Το μπάσκετ των γνώσεων

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Θυμάται κανείς αυτό το τηλεπαιχνίδι; Δεν βρήκα σχετικό θέμα αλλά στην RetroDB επιβεβαίωσα ότι δεν θυμάμαι τον τίτλο λάθος:

Μπάσκετ των γνώσεων ΕΡΤ2-1983 Σκηνοθεσία:Κώστας ΠαπανικολάουΜαίρη Χρονοπούλου
Το θυμάμαι πολύ ελάχιστα. Ουσιαστικά το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι οι παίκτες όταν δεν ήξεραν να απαντήσουν έλεγαν διαδοχικά "πάσα στον Γιώργο"... "πάσα στον Κώστα"... "πάσα στην Ελένη"... κτλ.
Κάποιος πρεσβύτερος που να θυμάται περισσότερα; :)
 
Μπάσκετ των γνώσεων με τη Μαίρη Χρονοπούλου

Αυτό το τηλεπαιχνίδι το θυμάστε φίλοι μου ??? Προβλήθηκε γύρω στο 1983 - 1984 από την Κρατική Τηλεόραση και το παρουσίαζε η ηθοποιός Μαίρη Χρονοπούλου !!! Και να σάς πω την αλήθεια ... ο λόγος που η άχρηστη / άσκοπη μνήμη μου έχει συγκρατήσει 1-2 πράγματα από αυτό το τηλεπαιχνίδι είναι, κυρίως, η παρουσία της κας Χρονοπούλου !!! Ήδη την είχαμε αγαπήσει και θαυμάσει από την παρουσία της στις ελληνικές ταινίες !!! Ήρθε, λοιπόν, και αυτό το παιχνίδι για να "εδραιώσει" ακόμη περισσότερο την αγάπη ημών των τηλεθεατών [ιδίως ημών που περνούσαμε τα παιδικά & εφηβικά μας χρόνια στα 80ς ... διότι η κα Χρονοπούλου - παρουσιάστρια του εν λόγω τηλεπαίγνιου είναι, τρόπον τινά, η "Χρονοπούλου της γενιάς μας" .... ] .... "Μπα, και γιατί όλα αυτά ???", θα με ρωτήσετε ευλόγως .... Μα ... επειδή, κάθε φορά που παρουσίαζε το τηλεπαιχνίδι, έκανε τα πάντα - όσο το επέτρεπαν οι "δυνάμεις" της - για να περάσουνε όμορφα τόσο οι συμμετέχοντες στο τηλεπαίγνιο, όσο και εμείς οι τηλεθεατές : Τη θυμάμαι πάντοτε γελαστή, να μιλάει με ευγένεια στους συμμετέχοντες .... να "πετάει" αστείες / ανάλαφρες ατάκες .... να ζει και η ίδια το τηλεπαιχνίδι και να χαίρεται που το παρουσιάζει [έτσι, τουλάχιστον, έδειχνε] .... κλπ κλπ ....

Τώρα, το πώς παιζόταν το παιχνίδι .... δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα ... Πάντως, συμμετείχαν "αντίπαλες" ομάδες [νομίζω από 3 παίκτες], που εκπροσωπούσαν διάφορους επγγελματικούς / εργασιακούς χώρους : Έτσι, θυμάμαι μια "ομάδα" από αξιωματικούς που εργάζονται στον Πύργο Ελέγχου της Πολεμικής Αεροπορίας !!! Σε αυτούς, όπως θυμάμαι, υποβλήθηκε η ερώτηση : "Πόσων μοιρών είναι μια ορθή γωνία ???" και όταν απάντησαν "90 μοίρες", η κα Χρονοπούλου έκανε ότι .... θαύμασε τις γνώσεις τους λες και ... είχαν απαντήσει σε .... υψηλού επιπέδου μαθηματικά !!! Αφού θυμάμαι, στο περίπου, και την ατάκα της : "Εμ, λογικό είναι να ξέρετε την απάντηση λόγω της δουλειάς σας, για να μπορείτε να βάλετε τα αεροπλάνα σε μια γωνία και ... να μην πέσουν :eek: o_Oo_O" !!!!!

Τέλος, θυμάμαι και κάτι λίγα από τη Χριστουγεννιατικη εκπομπή του τηλεπαίγνιου : Εκεί τα κέρδη των παικτών [νομίζω είχανε πάρει μέρος συνάδελφοί της ηθοποιοί κλπ] δεν θα τα έπαιρναν οι ίδιοι, αλλά θα διατίθονταν σε κάποιο Ίδρυμα !!! Και στο τέλος της εκπομπής η κα Χρονοπούλου είπε συγκινημένη : "Αυτά είναι τα καλύτερα τηλεοπτικά μου Χριστούγεννα" !!! Και ... έτσι όπως το είπε, έδωσε σε εμάς τους τηλεθεατές την εντύπωση ότι "το εννοούσε" ......
 
Είχα ρωτήσει για την εκπομπή αυτή εδώ αλλά δεν πήρε ποτέ απάντηση, ελπίζω τώρα να την θυμηθεί κάποιος.
 
Rinus Cesar είπε:
Αυτό το τηλεπαιχνίδι το θυμάστε φίλοι μου ??? Προβλήθηκε γύρω στο 1983 - 1984 από την Κρατική Τηλεόραση και το παρουσίαζε η ηθοποιός Μαίρη Χρονοπούλου !!! Και να σάς πω την αλήθεια ... ο λόγος που η άχρηστη / άσκοπη μνήμη μου έχει συγκρατήσει 1-2 πράγματα από αυτό το τηλεπαιχνίδι είναι, κυρίως, η παρουσία της κας Χρονοπούλου !!! Ήδη την είχαμε αγαπήσει και θαυμάσει από την παρουσία της στις ελληνικές ταινίες !!! Ήρθε, λοιπόν, και αυτό το παιχνίδι για να "εδραιώσει" ακόμη περισσότερο την αγάπη ημών των τηλεθεατών [ιδίως ημών που περνούσαμε τα παιδικά & εφηβικά μας χρόνια στα 80ς ... διότι η κα Χρονοπούλου - παρουσιάστρια του εν λόγω τηλεπαίγνιου είναι, τρόπον τινά, η "Χρονοπούλου της γενιάς μας" .... ] .... "Μπα, και γιατί όλα αυτά ???", θα με ρωτήσετε ευλόγως .... Μα ... επειδή, κάθε φορά που παρουσίαζε το τηλεπαιχνίδι, έκανε τα πάντα - όσο το επέτρεπαν οι "δυνάμεις" της - για να περάσουνε όμορφα τόσο οι συμμετέχοντες στο τηλεπαίγνιο, όσο και εμείς οι τηλεθεατές : Τη θυμάμαι πάντοτε γελαστή, να μιλάει με ευγένεια στους συμμετέχοντες .... να "πετάει" αστείες / ανάλαφρες ατάκες .... να ζει και η ίδια το τηλεπαιχνίδι και να χαίρεται που το παρουσιάζει [έτσι, τουλάχιστον, έδειχνε] .... κλπ κλπ ....
Τώρα, το πώς παιζόταν το παιχνίδι .... δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα ... Πάντως, συμμετείχαν "αντίπαλες" ομάδες [νομίζω από 3 παίκτες], που εκπροσωπούσαν διάφορους επγγελματικούς / εργασιακούς χώρους : Έτσι, θυμάμαι μια "ομάδα" από αξιωματικούς που εργάζονται στον Πύργο Ελέγχου της Πολεμικής Αεροπορίας !!! Σε αυτούς, όπως θυμάμαι, υποβλήθηκε η ερώτηση : "Πόσων μοιρών είναι μια ορθή γωνία ???" και όταν απάντησαν "90 μοίρες", η κα Χρονοπούλου έκανε ότι .... θαύμασε τις γνώσεις τους λες και ... είχαν απαντήσει σε .... υψηλού επιπέδου μαθηματικά !!! Αφού θυμάμαι, στο περίπου, και την ατάκα της : "Εμ, λογικό είναι να ξέρετε την απάντηση λόγω της δουλειάς σας, για να μπορείτε να βάλετε τα αεροπλάνα σε μια γωνία και ... να μην πέσουν :eek: o_Oo_O" !!!!!

Τέλος, θυμάμαι και κάτι λίγα από τη Χριστουγεννιατικη εκπομπή του τηλεπαίγνιου : Εκεί τα κέρδη των παικτών [νομίζω είχανε πάρει μέρος συνάδελφοί της ηθοποιοί κλπ] δεν θα τα έπαιρναν οι ίδιοι, αλλά θα διατίθονταν σε κάποιο Ίδρυμα !!! Και στο τέλος της εκπομπής η κα Χρονοπούλου είπε συγκινημένη : "Αυτά είναι τα καλύτερα τηλεοπτικά μου Χριστούγεννα" !!! Και ... έτσι όπως το είπε, έδωσε σε εμάς τους τηλεθεατές την εντύπωση ότι "το εννοούσε" ......[/QUOTΕλ

Το θυμάμαι αυτο το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο...όντως είχε βγάλει μια συγκίνηση, επίσης θυμάμαι έντονα τη χαρακτηριστική κίνηση του time out στο μπάσκετ (με την παλάμη και το δάχτυλο) που έκανε η Χρονοπούλου. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου για ποιό λόγο γινόταν...συσκέπτονταν οι παίκτες ή υπήρχε κάποιο μουσικό διάλειμμα, εάν θυμάσαι Rinus, βόηθα :D
 
thanos75 είπε:
[ επίσης θυμάμαι έντονα τη χαρακτηριστική κίνηση του time out στο μπάσκετ (με την παλάμη και το δάχτυλο) που έκανε η Χρονοπούλου. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου για ποιό λόγο γινόταν...συσκέπτονταν οι παίκτες ή υπήρχε κάποιο μουσικό διάλειμμα, εάν θυμάσαι Rinus, βόηθα :D
Δεν μπορώ να βοηθήσω φίλε μου .... τα λιγοστά πράγματα που θυμάμαι απ' το τηλεπαιχνίδι τα έγραψα όλα στο ποστ μου, άλλες αναμνήσεις δεν έχω από αυτό ;) ;) ....
 
Υπέροχο το βιντεο!! Τι κριμα που και αυτες οι εκπομπες οπου συμμετειχαν αγαπημενοι Ελληνες καλλιτεχνες σβηστηκαν και δεν υπαρχουν πια.
 
ChristosM είπε:
Υπέροχο το βιντεο!! Τι κριμα που και αυτες οι εκπομπες οπου συμμετειχαν αγαπημενοι Ελληνες καλλιτεχνες σβηστηκαν και δεν υπαρχουν πια.
Βρε παιδιά ... αυτό το τζαζ σχήμα, που φιλοξενήθηκε στο τηλεπαιχνίδι ... τι καταπληκτικά, τι απίθανα πράγματα που παίζει ... Τι "απαιχτοι" αυτοσχεδιασμοί στο "Τρίγωνα Κάλαντα" [συν το ότι όλοι οι μουσικοί είναι συμπαθέστατες φατσες] .... Και σκεφθείτε ... όλα αυτά τα βλέπαμε σε μια εκπομπή "για τον πολύ λαό" !!! Απ' αυτό και μόνο μπορείτε να καταλάβετε την ποιότητα της τόοοτε τηλεόρασης, σε σχέση με τη σημερινή !!!

Τώρα, για τους αγαπημένους ηθοποιούς, που συμμετείχαν στο συγεκριμένο επεισόδιο ... μάλλον τα λόγια είναι περιττά !!! Δεν μπορώ, όμως, να μη σχολιάσω το πόσο μα πόσο όμορφη είναι η Έρρικα Μπρόγερ :flower:

:flower: :flower: ... όπως, επίσης, και το πόσο γλυκό χαμόγελο έχει ο Μιχάλης Μόσιος :flower:

:flower:
 
MΠΑΣΚΕΤ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΓΕΝΙΑΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΟ 1983

ΤΙ Ξεθαβω απο την βιβλιοθηκη προχτες ξεθαψα μια κασετα της TDK Super AVILYN χρονολογιας του 82 και την βαζω στο βιντεο την γυρναω στο τελος περιπου και βλεπω το σημα της ΕΡΤ2 και μετα λεει η ερτ2 παρουσιαζει την εκπομπη μπασκετ των γνωσεων ετσι εβγαλα των μετατροπεα και η δραση αρχισε

http://www.youtube.com/watch?v=fkPmXJDHnIU
 
vhs greece καλως ορισες!! σ ευχαριστουμε πολυ για τα βιντεο σου,το συγκεκριμενο υπαρχει ηδη σε ποστ στο θρεντ
 
Τρελο ευρημα! Συγχαρητηρια!

Ο Παρταολας δινει ρεσταααααα!!! Ελα το αεκτζιδικο! Χουφτ! Jackie ετοιμασου για mix!

Πολυ σοκιν για την εποχη τα κειμενα παντως! Πολυ ευχαριστη εκπομπη!!!

Aν βρεις κι αλλα ρετρο, ριξε φωνη!
 
Σ ευχαριστουμε παρα πολυ και καλως ηρθες στο φορουμ.... Να αναμενουμε κι αλλα?
 
Εκπληκτικο ευρημα!Ελπιζουμε η βιβλιοθηκη σου να εχει και αλλα τετοια!!! :thanx2:
 
απ τη Μανινα του 1982 (συμφωνα με τον πωλητη)

ma82.JPG
 
katerinak είπε:
απ τη Μανινα του 1982 (συμφωνα με τον πωλητη)
Σε ευχαριστούμε Κατερίνα - λογικά πρέπει να είναι από τεύχος του 1983, καθώς τον Οκτώβριο του '83 ξεκίνησε το παιχνίδι.
 
bernard.c είπε:
Σε ευχαριστούμε Κατερίνα - λογικά πρέπει να είναι από τεύχος του 1983, καθώς τον Οκτώβριο του '83 ξεκίνησε το παιχνίδι.
εχεις δικιο bernard.c, "εβγαλα" screenshot απ τη σελιδα και αντι να το "σωσω" γραφοντας τον αριθμο 83 εγραψα 82 #)

δε φταιει ο πωλητης, εγω μπερδευτηκα..

man83.jpg
 
katerinak είπε:
εχεις δικιο bernard.c, "εβγαλα" screenshot απ τη σελιδα και αντι να το "σωσω" γραφοντας τον αριθμο 83 εγραψα 82 #) δε φταιει ο πωλητης, εγω μπερδευτηκα..
Κανένα πρόβλημα - σε ευχαριστούμε πολύ ;)
 
338.jpg
338.jpg
 
Ωραίο το βίντεο από το παιχνίδι. Είχαν άλλη ποιότητα τότε οι ηθοποιοί, σου μετέδιδαν εύκολα το κέφι. Σήμερα κάτι τέτοιες προσπάθειες με και καλά παρείστικη διάθεση κλπ καταλήγουν πάντα σε αποτυχία.
 
Πίσω
Μπλουζα