσαρντ Τσαμπερλειν μετά τα πουλιά. Τα θυμάμαι χαρακτηριστικά, τα μεγαλύτερα κορίτσια που μάλωναν για το ποιος είναι ποιο όμορφος.
 
Γα τέσσερις άνδρες γινότανε χαμός αρχές του 80' για τον Κρουζ, τον σουειζι, τον Ρομπ Λόου και τον Ριτσαρντ Τσαμπερλειν μετά τα πουλιά. Τα θυμάμαι χαρακτηριστικά, τα μεγαλύτερα κορίτσια που μάλωναν για το ποιος είναι ποιο όμορφος.
Δεν νομίζω ότι ήταν δημοφιλής ο Κρουζ στις αρχές των 80s. Μάλλον ο Ματ Ντίλον ήταν ο γόης.
 
Δεν νομίζω ότι ήταν δημοφιλής ο Κρουζ στις αρχές των 80s. Μάλλον ο Ματ Ντίλον ήταν ο γόης.
Ο νούμερο ένα ήταν τουλάχιστον στην δική μου γειτονιά , μετα ο Σουειζι και ναι έλεγα ποιος λείπει από την πεντάδα ο ματ ντυλον φυσικά και ήταν γόης μεγαλος του 80'.
 
Πίσω
Μπλουζα